Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nesebin reddi- kayyum ataması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2014, 09:02   #1
hakkaniyet89

Varsayılan nesebin reddi- kayyum ataması

Sayın meslektaşlarım,

Müvekkilin eşi, eski eşi ile boşanma davası görüldüğü aşamada müvekkilimle birlikte yaşıyor ve birliktelikleri neticesinde çocukları oluyor. Bu çocuk gerçek babasının değil de resmiyette halen babası görünen kişinin üzerine kaydediliyor. Çocuk şuan 6 yaşında. Yaptığım araştırmalar neticesinde babanın direk dava açma hakkının olmadığını gördüm, öncelikle soybağının reddi ile çocuğun nesepsiz kalması için dava açacağız. Daha sonra tanıma yoluyla çocuğu gerçek babanın üzerine geçirmeyi hedefliyoruz. Daha önce bu tarz bir davaya bakmadığım için deneyimli meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var;

1- Yaptığım araştırmaya göre öncelikle çocuk için kayyum atanması gerektiğini gördüm. Kayyum atanması için yazdığımız dilekçenin içeriği nasıl olmalı genel olarak? soybağının reddi davasının açılması gereğinden bahsetmek gerekir mi?
2- Kayyum ataması için önce anneden vekalet alsak daha sonra açılacak nesebin reddi davasında kayyumdan da vekalet almamıza engel olur mu?( çocuk ile anne arasındaki menfaat çatışması nedeniyle )
3- Kayyum atanırken mahkemeye çocuğun akrabalarından isim önerebiliyormuyuz? Mahkemeler kayyum atarken uygulamada önceliği kimlere veriyor ?
4- Gerçek babanın çocuğunu nüfusuna alması için belirlediğim yoldan daha pratik hukuki bir yol var mıdır?

Şimdiden çok teşekkür ederim sayın meslektaşlarım
Old 20-05-2014, 15:11   #2
Av.mehmet.av

Araştırmalarınız doğru. Küçük adına açılacak soybağının reddi davası için öncelikle çocuğa bir kayyum atanması gerekecek. kayyum atanması için Sulh Hukuk Mahkemesine başvuracaksınız. Dilekçede kayyum atanmasına neden gerek olduğunu yazabilirsiniz. Kayyum olarak atanmasını istediğiniz kişinin ismini talep kısmında yazabilirsiniz.Daha sonra kayyum olarak atanan kişi size vekalet verecek. Akabinde ana ve babaya karşı soybağının reddi davası açacaksınız. Bu dava kesinleştikten sonra da tanıyacak olan kişi tanıma için nüfus memurluğuna başvurabileceği gibi sulh hukuk mahkemesine de başvurabilir.
Sürecin bu şekilde tamamlanacağını düşünüyorum.
Old 20-05-2014, 15:22   #3
hakkaniyet89

Sayın Av.Mehmet,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kayyum atanmasına ilişkin sulh hukukta açılacak davada annenin vekili olarak yer alsak, daha sonra atanacak kayyumdan da vekalet alıp soybağının reddi davası açsak anne ile çocuk arasındaki menfaat çatışması nedeniyle bir sıkıntı olur mu? Ayrıca mahkemenin tanımadığımız bir x şahsını resen kayyım ataması ihtimalinde bu x şahsının bize vekalet vermemesi gibi bir durum oluşabilir mi bu durumu nasıl engelleyebiliriz?
Old 20-05-2014, 15:30   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan hakkaniyet89
Sayın Av.Mehmet,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kayyum atanmasına ilişkin sulh hukukta açılacak davada annenin vekili olarak yer alsak, daha sonra atanacak kayyumdan da vekalet alıp soybağının reddi davası açsak anne ile çocuk arasındaki menfaat çatışması nedeniyle bir sıkıntı olur mu? Ayrıca mahkemenin tanımadığımız bir x şahsını resen kayyım ataması ihtimalinde bu x şahsının bize vekalet vermemesi gibi bir durum oluşabilir mi bu durumu nasıl engelleyebiliriz?
Kayyum atanmadan annenin soybağının reddi davası açmasının sıkıntı olacağını düşünüyorum. Çünkü soybağının reddi davasında anne davalı olarak yer alacak. Sizin talep edeceğiniz kişinin mahkeme tarafından kayyum atanması konusunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Kayyum duruşmasında kayyum atanacak olan kişi de bulunursa hemen karar çıkar diye düşünüyorum.
Old 22-05-2014, 11:49   #5
Avukat Kaya

Üstadım, çocuk 6 yaşında ise; Medeni Kanunu' nun 291/2 maddesi gereği nesebin reddi davası doğumdan itibaren beş yıl içinde açılması gerektiğinden davanız reddedilebilir.

Aynı sorunu bende yaşıyorum. (Nesebin reddini isteyeceğim çocuk 10 yaşında) Sitede araştırma yaparken sizin sorunuzu gördüm. Çözüm bulduğunuzda burada paylaşmanız faydalı olacaktır. Bende çözümü bulursam burada paylaşırım.

İyi çalışmalar.
Old 22-05-2014, 15:41   #6
Avukat Kaya

Değerli meslektaşım özür diliyorum. Zira Medeni Kanunu' nun 291/2' de yer alan; "her halde doğumdan itibaren 5 yıl içerisinde" ibaresi, Anayasa Mahkemesinin 10.10.2013 tarihli kararı ile iptal edilmiş ve yasa metninden çıkartılmış. Bu nedenle süre bakımından herhangi bir kısıtlama söz konusu değil..

İyi çalışmalar
Old 25-03-2015, 14:34   #7
kartalkral

12 yaşındaki çocuğa kayyum atanmasını çocuk kendisi talep edebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi