Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim beni darp etti. Boşanma davamız sürüyor. Mahkeme beni inceliyor. Mahkemeye haklılığımı nasıl anlatırım?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-03-2011, 18:47   #1
Konuk

Varsayılan Eşim beni darp etti. Boşanma davamız sürüyor. Mahkeme beni inceliyor. Mahkemeye haklılığımı nasıl anlatırım?

8 yıldır evliyim.3 yaşında çocuğum var.Eşim beni 20 aylık bebeğim kucağımdayken dövdü ve tehdit ettiği için bebeğimle birlikte ailemin evine sığındım. Darpla ilgili şikayette bulunup rapor aldım. Daha sonra da boşanma davası açtım. 7 senedir çalıştığım işimden ayrılmak zorunda kaldım. Eşim beni daha önce de çok defa dövdü. Fiziksel şiddet ve tehdidin yanı sıra maddi ve manevi baskı da gördüm. Örneğin; kavga ettiğimiz için gece vakti oturduğumuz yere 15km mesafedeki bakşa bir şehirde geceyarısı beni bırakıp gitmesi, bebeğim kucamda iken bile tekrar etmesi, İşime saygı duymaması ve bu nedenle hem iş yerinde bana bağırması,beni zor durumda bırakması, hem de evde kavga etmesi, Ev faturalarını bana ödettirmesi, çocuğun bakıcı parasını senin işini yapıyor deyip bana ödettirmesi. Markete gittiğimizde benim ödeme yapmam için geride durması. Pazara genellikle ben gidiyordum. Birlikte gittiğimizde de kendi taşıdığı torba ile benim taşıdığım torbaları sayması. Ben doğum sancısı çekerken param yok deyip doğum parasını benden istemesi gibi çok örnek var. Tüm bunların sonucunda özgüvenimi yitirdim.
Boşanma davasında bulabildiğim kadar kanıt sundum ve tanıklar dinlendi. Benim üstüme bir ev, eşimin üstüne de bir araba var. Her ikisini de eşim kullanıyor. Fakat mesafe olduğu ve ufak çocuğum olduğu için mahkemelere katılamadım. Eşimin beni dövmesi, hakaret etmesi, saygı duymaması sonucu yaşadığım sıkıntılar nedeni ile manevi, işimden ve evimden ayrılmak zorunda kaldığım, düzenim bozulduğu için maddi tazminat istemiştim. Şu anda boşanma davası öyle bir duruma geldi ki kusurlu benmişim gibi benim h esaplarımın incelenmesi için mahkeme karar aldı. Eşim eşyalarımı alırken evden parasını aldığımı iddia etmiş. Böyle bir para almadım ve varlığından da haberim yok. Zaten inceleme sonucunda da görecekler. Avukatım inceleme kararının tazminat talebimle ilgili olduğunu söyledi. Açıkçası avukatıma da güvenim zedelendi.
1)Benim davama benzer mahkemede emsal oluşturabilecek bir dava var mıdır? Haklılığımı mahkemeye nasıl anlatabilirim?
2)Eşim çocuğumu hafta sonları almak istiyor. Çocuğum henüz çok küçük. Bensiz uyumuyor. Markete bile rahat gidemiyorum. Ya benime geliyor. Ya da o uyurken gidiyorum. Ruhsal sağlığı açısından babasında kalmasının ona zarar vereceğini düşünüyorum. Zaten darp olayından sonra yeni yeni düzeldi. Bu konuda ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim?
Old 04-03-2011, 09:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlatımlarınıza göre eşiniz evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmemektedir ve hakaret ederek, şiddet kullanarak birlikte yaşamayı olanaksız hale getirmektedir. Dolayısıyla KUSURLUDUR.

Yapmanız gereken bu hususları boşanma dosyası içinde ispat etmektir. En yakın akrabalarınızın tanıklığından da yararlanabilirsiniz. Her tür delili sunabilirsiniz.

Tazminat ve nafaka taleplerinizin bulunması dolayısıyla sizin ve eşinizin mali durum araştırması yapılacaktır. Bu doğaldır. Avukatınızın vermiş olduğu bilgi de doğrudur.

Eşiniz de dava içinde kendi iddialarını ispatla yükümlüdür. Para aldı vs..

Çocuğunuzun velayetinin tedbiren size verilmesi talep edilebilir. Çocuk anne şefkatine muhtaç yaşta olduğundan da velayet için öncelikli olarak siz düşünülürsünüz. Baba ile kişisel ilişki günlerinin kurulmasında, çocuğun yaşı, düzeninin ve ruh sağlığının bozulmaması gibi kriterlere bakılacaktır. Önemli olan çocuktur.

Baba ile şahsi ilşikinin ne zaman ve ne şekilde kurulacağına ilişkin uzman pedagog incelemesi ve raporu istenebilir. Bu inceleme doğrultusunda çocuğun yüksek çıkarına göre bir ilişki tesisi uygun olacaktır.

Avukatınız dosyayı en iyi değrelendirecek kişidir. Desteği DOĞRUDAN almaya devam ediniz.

Saygılarımla,
Old 04-03-2011, 19:20   #3
Konuk

Cevabınız için teşekkür ederim.
Mahkeme eşimin hesaplarının incelenmesini veya iddiasının ispatını ispatını istememiş.
Bu durumda ben mi ispatını talep etmeliyim?
Old 04-03-2011, 19:47   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için teşekkür ederim.
Mahkeme eşimin hesaplarının incelenmesini veya iddiasının ispatını ispatını istememiş.
Bu durumda ben mi ispatını talep etmeliyim?

Nafaka ve maddi ve manevi tazminat talepleriniz olduğundan eşinizin gerçek gelir ve mal varlıklarının beyan ettiğinden fazla olduğunu ispat edebilmek için elbette avukatınıza bilgi vermek durumundasınız. İlgili tapu dairesi, banka adı vs..

Eşiniz size yönelik iddiasını ise ispatlamak zorundadır. Mahkeme eşinize delillerini bildirmek üzere süre vermiştir. Ne bildirmişse mahkeme mecburen onları araştırır. Eksik inceleme kararın Yargıtayca bozulma sebebidir.

Lütfen avukatınızdan destek ve bilgi almaya devam ediniz. Dosyanızı incelemeden yapılan yorumlar yanıltıcı olabilecektir.

Saygılarımla,
Old 05-03-2011, 21:31   #5
Konuk

Teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi