Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası/Mal Rejimi/Velayet/Zina Sebebi İle Boşanma Davasında Süre

Konuyu Kilitleyin
Old 28-07-2011, 12:28   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası/Mal Rejimi/Velayet/Zina Sebebi İle Boşanma Davasında Süre

İyi günler.Eşimin beni 4 yıldır aynı kişi ile aldattığını öğrendim.Eşim benden boşanmak istiyor ancak ben istemiyorum.Konu ile ilgili olarak da anlaşmalı boşanalım diyor.Ayrıca ben de çalışıyorum ama bütün edinilmiş mallarımızda kendi adına.Boşanma davası açmadığım süre içinde bu malları satması durumunda ne yapabilirim.boşanma davası açarsam ve de mallar satılmış olursa herhangi bir hak talep edebiliyor muyum.Ayrıca sitenizden öğrendiğim kadarı ile aldatılma durumunda; bunu öğrendikten sonra davayı açma süresi 5 yıllık sürenin dolması durumunda ihanet nedeni ile boşanma davası açma hakkım olmuyor mu?Bir de karşı tarafın kusurlu (aldatan eşim)onun boşanma davası açma hakkı var mı?2 küçük kız çocuğum var (6-8)çocukların velayeti kime verilir.
Old 29-07-2011, 11:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Kendi adına(evlilikte edinilse dahi) malları olan eş,hakkında tasarruf yetkisinin sınırlandırılması veya aile konutu şerhi kararı olmadığı sürece bu malları dileğiği gibi değerlerndirebilir,satabilir,bağışlayabilir.

Boşanma davası açıldığında yanı sıra açılacak mal rejimi tasfiye alacağı davasında kötü niyetli devirler ve son bir yıl içindeki olağandışı bağışlardan yararlananlara alacağın eksik kısmı ile sınırlı ve dava sırasında ihbar edilmek şartı ile üçüncü kişiler de sorumlu tutulabilir.
Eşinizin mal varlığını kasten azaltmak niyeti ile bu tür devirler yapacağından endişeli iseniz,delilleri ile birlikte mahkemeye başvurarak dava sırasında tedbir kararı verilmesini ve karar ile birlikte tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını ve devirlerin sizin rızanıza bağlanmasını talep edebilirsiniz.

2-Sadakate aykırı eylemlr özel bir boşanma sebebidir.yasaya göre "Zina sebebine dayanarak boşanma isteyen taraf olayı öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur."

3-sadakate aykırı eylemler özel boşanma sebebi olmakla beraber aynı zamanda evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile açılacak boşanma davasında da ileri sürülebilir.

4-Boşanma davası kusurlu eş tarafından da açılabilir fakat diğer eşin hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olmamak üzere buna itiraz hakkı vardır.

Aldatan eş;Hem sadakate aykırı eylemi gerçekleştirip sonra da bu sebeple evlilik birliği temelinden sarsıldı diyerek dava açsa bile davası-davalının başkaca kusurları ispat edilememiş ise- reddedilir.

5-Boşanma sonrasında çocukların velayeti uzman görüşü,çocukların istekleri ve en önemlisi çocukların yüksek yararı ilkesi gereğince hakim tarafından kararlaştırılır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Bu durumda
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi