Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hatalı okuma neticesinde oluşan fark elektrik faturası- ödeme yapılması

Yanıt
Old 09-09-2009, 12:10   #1
av.asen öznur

 
Varsayılan hatalı okuma neticesinde oluşan fark elektrik faturası- ödeme yapılması

İyi günler,
müvekkilim 2007 yılının 12. ayına kadar gelen elektrik faturasını düzenli olarak ödemiştir.Ancak 12. ayda kendisine 9.000YTL fatura geliyor ve müvekkilim dilekçeyle kuruma başvururak tahakkuk eden faturaya itiraz ediyor ve elektrik sayacını K. Sayaç ayar İstasyonu na incilemeye gidiyor.İnceleme sonucunda sayaçın 5 haneli olduğu ancak bu güne kadar 4 haneli olarak okunduğu bu nedenle aradaki fark fatura tutarının doğru olduğunu bu sebeple itirazınız yersiz görüldüğü şeklinde cevap gelmiştir.
Ortada müvekkilimin uğramış olduğu bir zarar vardır.Bedaş elemanının sayacı doğru okumamasından kaynaklanan bir mağduriyet vardır.Müvekkilime söz konusu parayı faiziyle birlikte ödemek zorunda olduğunu söylemişler.Ve müvekkilimde taksit yaparak ödemeyi kabul etmiş.Artık her ay 800 YTL ödemek durumunda kalmış.Müvekkilim ödemeleri yapmış ve taksitler 14.04.2009 tarihinde bitmiştir.Tespit edilen fark elektrik faturasının doğru olarak tespit edilip edilmediğinden şüpheliyiz.Kuruma bir hafta önce tahakkuk ettikleri faturaya nasıl hesapladıklarını tarafımaza bildirmeleri için dilekçe yazdık.Daha cevap gelmedi.Biz kuruma karşı bu zararı gidermek için nasıl bir yol izlemeliyiz.Menfi tespit davası mı?Sebepsiz zenginleşme mi?Yada tazminat davası mı açmam yada ne tür bi dava açmam gerekir?Çünkü müvekkilim anlaşma yoluna giderek taksitler halinde ödemeyi yapmıştır.Ayrıca sebepsiz zenginleşme davasında zamanaşımına uğramış olma ihtimali vardır.Yardımcı olursanız sevirim için.
Old 10-09-2009, 16:12   #2
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Merhabalar;

Gerçekten ilginç bir durum...

Ancak; ortada şöyle bir de gerçek var: Gerçekte kullanılan elektrik miktarı ile ödenen fatura da birbirini tutmuyor. Yani müvekkiliniz yıllarca aslında kullandığından daha az fatura ödemiş.

Örneğin; kullanıcı aylık 1.000 KW elektrik kullanmış fakat memur bunu 100 KW diye okumuş ve fatura bu miktara göre hesaplanıp (gerçekte 1.000.-TL olması gerekir iken) 100.-TL olarak ödenmiş (Rakamları attım). Yani bu durumda Kurum'un da zararından söz edebilmek gerekmez mi? Ortada (eğer yanlış anlamadıysam) kullanılıp da parası ödenmeyen bir elektrik sarfiyatı var.

Saygılarımla...
Old 30-09-2009, 10:11   #3
av pınar

 
Varsayılan

EPDK Müşteri hizmetleri yönetmeliğinin hatalı bildirimde bulunma başlıklı 23. maddesinde eksik fatura düzenlendiğinin tespiti halinde yapılacak işlemler açıkça düzenlenmiştir. Yönetmeliği incelemeniz faydalı olacaktır. Maddeyi inceledikten sonra yapılan hesabın hala yanlış olduğu kannatinde iseniz ödeme yapılmış olduğu için istirdat davası açılması faydalı olabilir.


http://www.epdk.org.tr/mevzuat/yonet...rikmusteri.htm
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
hatalı saat okumayüzünden fark elektrik borcu Av.Ufuk Meslektaşların Soruları 9 10-12-2013 18:47
memura yapılan hatalı ödeme hazav Meslektaşların Soruları 1 06-03-2009 21:23
elektrik faturası av.asen öznur Meslektaşların Soruları 1 16-05-2008 15:09
elektrik faturasında hatalı çarpan okunması nedeniyle oluşan 9 yıllık farkın elektrik Nurullah Layık Hukuk Soruları Arşivi 1 16-03-2007 16:20
Elektrik Faturası - borçlandırma şeklini gösteren yönetmeliğin değişmesi avukat1980 Meslektaşların Soruları 1 15-01-2007 09:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08216000 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.