Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İştirak halinde mülkiyet-Müşterek mülkiyet-İcrai Satış-İİK 121

Yanıt
Old 07-05-2012, 14:13   #1
Av. Ali YILMAZKARA

 
Varsayılan İştirak halinde mülkiyet-Müşterek mülkiyet-İcrai Satış-İİK 121

Olayı anlatmaksızın ben sadece sorularımı sormak istiyorum.
1- Müşterek mülkiyete konu bir taşınmazda hisse sahiplerinden birinin borcundan dolayı taşınmaz kaydına işlenen hisse haczi söz konusu hisselerin direk iik 121. madde uyarınca mahkemeden yetki gerekmeksizin icraen satışa çıkması mümkün müdür?

2- Miras ile intikal edilen taşınmazlar her hal ve şartta iştirak halinde mülkiyete konu iken, bu mülkiyet çeşidinin rızai ya da kazai karar olmaksızın SADECE BİR MİRASÇININ veraset ilamı ile tapu müdürlüğüne talepte bulunması sureti ile taşınmazdaki hissesini miras hissesine göre tespit ettirip tescil ettirmesi mümkün müdür?

3- Cevabınızın evet olması halinde iştirak halinde mülkiyet durumu bozulmaksızın hisseleri görünüyor olması durumunda söz konusu hacizli hisselerin direk iik 121. madde uyarınca mahkemeden yetki gerekmeksizin icraen satışa çıkması mümkün müdür?

4- Terekeye dahil taşınmazlar için ya iştirak halinde mülkiyet ya da şahsi mülkiyet söz konusudur. Müşterek mülkiyete geçiş söz konusu olamaz demek mümkün müdür?

Kavram kargaşası yaşanmasın diye;
İştirak halinde mülkiyet: Elbirliği ile mülkiyet (hisse oranları belirli değil taşınmazın tamamına yayılmış paysız hak ve ortak tasarruf iradesi gerekliliği)

Müşterek mülkiyet: Paylı mülkiyet (hisse oranları belirli ve bağımsız tasarruf hakkı)

Taşınmazın hisselere ayrılmış olması fiilen taksim edilmiş olduğu anlamına gelmez. Olayımızda da zaten fiili taksim söz konusu değildir. Öyle olsa şahsi mülkiyet olurdu
Old 07-05-2012, 15:41   #2
Av. Ali YILMAZKARA

 
Varsayılan

Müşterek mülkiyete konu taşınmaz hissesinin satışa çıkması halinde ön alım hakkına sahip diğer taşınmaz hissedarlarının bu ihalede bir önceliği var mıdır? (ön alım hakkı başkasına satılmaksızın kullanılmaz dolayısı ile bence yoktur)
Old 09-05-2012, 11:17   #3
Av. Ali YILMAZKARA

 
Varsayılan

1-Bir arsa kaç metrekareden yahut kaç dönümden küçük olursa hisse satışı söz konusu oluyordu?
2-Toplulaştırma kanununda bunu düzenler bir hüküm var mıdır?
3-Yahut böyle bir düzenleme hisse satışı için değil de aynen taksim için mi geçerli?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hem İştirak ve Hem de Müşterek Mülkiyet Hükümlerine Tabi Taşınmaz-izale-i şuyu obaykan Meslektaşların Soruları 5 14-09-2013 21:45
İştirak halinde mülkiyet - kamulaştırmasız el atma d012uk Meslektaşların Soruları 1 31-12-2011 10:21
İştirak halinde mülkiyet -Bağış akrd61 Meslektaşların Soruları 3 21-07-2011 12:54
İştirak halinde mülkiyet-işgalci Av.Murat Serezli Meslektaşların Soruları 1 10-04-2009 17:22
İştirak Halinde Mülkiyet Av. Hulusi Metin Meslektaşların Soruları 2 30-11-2002 22:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03052998 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.