Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski esim ceza evinde yurt disinda yasamak icin muvafakatname almam gerekirmi?

Konuyu Kilitleyin
Old 01-05-2020, 00:43   #1
Konuk00

 
Varsayılan Eski esim ceza evinde yurt disinda yasamak icin muvafakatname almam gerekirmi?

Merhaba, eski esimle 2 yil önce bosandik. Ben yurt dışında yasayan biriyle evlilik yapip 10 yasindaki cocugumuda götürmek istiyorum. Vize islemlerinde istenen belgelere bakiyorum muvafakatname istemiyorlar diye görünüyor(ingiltere vizesi). Muvafakatname almam gereklimi? Ve bunu asla vermeyecek birisi eski esim. Muvafakatnameyi asla imzalamaz. Ne yapmam gerekli.
Old 01-05-2020, 10:29   #2
av.murat kılıç

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk00
Merhaba, eski esimle 2 yil önce bosandik. Ben yurt dışında yasayan biriyle evlilik yapip 10 yasindaki cocugumuda götürmek istiyorum. Vize islemlerinde istenen belgelere bakiyorum muvafakatname istemiyorlar diye görünüyor(ingiltere vizesi). Muvafakatname almam gereklimi? Ve bunu asla vermeyecek birisi eski esim. Muvafakatnameyi asla imzalamaz. Ne yapmam gerekli.

Sayın Katılımcı,

-Eşinizle boşandığınızı ve 10 yaşındaki çocuğunuzu alarak yurt dışında ikamet etmek istediğinizi, eski eşinizin buna muvafakat etmeyeceğini, çocuğunuzu yanınıza alarak yurt dışına gidebilmenizin mümkün olup olmadığını sormaktasınız. Sorunuzdan kızınızın velayetinin sizde olduğunu anlamaktayım.

-Yargıtay'ın kararlarına göre seyahat amacı ile yurt dışına kızınızla gidip gelmeniz için muvafakat almanıza gerek yoktur.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
2.HUKUK DAİRESİ
ESAS NO:2015/11374
KARAR NO:2015/12897
KARAR TARİHİ: 17.06.2015


> VELAYET HAKKI - ÇOCUĞUN YURT DIŞINA GÖTÜRÜLMESİ - EŞİN MUVAFAKATİNE BAĞLI DEĞİLDİR


(4721 s. MK m. 182, 339)

ÖZET: Velayet hakkı kendisinde bulunan eşin velayet hakkını kullanmasının doğal sonucu olarak ortak çocuğu yurt dışına çıkarması boşandığı eşinin muvafakatına bağlı değildir.

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm, davalı tarafından yurtdışı gezilerinde baba izninin aranmaması yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Velayet hakkı kendisinde bulunan eşin velayet hakkını kullanmasının doğal sonucu olarak ortak çocuğu yurt dışına çıkarmasının boşandığı eşinin muvafakatıne bağlı bulunmadığı gibi çocuğun velayeti annede olup, babanın "oluru" olmaksızın çocuğun götürüleceği ülke makamlarının "giriş vizesi" vermediğine ilişkin bir belgenin sunulmamış olmasına göre, isteğin reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple (BOZULMASINA), temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 17.06.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

-Ancak siz seyahat amacı ile değil, yerleşmek amacı ile gitmek istemektesiniz. Bu nedenle; yurt dışına çıkarken muvafakat ve velayet ile ilgili sorun ile karşılaşma olasılığında Türk Medeni Kanununun 183.maddesine göre Aile Mahkemesine başvuru yapıp eşinizin ceza evinde olduğunu, kızınızla birlikte yurt dışına yerleşmek istediğinizi,yurt dışına yerleşmenin kızınızın yararına olacağını vs ifade ederek; yurt dışına çıkış için gerekli önlemlerin alınmasını istemeniz gerekecektir.

Alıntı:
2. Durumun değişmesi
Madde 183- Ana veya babanın başkasıyla evlenmesi, başka bir yere gitmesi veya ölmesi gibi yeni olguların zorunlu kılması hâlinde hâkim, re'sen veya ana ve babadan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alır.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yurt disinda yasiyorum Turkiyede evlendim esim bosanmiyor. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 10-10-2012 14:03
eski esim benden para ve evimi (onun hic katkisi yok) alabilmek icin dava acti Konuk avusturya Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 06-05-2012 03:27
eski eşimden olan kızımla yurt dışı tatili yapmak için muvafakatname almak gerekiyor mu? Konuk-- DÜŞÜNCE Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 07-07-2011 17:07
Yurt Disinda Yasiyorum,bosanmak Icin Ispatli Gerekcelerim Var .Yardim :( ibkaymak Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 6 06-04-2009 15:50
O Yurt Disinda Bosanmak Icin Ne Yapmaliyim Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 6 02-04-2009 18:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03499007 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.