Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigortasız İşçinin Kıdem Tazminatı

Yanıt
Old 22-02-2005, 14:49   #1
o.balci

 
Varsayılan Sigortasız İşçinin Kıdem Tazminatı

merhabalar.
tüm meslektaşlarıma kolay gelsin.
yaklaşık 4,5 senedir sigortasız olarak çalıştırılan bir kişi nedensiz olarak işten çıkarılmıştır.şu anda kıdem ve ihbar alacağı söz konusudur.sormak istediğim iki soru var:
1-burada açacağım dava hizmet tesbiti olamayacağına göre (çünkü hiç sigortalanmamış) direkt kıdem alacağı davası açmam yeterli olacak mıdır?
2-elimde hiç bir yazılı belge bulunmadığı için sadece tanık ifadelerine dayanmam gerekecek.bu tanıkların aynı işyerinde daha önce sigortasız çalışmış işçi olmaları bir sorun olur mu?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin
Old 22-02-2005, 16:36   #2
AV.SERTANn

 
Varsayılan

İşcilerin sigortasız oluşu işveren için sorun olacak ama işverenin ilk iddiası(savunması) işcinin bu kadar uzun süre çalışmadığı(fiili çalışma süresi önemli) ,yada daha da ileri giderek, hiç çalışmadığı olacak,çalışma olgusunu kabul ederse veya aksi savunması mahkemece kabul görmezse bu sefer iş akdinin(sözlü) kıdem ( ve ihbar )tazminatına hak kazandırmayacak şekilde sona erdiğini (kendi isteği ile terk vesaire)savunacak tabi bu hususta ispat yükü işverenin.ayrıca işverenin tüm bunları duruşma gününe kadar vereceği cevap dilekçesinde birbiriyle çelişmeyecek şekilde izah etmesi gerekecek


saygılarımla
Old 23-02-2005, 10:42   #3
o.balci

 
Varsayılan

cevabınız için çok teşekkürler.
zaten göstereceğimiz tanıklar şahsın söylediği tarihten beri işyerinde çalıştığı ve işveren tarafından iş aktinin nedensiz yere bozulduğu şeklinde ifade verecekler.
açıkçası bunların lehimize oluşacağını ben de düşünüyorum.birsorum daha olacak:
acaba davayı açarken (binde 54 nispi harç için) ilkönce düşük miktarlı bir dava açmam ve daha sonra ıslah yoluna giderek bilirkişinin vereceği miktara mı razı olmam gerekiyor? yoksa bu yolun bana ve davama verebileceği bir zarar olur mu??
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,kolay gelsin
Old 23-02-2005, 11:29   #4
AV.SERTANn

 
Varsayılan

fazlaya dair haklar saklı tutularak sembolik rakam gösterebilirsiniz.
ÖRN:
1O. YTL KIDEM TAZ. 10.YTL.İHBAR.... YÜKSEK HARÇ ÖDEMEMEK İÇİN .

HESAP RAPORUNDAN SONRA EK DAVA AÇABİLİRSİNİZ.
Old 23-02-2005, 12:11   #5
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Selamlar,

Arkadaşlar, işçinin 4,5 yıl çalıştığını ıspat edip, kıdem ve ihbar tazminatını alabileceğinize inanıyorsanız neden hizmet tespiti davası da açmıyorsunuz. Bir başka deyişle davacının, davalı yanında çalıştığını ıspat edebildiğinize göre, işçinin baştan itibaren sigortalı yapılmaması işverenin lehine mi yorumlanır?

Saygılarımla
Old 23-02-2005, 23:32   #6
VARTO'LU

 
Varsayılan Sigortalı Hismet Tespiti ile işçilik alacakları davası birlekte açılabilir

Değerli Meslektaşım;
Yakın zamana kadar Yargıtay Daireleri, "temyiz inceleme yerlerinin farklı daireler olduğu" gerekçesi ile "Sigortalı hizmet tespiti" davaları ile "kıdem-ihbar tazminatı ve diğer işçilik alacakları" davalarının birlikte açılmasını uygun görmüyorlardı.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, doyurucu hukuki gerekçesi bulunan bir karar ile bu gibi davaların belirtili nedenle ayrı görülmelerinde bir zorunluluk bulunmadığı, birlikte açılabilecekleri yolunda içtihat kurdu.
Sigortasız çalıştırılan işçinin bu hizmetini, çalışma süresine ilişkin ücretleri (sigorta primine esas kazançları) tanık anlatımları ile kanıtlayabilirsiniz. (işçinin çalıştığı tarihler için sigortalılık hizmetinin, birdireceğiniz onun gerçek ücretleri üzerinden sigortalı çalıştığının tespiti istemi) Bu sorunların önemli bir kesimi anılı Yargıtay kararında irdelenmiş.
Önerim aynı davada, (kıdem ve ihbar tazminatını talepte haklı olunan şartlar var ise) "davacının kıdem ve ihbar tazminatı, kullandırılmayan yıllık ücretli izin alacağı, (varsa) fazla çalışma, hafta tatili, ulusal-genel tatil çalışmaları nedeni ile taepte haklı olduğu alacak miktarının tam olarak tespiti ile FAZLASINI TALEP HAKLARI SAKLI TUTULARAK her bir talep kalemi için 100 YTL alacağın ödettirilmesi" istekli (tam tespit kısmi eda nitelikli ) bir alacak davası ile birlikte "hizmet tespiti" davası açmanız . Bu hem müvekkilinizi iki dava açmak, iki dava için masraf yükümünden kurtaracak, hem de uyuşmazlığın çözümü iki yerine bir dava ile sağlamanıza olanak sağlayacaktır.
Ancak "hizmet tespiti " istemi yönünden SSK. Genel Müdürlüğü'nü de davalı göstermeniz gerekecektir.
Size ve diğer meslektaşlarımın faydalanmalarına sunmak amacı ile bunu bu gün kendi Web sitemde yayımladım. Okumak ve bilgisayarınıza indirmekiçin http://www.turabitural.av.tr/html/ka...HGK21-226.html
linkini izlemeniz yeterli olacaktır.
Sağlık ve başarı dileklerimle.
Old 28-12-2009, 16:10   #7
Engin YILMAZ

 
Varsayılan

Bu durumda kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarına ilişkin olarak ssk'nın husumet itirazında bulunma ihtimalini nasıl bertaraf edeceğiz?
Old 28-12-2009, 23:21   #8
VARTO'LU

 
Varsayılan

Açacağınız dava işveren yönünden "tam tespit kısmi eda nitelikli bir alacak davası" ile birlikte "hizmet tespiti" davası SGK yönünden ise yalnızca "hizmet tespiti" istemi olmalı. "Tam tespit kısmi eda nitelikli bir alacak davası" sonunda verilecek ödetme hükmünün yalnızca işveren yönünden kurulmasını isteyiniz. "Yalnızca İşverenden talebimiz" başlığı altında bu talebinizi dile getirirseniz, hakkında "detme hükmü" kurulmasını istemediğiniz SGK.nun husumet itirazı olmayacaktır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kıdem tazminatı cerav Hukuk Soruları Arşivi 4 10-05-2006 09:41
Kıdem Tazminatı tarlak Hukuk Soruları Arşivi 3 30-06-2005 18:04
Kıdem Tazminatı esra kayabınar Hukuk Soruları Arşivi 1 06-06-2005 19:16
Kooparatifde Çalışan İşcinin Çıkartılması Halinde Ödenecek Kıdem Tazminatı necdet Hukuk Soruları Arşivi 1 04-03-2002 20:34
Kıdem Tazminatı Fahri Aslan Hukuk Soruları Arşivi 1 21-02-2002 21:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04143500 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.