Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bu durumda ödeme emrine itiraz kabul edilecek mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2012, 07:31   #1
cikan

Varsayılan Bu durumda ödeme emrine itiraz kabul edilecek mi?

1-Alacaklı, 01.01.2006 tarihinde kambiyo takibi açıyor.
2-Dayandığı senedin vadesi 01.01.2005'tir.
3-Senedin ve takibin şekil şartları tamam.
4-Borçlunun adresine tebligat çıkarılıyor ancak tebliğ edilemeyerek geri dönüyor.
5-Alacaklı 01.01.2007 tarihinde adres araştırması için talep açıyor. Yazılar yazılıyor, cevaplar dönüyor. Ancak tebliğ yapılamıyor. İcra Müdürü 01.01.2009'da dosyayı takipsizlik nedeniyle İİK'nın 78. maddesine dayanarak işlemden kaldırıyor.
6-Alacaklı 01.01.2011 günü gelip işlemden kaldırmanın yasaya aykırı olduğunu belirterek ödeme emrinin harçsız olarak yeniden tebliğini talep ediyor (2007-2011 arası hiçbir talep yok).
İcra Müdürü dosyayı inceleyip işlemden kaldırmanın (tebligat yapılmadan dosyayı işlemden kaldırmanın mümkün olmadığı gerekçesiyle) usule aykırı olduğu kanaatine vararak "borçluya yeni bir ödeme emri gönderilmesine, harç alınmasına yer olmadığına" şeklinde karar veriyor. Yani işlemden kaldırma kararını yok sayıyor.
7-Ödeme emri bu kez borçluya tebliğ ediliyor. (2011 yılı Şubat ayı içerisinde)
8-Borçlu yasal 5 günlük süresinde İcra Mahkemesine başvurarak kambiyo takibindeki ödeme emrine, borca ve faize itiraz ediyor.

Bu durumda mahkemece ödeme emrine itiraz kabul edilecek midir?
Old 12-03-2012, 08:55   #3
cikan

Zamanaşımı nedeniyle senedin kambiyo senedi olma özelliğinin kaybolduğu.
Old 12-03-2012, 09:35   #4
Av. Can DOĞANEL

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13206
Bulduğum kararı THS şerhine ekledim. Yukarıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Buna göre 1.1.2007 tarihli talep zamanaşımını kesen son işlem olarak kabul edilirse takibin 1.1.2010 tarihi itibariyle zamanaşımına uğradığının kabulü gerekir. İcra Müdürünün işlemden kaldırma kararını geri almasının sonuca bir etkisi yoktur. Takip ister yenilensin, ister yenilenmesin, süresi içerisinde zamanaşımını kesen işlem yapılmadığından takip konusu bono zamanaşımına uğramıştır diye düşünüyorum.
Old 12-03-2012, 09:59   #5
cikan

Günlerce aramıştım ama bu kadar "cuk oturan" bir karar bulamamıştım Teşekkür ederim.
Old 12-03-2012, 17:50   #6
wellan

İcra müdür yada müdür yardımcısı vermiş olduğu bir kararı tek taraflı olarak geri alamaz yada değiştiremez.Ancak şikayet yolu ile iptal edilebilir yada değiştirilebilir.Sayın meslektaşımın görüşüne katılıyorum.Yapılan bu işlem aynı zamanda İİK 16/2 çerçevesinde süresiz şikayet sebebidir.Dolayısı ile ilgili ekteki yargıtay kararının somut olayı aydınlatır ve tatbiki uygun olduğunu düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi