Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İşçinin Statü Değişikliği

 
Old 21-02-2002, 21:37   #1
Emel Emekçi

 
Varsayılan İşçinin Statü Değişikliği

İş akdi ile çalışan bir işçi zaman içerisinde ...departman müdür yardımcılığı görevine getirilmiştir. ancak daha sonra şirket yeniden yapılanma bahanesi ile işçinin statüsünü ...şefi olarak değiştirmiştir (bir tür tenzil). yapılan iş aynı ücret aynıdır. bu durumda işçi lehine haklı nedenle fesih hakkı doğar mı? lütfen kanuni dayanağını veya yargıtay kararını belirterek cevaplayınız
11-02-2001 18:13:12
Old 21-02-2002, 21:37   #2
Vefa

 
Varsayılan

Merhaba Emel Hanım,
İşçinin yapacağı iş, tarafların karşılıklı iradesiyle belirlendiğinden işveren tek taraflı olarak değiştiremez. Ancak işverene sözleşmeyle bu yetki verilmiş de olabilir.

*** Önemli olan yapılan değişikliğin esaslı bir değişiklik sayılıp sayılmayacağıdır.
Bunun için baz alınan kriterler
- daha önce alınan ücretin altına inilmemesi,
- yapılacak değişikliğin işçinin durumuna uygun düşmesi
(fikir işçisinin beden işçisi olarak işinin değiştirilmesi vb.)
- iş değişikliğinin işin değerinde bir değişikliğe yol açıp-açmadığı da önemlidir. değişiklikle verilen yeni iş önceki işle aynı değerde olmalıdır.

sizin olayınızda müdür yardımcılığından, şef konumuna getirilmiş ve yeniden yapılanma sebebiyle! ve ücret de aynı
Şirkette gerçekten yeniden yapılanma süreci yaşanıyorsa müdür yardımcılğından şef konumuna getirilmeniz bence haklı sebeple fesih hakkı vermez. Daha doğrusu fesih sebebiyle almanız gereken tazminata ilişkin davada bu savı ispatlamanız zor olabilir.
İşveren yeniden yapılanma sebebiyle bu değişikliğin yönetim hakkı sınırları içinde kaldığını söyleyecektir ki olayınıza dışardan bakınca işverene hak verilebiliyor.

Yargıtay kararları yazarak cevap verilmesini istemişsiniz ama maalesef bu konuda yargıtay kararı şu an elimde yok.
Adliyelerdeki kütüphanelerden Yargıtay Kararları Dergilerinin Aralık sayılarının arkasındaki fihristlerden bu konudaki kararları tarayabilirsiniz. Haklı nedenle fesih için de İş Kanunu madde 16 'yı okuyunuz.
Hoşçakalın
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sigortasız İşçinin Kıdem Tazminatı o.balci Meslektaşların Soruları 7 29-12-2009 00:21
Tıbbi Laboratuarların Sorumlulukları-Yasal Statü Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hasta Hakları Çalışma Grubu 6 11-01-2008 11:22
İşçinin çalışma şartlarında değişiklik Hammerfall Meslektaşların Soruları 1 24-07-2007 17:44
İşçinin İş Görmekten Kaçınma Hakkını Kullanması altiokebru Meslektaşların Soruları 4 25-06-2007 16:27
İşçinin Statü Değişikliği Emel EMEKÇİ Hukuk Soruları Arşivi 2 21-02-2002 21:57


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03504395 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.