Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

apartman yönetime açılmış davada yönetimin fesholması - Kayyum ataması mı dahili dava mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2012, 11:43   #1
avukatkenan

Varsayılan apartman yönetime açılmış davada yönetimin fesholması - Kayyum ataması mı dahili dava mı?

Tüm meslektaşlarıma merhaba..Kapıcının işçilik alacakları için apartman yönetimine karşı açmış olduğumuz dava sırasında yönetim fesholdu ve ıslah dilekçemizi yeni yönetim bulunmadığı gerekçesiyle iade oldu..Hakim duruşmada açıkça bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum araştırmanız için süre verelim dedi ve ara kararda tarafımıza süre verdi..Yapmış olduğum araştırmada net birşey bulabilmiş değilim aklıma kayyum ataması geldi ancak kat mülkiyeti kanunu gereğince apartman yönetiminin tüzel kişiliği bulunmadığından yapılamayacağı ve kat maliklerini davaya dahil etmem gerektiği yönünde eski bir karar var elimde sadece..Kat maliklerinin davaya dahili demek davanın fiilen sona ermesi anlamına geleceği açık..Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler!!
Old 14-12-2012, 10:30   #2
kilit27

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Tüm meslektaşlarıma merhaba..Kapıcının işçilik alacakları için apartman yönetimine karşı açmış olduğumuz dava sırasında yönetim fesholdu ve ıslah dilekçemizi yeni yönetim bulunmadığı gerekçesiyle iade oldu..Hakim duruşmada açıkça bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum araştırmanız için süre verelim dedi ve ara kararda tarafımıza süre verdi..Yapmış olduğum araştırmada net birşey bulabilmiş değilim aklıma kayyum ataması geldi ancak kat mülkiyeti kanunu gereğince apartman yönetiminin tüzel kişiliği bulunmadığından yapılamayacağı ve kat maliklerini davaya dahil etmem gerektiği yönünde eski bir karar var elimde sadece..Kat maliklerinin davaya dahili demek davanın fiilen sona ermesi anlamına geleceği açık..Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler!!

anlatımınıza göre malesef tüm kat maliklerini davaya dahil edeceksiniz. yada bekleyeceksiniz illa ki yönetim kurulu (yada yönetici) seçilecektir.
Old 14-12-2012, 11:38   #3
Admin

Davanın başında husumeti apartman yönetimine veya kat maliklerine yöneltmek konusunda seçimlik hakkınız vardı, (gerekçe) halen de durumunuzun bu olduğunu düşünüyorum.

Tercih yaparken apartmanın kaç bağımsız bölümden oluştuğunu da dikkate alabilirsiniz. Eğer az sayıda bağımsız bölümden oluşuyorsa, daha fazla tartışmaya girmeyip, davayı doğrudan kat maliklerine yönlendirmeyi düşünebilirsiniz. Ama büyük bir apartmansa tüm kat maliklerine tebligat yapmak vs. sorun olacağı için, davanızı yönetim üzerinden yürütmek konusunda ısrarcı olup, gerekçenizi de kat mülkiyeti kanununun 34/2. maddesine dayandırabilirsiniz ("Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir." hükmü).

Bu yolu tercih ediyorsanız, savunmanız birkaç noktadan kurulabilir bence. Örneğin 34/6.nın işletilmesini talep edebilirsiniz ("Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur."). Veya yine 34/2. madde gereğince apartmana yönetici atanması zorunlu ise, yeni yönetici ataması yapılıncaya kadar eski yönetimin görevinin fiilen devam ettiğini ve tebligatın yapılmasını gerektiğini savunabilirsiniz. 34/2 bence tam olarak böyle durumları engellemek için getirilmiş bir hüküm ve yasal olarak yöneticisi olması gereken bir apartmanın, biz daha yönetici seçmedik/seçemedik gibi bir gerekçeyle husumetten kaçınması mümkün değil, yeni yönetici seçilinceye kadar eski yöneticinin -istifa dahi etmiş olsa- apartmanı temsil yükümlülüğünün devam ettiği düşünülebilir kanaatindeyim.

Ama bu savunma ıslah dilekçesi vermeden belki yapılabilirdi, artık geç derseniz ona katılırım.
Old 14-12-2012, 12:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatkenan

Doğru cevap alabilmeniz için yönetimin nasıl fesholunduğunu da açıklamanız gerekir. Ölüm gibi olağan dışı bir sebep yok da, kat malikleri kurul kararıyla fesholunduysa, bu karar geçersizdir. Sayın Admin'in isabetle belirttiği gibi 8 konuttan fazla konutun bulunduğu apartmanlarda yönetici seçilmesi "mecburidir". Kat malikleri yasanın "emredici" kurallarına aykırı bir karar alamaz. Alırsa geçersiz olur. Bu nedenlerle, yönetimin görevi devam etmektedir.

Yönetimin yasal yollarla fesholunduğunu kabul etsek bile,

Alıntı:
Yazan Admin
Veya yine 34/2. madde gereğince apartmana yönetici atanması zorunlu ise, yeni yönetici ataması yapılıncaya kadar eski yönetimin görevinin fiilen devam ettiğini ve tebligatın yapılmasını gerektiğini savunabilirsiniz. 34/2 bence tam olarak böyle durumları engellemek için getirilmiş bir hüküm ve yasal olarak yöneticisi olması gereken bir apartmanın, biz daha yönetici seçmedik/seçemedik gibi bir gerekçeyle husumetten kaçınması mümkün değil, yeni yönetici seçilinceye kadar eski yöneticinin -istifa dahi etmiş olsa- apartmanı temsil yükümlülüğünün devam ettiği düşünülebilir kanaatindeyim.
yukarıdaki gerekçelerle, ben de yenisi seçilinceye kadar eski yönetimin devam etmesi gerektiğini savunuyorum.

Alıntı:
Yazan Admin
Ama bu savunma ıslah dilekçesi vermeden belki yapılabilirdi, artık geç derseniz ona katılırım.

Ve fakat alıntısını yaptığım bölümü anlayamadım. Neden geç kalmış olsun? Tersine, tam da zamanı. Islah dilekçesi yukarıdaki gerekçeyle "alınmamış". "İhtaratlı" bir tebligat gönderilir ve sorun halledilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi