Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

son ödeme gününden 9 gün sonra / ihtar yapılmadan/ kesilen elektrik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2015, 12:19   #1
av.medine

Varsayılan son ödeme gününden 9 gün sonra / ihtar yapılmadan/ kesilen elektrik

Sayın meslektaşlarım daha evvel buna benzer bir konu paylaşılmadığı için konuyu bu şekilde açtım. Müvekkilin elektirik faturası ödeme tarihleri 20.01 ile 30.01.2015 tarihleri arasında. Ne varki fatura sayaç içine atıldığı için ( her zamanki gibi ) faturayı görmüyor ve ödemeyi unutuyor. Kaldı ki faturanın düzenlenme aralığı ; son faturaya ile arasında 45 gün gün var. Yani aylık ve düzenli bir fatura düzenlenmesi yok.
Neyse fatura son ödeme günü olan 30.01.2015 tarihinde ödenmeyince ilgili dağıtım şirketi tarafından 09.02.2015 tarih itibarıyla ELEKTRİK DOĞRUDAN KESİLİYOR VE MÜHÜRLENİYOR. EVVELİNDE DE HİÇR BİR İHTARNAME DAHİ ABONEYE GÖNDERİLMİYOR.
Şimdi son zamanlarda elektrik şirketleri ile şikayetler ortada ve dahi şirket yetkilisi durumu sorgulamaya giden aboneye ukala cevaplar veriyor. Ödeseydiniz diye.
Bu durumda abone sahini adına ve dağıtım şirketi aleyhine ne gibi hukuki işlemler yapılabilir. Bu arada belirteyim elektrik şirketi ile dağıtım şirketi farklı ad altında şirketler.
Husumet kime yöneltilmeli ve dahi ne gibi işlemler yapılabilir. tABİKİ BU İŞLEMİN AMACI İLGİLİ ŞİRKET AÇAM KAPAMA ÜCRETİ ALIYOR.
Görüş bildiren meslektaşlara şimdiden teşekkürler
Old 11-02-2015, 12:27   #2
AV.SANEM

İhtirazi kayıtla ödemenizi yaparak; her iki şirkete husumet yönelterek tüketici heyetine açma-kapama ücreti için başvurmanızı öneririm.
Old 11-02-2015, 15:01   #3
av.medine

Sayın Sanem; fatura ödemesi ihtirazi kayıt ileri sürülmeksizin ödenmiş.Zaten açma kapama ücreti de gelecek ayki faturaya yansıtılacak. Dolayısıyla sözkonusu ücrete gelecek ay fatura ödemesi yapılırken ihtirazi kayıt ileri sürülebilir. Benim amacım şirketin bu şekilde başkaca vatandaşları mağdur etmemesi ve bu yöndeki şirket politikasına etki esecek derecede bir hukuki işekm yapabilmek.
İhtarname olmaksızın kesilen 1 günlük elektrik kesintisi karşılığı manevi tazminat davası açılabilir mi .Açılır ise karşı vekalet ücreti doğmaması için miktarı ne olabilir ?
Old 11-02-2015, 20:07   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Bu sebeple manevi tazminat davasi açılacaksa bunun sembolik bir bedel ile açılması daha dogru olur. (Ornek 1tl - 100 tl v.s)

Ayrica geçen gun benzer sebeplerden dolayi 5 gun gecikmiş faturamiz olduğundan dolayi ikamet ettigimiz evin elektriği kesildi. Ilginc olan biz ilgili şirketin vekilliğini yapiyoruz. bu sebeple dava yoluna gidemedik
Old 11-02-2015, 22:34   #5
av.medine

Sayın Akçadağ sizinki daha zormuş. Yani elektrik şirketleri kimseye iltimas geçiyorlar demek ki. Yeterki faturada son ödeme günü geçsin. Hemen kesiyorlar. Ama işte ilgili yönetmeliği araştırdım. Öncelikle ihtarname ile 5 günlük iş süresi vermeleri gerekiyor. Sonra ödenmeden ise kesedilirler elektriği
Old 11-02-2015, 23:32   #6
Av.Buğcan Çankaya

Ankarada elektrik kesmeden önce "elektrik kesme ihbarnamesi" adı altında "fatura benzeri" bir yazı bırakılıyor.

Aslında tüm abonelik hizmetlerine dayalı hizmet sunan şirketler, fatura tebliğini usulune uygun yapmalılar.

Ben bazen çöpte buluyorum zira
Old 12-02-2015, 11:34   #7
av.medine

Alıntı:
Yazan Av.Buğcan Çankaya
Ankarada elektrik kesmeden önce "elektrik kesme ihbarnamesi" adı altında "fatura benzeri" bir yazı bırakılıyor.

Aslında tüm abonelik hizmetlerine dayalı hizmet sunan şirketler, fatura tebliğini usulune uygun yapmalılar.

Ben bazen çöpte buluyorum zira
Sayın Çankaya hepimizin aynı problemi faturalar ile ilgili. Aylık mutat aralıklarla ödenmemesi ;tüketim harici haksız gelir alınması ve aboneye karşı zora koyucu olumsuz hizmet ve tavırlar. Ne yazık ki bu olaylar ; elektriğin özelleşmesinden sonra arttı. Bu konuda hukuki ihtilaf ,hukuki işlem ve dosyalar had safhada.Benim konuyu açmamın gayesi bir olaydan yola çıkarak ; dağıtım ve benzeri şirketleri hukuka uygun işlem yaptırma hususunda bir girişim başlatmak. Özellikle fatura ve sonrasındaki tün belgelerin usulüne uygun tebliği gerekmekte. Belki de şirketlerin her hukuka aykırı işleminde sembolik davalar açılarak bu konulara hassasiyet gösterilmesi sağlanabilir. Bilemedim .....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi