Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt Disinda Yasiyorum,bosanmak Icin Ispatli Gerekcelerim Var .Yardim :(

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2009, 06:16   #1
ibkaymak

Varsayılan Yurt Disinda Yasiyorum,bosanmak Icin Ispatli Gerekcelerim Var .Yardim :(

merhaba
5 senelik evliyim 3yaisnda oglum var .esim cok guvenilmez bir insan bor cok sebepten boisanmak istiyorum.kendisinin tum msn gecmisini aldim
1-bunu mahkemede kanit olarak kullanabilirmiyim birinci sorum bu
2-suan yurt disinda yiyoruz ve kendisini daha fazla gormek istemedigmden onu burda birakip cocugumla beraber turkiyeye donucem kendisi haberli olcak sekilde.bu durumda evi terketmis olmak vs den hak kaybin ugrrmiyim?
3-esimin maddi durumu gayet iyi.ben suan calismiyorum.bosandigimda kendi hesabmdaki bir miktar paradan baka sahsi birseyim olmayacak.ama ben sirf maddiyat icin bu evlilige devam edemiycem gucumkalmadi
4-esim evlenmeden once bana isten cikicaksin ve kapanicaksin gibi kurllar koydu ve benyerine getirdim.buna karsilik benim kendisinden istedigim sdece sigara birakma olayini dahi gerceklestiremedi.ve benim sosyal hayatim sifir oldu prikolojik olarak cok yiprandimbide beni yurt disina getirdi yapayanliz 2 sene kaldim.ve hala beni suclu bulur herseyde ki elinde gerecerli hicbisebebi yok.kendisi bana sorunun kendisinden kaynaklandigi benim eksikligimden degil kendi doyumsuzlugundan oldugunu belirten kndi agzindan yazdigi msn kayitlari elimde var.simdi asil sorum ben de sinirle ben sana verdigim her sozu tuttum ama sen beni mahvettin diyerek sinirle acildim.iraz garip soru olcak ama benim bas ortumu cikarmis olmam mahkemede olumsuz bir sey olrak kullnilirmi?
ayrica hakkimi sonuna kadar almak istiyorum ve bu konuda gercekten cok tecrubeli bir avukat bulmam lazim cunku gercekten esim nerdeyse yuzde 100 haksiz ve hepsi ispatli.
avukat rkadalarin hepsi cok iyidir eminim ama benim yipranigim kullanildigim 5 senemin ve bundan sonrada bir gelirim isim olmadigindan tum hakkimi almak zorundayim
nerden nasil cok tecrubeli bir avukat bulabilirm.
Old 04-04-2009, 09:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

KAHDEM alanında bir avukat ismi önerilmez/önerilemez.

http://www.turkhukuksitesi.com/hukuk...m_sorulari.htm

Hukuki destek almak istediğiniz avukatı kendiniz seçebilirsiniz.

Baroların web sayfalarında kayıtlı avukatlar listesi yayınlanmaktadır.
Old 04-04-2009, 17:34   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Avukat ismi tavsiyesi dışındaki hukuki sorununuz ve haklarınızla ilgili olarak;

Türkiye'ye döndüğünüzde eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz.

Açacağınız bu davada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak durumundasınız.

Eşinizin aile birliğinin kendisinie yüklediği sorumlulukları yerine getirmediğini, varsa sadakatsizliğini, şiddet uyguluyor veya hakaret veya tehdit her ne yaşıyor iseniz tüm bunları ispatlamak zorundasınız.

Evinizi sebepsiz yere terkedip gidiyorsanız siz kusurlu olursunuz ama evi terk etmeye zorlanmak ya da haklı gerekçeleriniz ile evden ayrılıyor iseniz, mahkemede bunları ispatlarsanız sorun olmayacaktır.

Eşinizin kusurlu olduğunu ispatlarken, tüm yazılı ve sözlü delilerden yararlanabilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz msn kayıtlarını sunabilirsiniz, ayrıca telefon ayrıntıları varsa şiddet raporları, savcılık şikayetleri ve en yakın akrabalarınz da dahil olmak üzere şahit beyanlarından yararlanabilirsiniz.

Msn mesajlarınızın aleyhinize olup olmadığı hususu tüm dosya içeriği ve delilleri kapsamında düşünülmelidir. Aynı şekilde başörtüsü mevzuu da evlilik birliğinin yaşadıklarının tümü kapsamında değerlendirilecektir.

En azından DAHA AZ KUSURLU olmanız halinde de boşanmaya karar verilecektir.

Açacağınız bu davanın içinde, çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve çocuk için davanın açılması ile birlikte TEDBİR, boşanma kararının verilip kesinleşmesinedn sonra da kendiniz için YOKSULLUK çocuğunuz için İŞTİRAK nafakalırı olarak devamı talep edilir.

Ayrıca bu davanın içinde, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının zarar görmesi halinde manevi tazimnata hükmedilebileceği gibi, boşanma ile beklenen ve mevcut menfaatlerinizin zarar görmesi söz konusu ise de maddi tazmunata hükmedilecektir. Hakim dosya içeriğine göre kararını verecektir.

Nafaka ve maddi ve manevi tazminat miktarlarının taktirinde, davalı eşinizin GERÇEK malvarlığı değerlerinin mahkeme huzurunda kanıtlanmasının önemi vardır.

Bunların haricinde, edinilmiş malara katılma rejiminin tasfiyesine dayalı olarak alacak davası açma hakkınız bulunmaktadır.

Yine ziynet eşyalarınızla ilgili olarak dava açmanız da şartları var ise; mümkündür.

Sayın Katılımcı;

Türkiye'den eşinize karşı boşanma davası açmanız mümkündür. Tüm talepleriniz şartları var ise mahkeme yargıcı tarafından değerlendirilecektir.

Davanızı açarken ve takibinde MUTLAKA bir avukatın desteğini alınız.

Saygılar.
Old 05-04-2009, 03:53   #4
Konuk

Varsayılan COk soru soruyorum uzgunum ama ne yapicm bilmiyorum.

Sayin av ufuk,
cevaplariizla beni aydinlattiginiz icin cok tesekkurler.
ben gercekten psikolojik olarak asiri derecede yiprndim ve rtik gucum bitti.
benim son sorum,
esim benimle evlenmeden once sadece bir miktar parasi vardi diyelimki 60 lirasi vardi,ve benimle evlendikten sonra bir ev aldik onun uzerine,suan aylik olarak cok yuksek bir maas aliyor sirketinden yillik yine cok yuksek kar paylari aliyor 3 ortaklar.,bankada sahsi hesabinda cok yuklu miktar var,2 is yeri ,2 adet arsa aldi,ayrica misirda bir ev aldi ve milyon dolarlik bir sirket sahibi oldu ve bunlara sahip olurken hep bizi ihmal etti ezdi ve baska bayanlarla benim yuzde 100 ispatlayabilecegim uygunuz hallerde bulundu.her seferinde tekrarlamyacagina soz verdi ama ben her seferindede bir yenisine ulastim.bosnmak istedigimi soyledigimde bana sadece dogru duzgun sahsi tapusu olmayan bir ev verecegini ve cocugu icinde aylik 300-500 verecegini ( ve kendisi zamaninda bana beni cok uzdugunu gurbette devamli bizi yanliz biraktigini tek basima bir cocugun sorumlulkugunu bu psikolojiyle almanin zor oldugunu soyledigimde napiyosun bi cocuga bakamiyomusun snein yaptigin 700-800 ytl lik is diye onurumu zedeleyici ve her firatta beni asagilayici laflar soyledi) ve daha fazlasini istersem bana dunyayi dar edicegini soyluyor.benim cocugum burda ozel okula gidiyor guzel bir evde yasiyor bu zamana kadarr onun standartlari dusmesin diye katlandim cok uzuluyorum ve benim cok agirima gidiyor bize cocuguma onca sey yasatti benimle evlendiginde cok kucuk bir maddiyati olan kisi suan yukarda saydiklarima sahip.
ben ulkeye gelip bosanm davasi acana kadar bunlari satip heabindaki paralarida ceker ve benim hicbiyeim yok diyebilirmi.yani ben suan onun nelerinin oldugunu ispat edemem bu durumda ne yapmam lazim.(gerci son 2 yillik tum konusma msn kayitlrimiz sakli duruyor ne zaman ne alindi neyimiz var hepsini tabi gunluk olaylar dahilinde konustuk.simdi tamda bosanma oncesi bunlar satilmis olsa bile ben nasil hak talep edecegim)
ayrica ben suan ruhsal acidan cok yikilmis bir haldeyim kesinlikle psikolojik destege ithiyacim var tedavi masraflarimida kendisinin odemesini nasil talep edebilirim bir cok defa intihari dusundum ulkeme doner donmez psikolojik destek almam lazim cunku 2 yildir cocugumla yanliz ne aile ne akraba ne arkadas ustune birde sorumsuz bir es .kendisi gercekten guvenilir bir insan degil ve bunu o da soyluyor ben boyleyim diye.ben herseye ragmen boanmak istemem ama devam edersemde kendime zarar vermis olucam.burda yanlizliktan konusucagim kimse olmadiginda bir forumda isim vermeden sorunlarimi anlattim ne yapmm gerektigini bilmedigimi fikir ihtiyacinda oldugumu sordum 200 kisiden cvp geldi ve hepside sen neden bu kadar sabrettin diye ban kizdi.ben herseye rahmen esime son bi sans verdim ama yine olmadi yine sadakatsizligini belgeledim.cok uzgunum anladimki bunun sonu yok sadece benim cabalarimla olmuyor ve ben kisiligimi kaybediyorum.ustelik ben univ. mezunu gayet bkimli ve herkesin begendigi bir byanim.nne olrakta uzerime dusen herseyi yerine fzlasiyl getiriyorum.
daha oncede dedigim gibi kendisiyle hergun msn uzerinden konusuruz ve yukardaki tum olaylarin tartismalari hersey kendisini yaptigi hatalar hersey bu kayitlarda var.sahit isterlerse ablamin bize tatile geldigi donemde kendisinin eski sevgilisiyle olan baglantilarini buldugum ve tum olaylara taniklik ettigi kisi olarak kendisini gosterebilirim kendi aile ici yazismalari herseyini kopyaladim ve bunu yaptiktan sonrada soyleidm biliyor yani.
ve ben bosanma icin naisl avukat bulacagimi bilemiyorum yani avukat bulabilecegim siteler var ama ben sadece isme bkarak karar veremem avukat secerken ne yapmaliyim beni gercekten haklarimi savunabilecegini nasil anlayabilirim.bu durumda sadece es dost tavsiyesinemi itimat etmeliyim.ayrica nedense benim yasadiklarimin neler hissettigimi daha iyi anlayabilecegini bir anne olarak ne durumda oldugumu anlayabilecegi acisindan nedense bir byan avukatin bana daha yardimci olabilecegini dusunuyorum bu konuda yaniliyor olabilirmiyim bir erkek avukatta benim gercekten neler hissettigimi ne durumda oldugumu anlayip beni tum haklarimi koruyarak gercekten savunabilirmi
cok fzla sey sordum farkindayim ama suan gercekten ne yapmam gerektigini bilmiyorum.yanli adim atmak istemiyorum suan gercekten sadece sizin yazdiklariniza gore hareket edicem.ulkeme bugun donucektim derhal ama yanlis adim atmak istemiyorum
eger bu sorularimida cevplarsaniz size cok minnettar kalirim.
Old 05-04-2009, 12:07   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

5 yıllık evlisiniz, edinilmiş mallara katılma rejimine tabisiniz. Bu şu demektir. Evlilik tarihinden sonra karşılığı ödenerek edinilen tüm mal varlığı üzerinde tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Sadece eşinizin evlilik öncesi kendi parası yine kendine aittir. Evlilik öncesi 60 lira ile evlilik birliğine giren eşin, bu 60 lirası tasfiye hesabına katılmaz. Onun şahsi malı olarak kalır. Yine sizin veya eşinizin miras yolu ile edindiği ya da bağış olarak kazandığı mallarda tasfiye hesabına katılmazlar. Bunlar üzerinde diğer eşin ALACAK hakkı doğmaz.

Bunun dışındaki tüm gelir ve mal varlığı kazanımları tasfiye davası açılması halinde uzman muhasebe bilirkişilerince yapılacak hesapla taraflara ait ALACAK hakkı miktarını tespit edilir.

Bu yasal mal rejimi taraflara bir alacak hakkı daha tanımaktadır. Bu da, eğer eşinize ait olan bir malın alımına, korunmasına veya güzelleştirilmesine katkıda bulunmuş iseniz MADDİ anlamda ispatlı bir katkı, bunu da dava ve talep edebilme hakkınız vardır.

Yani boşanmanın mali sonuçları ile ilgili tüm sorularınızın yanıtını yukarıda bulabilirsiniz.

Eşinizin mal varlığı değerlerinin neler olduğunun ispatı tamamen sizin verebileceğiniz bilgi ve belge ve tahminler üzerine yürüyecektir. Eşinizin mal varlığı değerleri, ilgili tapu daireleri, trafik tesccil, ilgili bankalardan sorulup soruşturulacaktır.

Sayın Katılımcı;

Boşanamaya karar verip vermeme tamamen sizin kendi kişisel kanaatinize göre olmalıdır.

Bizler sadece somut hukuki bilgileri verebiliriz. Kimsenin hayatına müdahale etmek gibi bir sorumluluğu üstlenemeyiz.

Şu anda çok fazla yalnızlık ve ruhsal hassaslık içinde olduğunuz ortadadır. Bulunduğunuz ortamdan geçici olarak bile uzaklaşmanızın, kendi ailenizle veya sevenlerinizle yüzyüze görüşmenizin de size iyi geleceğini naçizane düşünmekteyim.

Boşanma kararını her zaman alabilirsiniz ve hukuki savaşı her zaman başlatabilirsiniz. En uygun zamanda bu kararı vermek de size aittir.

Kadın avukat mı? Erkek avukat mı? diye de sormuşsunuz?

Bu meslekte insana ve adalete değer verilir. Ve titizlikle, bilgi ile yürütülür. O sebeple avukatınız kadın olmuş erkek olmuş hiç farketmez diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın.

Saygılar.
Old 06-04-2009, 06:56   #6
Konuk

yanitiniz icin tekrar tesekkurler.bir inceki mesajimd tamamen sizin verdiginiz bilgilere gore hareket edicem derken ben kesin bosnma karari aldim ama hkkaybina ugramamak icin ne yapmm gerektigini bilmiyorum o sebeple sizin yazdiklariniza gore hareket edicem dedim cunku burda bir avukatada danisamiyorum malesef.bilgileriniz beni aydinlatiyor.
ben net bir skeilde ogrenmek istedigim iki sey var
1-esim kesinlikle benden mal kacirmaya calisicak.suan kesin karar verdigimi soylemedim o yuzden.
ornek veriyorum
kendi sahsi heabinda evlendikten sonra kazanilan 300.000 var ve bana ordan asla pay alamiycagimi onu 1 gunde yok edebilecegini soyluyor.borcum vardi odedim derim cek yzarim diyor.bu gercekten bu kdar basitmi?
hesaplarina dokunamamsi kendine ait seyleri alip stamamasi icin herhangi birsey yapamiyormuyuz ve bunu yapabilmek icin benim orda olmam sartmi bidkeilde ben burdan bi avukat bulup bu islemi gercektirip hemen akabinde ulkeme gelemezmiyim.cunku ben turkiyeye dondugumu nlayinca direk dedgi gibi hesabindaki tum parayi bi sekilde sifirliycak.
2-sorum dielimki bi skeilde hesabina bloke vs koyuldu ve o pranin gercekten bize ait oldugu belli ve hakim bizi bosayacak bundan eminim ve esim kesinlikle daha azi birakin yuzde 100 den fzl suclu.
a)bu durumda bolunme nasil oluyor ?yari yariyami yada biskeilde kendi
b)sucluluk durumuna gore bu oran degisiyormu.
c)cocugumuzun olmasi ve bende olmasi bu durumda bi degisiklik yaratirmi?
bunlari ogrenmek istiyorum cunku biz bosaninca ben gercekten hicbir maddiyati olmayan ve bir ccugu olan biri durumunda olucam.ve cocugumun ve benim hayat standartim 10 numardan 1 numaraya dusucek.kendisi benimi isten cikartarak evlendigi icin calimadim yillardir ve yurt disinda cocugumun benden baska kimsesi olmadigi icin bana asiri derecede bagimli beni 1 dakik bile gormeden duramaz bu sebeple calismya hemen baslarsam o da cok olumsuz etkilencek zamana ihtiyacimiz var.
umarim bu orularimada digerlrinde oldugu gibi acik cevplar verebilrisiniz
saygilar
Old 06-04-2009, 15:50   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Sorularınızın yanıtı Türk Medeni Kanununda verilmiş durumdadır. Kötüniyetli elden çıkarılan edinilmiş mallar tasfiye hesabına dahil edilirler.

Alıntı:
2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Ayrıca, edinilmiş mal sonradan elden çıkarılsa ya da başka bir şekle bürüse de yine hesaba dahil edilecektir. Önemli olan bir mal varlığı değerinin başlangıçta "EDİNİLMİŞ MAL" olup olmadığıdır.

Ayrıca davanızın açılması ile, aile mahkemesi yargıcından eşinizin malvarlığı değerleri üzerine tedbir kararı verilmesini de talep edebilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Verdiğim yanıtların Türkiye'de açılacak bir boşanma davasının uygulama hali olduğunu altını çizerek belirtmek isterim.

Orada bir dava açmayı düşünüyorsanız, hak kaybına uğramamak için konunu uzmanı bir avukatla, ya da konunun ilgilileri ile görüşmenizi şiddetle tavsiye edeceğim. Konsolosluklardan da yol gösterici yardım alabilirsiniz.

Davanızın Türkiye'de açılması halinde ise, ilgili kanun maddeleri işletilerek, haklarınızın savunulması yapılacaktır.

Bundan sonrası tamamen eyleme geçip geçmeyeceğinizle ilgilidir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi