Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortak Girişimin Tasfiyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2009, 11:10   #1
_EEE_

Varsayılan Ortak Girişimin Tasfiyesi

Saygıdeğer Meslektaşlarım kafama takılan ve içine girdikçe kalabalıklaşan bir durum içerisindeyim yardımlarınızı arz ederim;
Elimde ortak girişimin keşidecisi olduğu ortak girişime ait bir çek var bu çekle takibi yaptım kesinleştirdim. Ortak girişim adi şirket olduğundan ortakları olan şirketlere takip yaparak yoluma devam ettim ve ortak girişimin tokide ki alacağına haciz yazdım toki ortak girişimin istihkakı olduğunu fakat müzekkerenin ortak girişimin ortakları adına düzenlenmiş olduğunu ifade eden bir cevapla müzekkereyi direkt olarak ortak girişimin adına yazarsam haciz tesis edeceğini ifade eden bir durumla karşı karşıyayım...

Özetle ortak girişimin tasfiyesi yani adi ortaklığın tasfiyesi nasıl olacak bildiğim kadarıyla kayıtlı bir sicili yok payları nerede tutulur sicile tabi değilse sadece noterden bir sözleşmeyle adi ortaklık tesis edilp bitiyormu?? Ortak girişime karşı hukuken yapılabilecek bir şey yokta gizli bir hukuki koruma mı sözkonusu. Adi ortaklığın 20 trilyon gibi bir meblağ istihkakı var ve alacağı tahsil edemiyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek meslektaşlarımdan yardım ve deneyımlerını esirgememelerini arz ederim Saygılarımla..
Old 07-03-2010, 21:36   #2
mbagca

Adi ortaklık borçlar kanununda düzenlenmiştir. Ortak girişim Kamu İhale kanununda ve ayrıca vergilendirme açısından da kurumlar vergisi kanununda da yer alır. Ortak girişimi pilot ortak sevk ve idare eder.Yönetim sorumluluğu pilot ortaktadır.Ancak diğer ortakda sorumludur.Ortak girişim adi ortaklık hükmündedir.
Sadece tek bir işi birlikte yapmak için kurulurlar. Adi ortaklıkar da ortaklar bilindiği üzere sınırsız sorumludurlar.Ortaklarının tüzel kişi olması halinde ise sanıyorum TTK.da ki sorumlulukları kadardır.Kamu ihale kanunu gereğince Kurumlar Ortak Girişim için noterden onaylı yazılı sözleşme isterler. Bahsettiğiniz durum da böyle. Aslında adi şirketlerde yazılı sözleşme şartı yoktur. Ortak girişim de ortaklığın başlangıcı, ihale sözleşmesindeki işe başlama tarihi ve bitiş tarihi ise ihale sözleşmesinin bitiş tarihidir ve ortak girişim (ortaklık) bu tarih itibariyle sona erer. Yani ortaklık tasfiye edilir. İhalelerin bitiş sürelerinin uzatılması durumlarında ortaklık süreside buna göre uzatılır.Konu için cevap geç ama.. İcra takibiniz hala devam ediyorsa buna göre değerlendirirsiniz artık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi