Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Boşanan Kadınlara Evlilik Dönemine Ait Key Ödemesi Yasak!!!!

Yanıt
Old 18-07-2008, 12:01   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan Boşanan Kadınlara Evlilik Dönemine Ait Key Ödemesi Yasak!!!!

KEY kesintisi yapılan 1987-1995 yılları arasında evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, yapılacak KEY ödemesinden yararlanamayacak. Ödeme sadece erkek memura yapılacak.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, KEY ödemelerinde geri sayım devam ederken, hem eşi hem de kendisi devlet memuru olan ancak boşanan kadınların KEY (Konut Edindirme Yardımı) ödemelerinden yararlanamayacağı ortaya çıktı. 1987 ile 1995 yılları arasında KEY için kesinti yapılırken evli olan memurların hesapları birleştirildi. KEY hesabı tek elden takip edildi. Şayet kesinti yapılan yıllarda evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, ortada tek bir hesap olduğu için sadece tek ödeme yapılacağı anlaşıldı. Sözkonusu ödeme de, uygulama döneminde hesap erkek olan memurun hesabında takip edildiği için sadece erkeğe yapılacak.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/9464008.asp?m=1

Hatırlatma:

Anayasa
Kanun önünde eşitlik

MADDE 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek: 7.5.2004-5170/1 md.)Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

(Değişik: 9.2.2008-5735/1 md.) Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.
Old 18-07-2008, 13:49   #2
mutlakadalet

 
Varsayılan

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekir ki; basında yanlış lanse edildiği üzere "boşanan kadınların key ödemesinden yararlanmalarına engel bulunmamakla birlikte boşanan memur kadınlara evlilikleri dönemine ilişkin key ödemesi yapılmamaktadır." Yani kadın, boşandıktan sonra çalışmaya devam etmiş ve maaşından key kesintisi yapılmışsa, elbette ki; bu kesinti karşılığında ödeme alabilecektir.

Şimdi boşanan kadınların, evlilikleri dönemine ilişkin key ödemesinin neden yasak olduğunu incelersek:

KONUT EDİNDİRME YARDIMI HAK SAHİPLERİNE ÖDEME YAPILMASINA DAİR KANUN

AMAÇ VE KAPSAM
Madde 1 - (1) Bu Kanunun amacı, mülga 3320 sayılı Memurlar ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında Kanun uyarınca hak sahibi olanlara nakit veya hisse senedi olarak ödeme yapılmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.


MÜLGA 3320 SAYILI MEMURLAR VE İŞÇİLER İLE BUNLARIN EMEKLİLERİNE KONUT EDİNDİRME YARDIMI YAPILMASI HAKKINDA KANUN

KAPSAM
MADDE 1 ... Eşlerden her ikisi de yardıma müstehak iseler bu yardım aile reisine yapılır. Ancak yardıma müstehak eşlerden her ikisine yardım yapılıp yapılmamasına karar vermeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. Eşlerden her ikisine yardım yapılması halinde, bu yardım bir konut için kullanılır.Ancak Konut Edindirme Yardımından bir defa, yararlanılır.


Yeni Türk Medeni Kanunu çerçevesinde aile reisinin erkek olduğu yönünde bir hüküm yoktur. Bu bakımdan yukarıda yer alan yasa hükmüne dayanılarak; memur olan eşlerden yalnızca erkeğe ödeme yapılması şeklindeki bir uygulama yasal dayanaktan yoksun kalacaktır. Kaldı ki; yasal dayanağı olsa dahi Sayın Kayar'ın yukarıya alıntılamış olduğu açık Anayasa hükümlerine aykırılık doğacaktır. Bu bakımdan söz konusu uygulama kabul edilebilir değildir.

Saygılarımla.
Old 21-07-2008, 14:19   #3
av.semire nergiz

 
Varsayılan

[quote=Av.Habibe YILMAZ KAYAR]KEY kesintisi yapılan 1987-1995 yılları arasında evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, yapılacak KEY ödemesinden yararlanamayacak. Ödeme sadece erkek memura yapılacak.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, KEY ödemelerinde geri sayım devam ederken, hem eşi hem de kendisi devlet memuru olan ancak boşanan kadınların KEY (Konut Edindirme Yardımı) ödemelerinden yararlanamayacağı ortaya çıktı. 1987 ile 1995 yılları arasında KEY için kesinti yapılırken evli olan memurların hesapları birleştirildi. KEY hesabı tek elden takip edildi. Şayet kesinti yapılan yıllarda evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, ortada tek bir hesap olduğu için sadece tek ödeme yapılacağı anlaşıldı. Sözkonusu ödeme de, uygulama döneminde hesap erkek olan memurun hesabında takip edildiği için sadece erkeğe yapılacak.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/9464008.asp?m=1


Burada acaba o dönemlerde hesaplar birleştirilirken aile reisi kavramından yola çıkılarak evli olan eşlerden sadece tek başına erkeğin maaşından mı kesinti yapıldı yoksa her nekadar hesaplar tek ise de hem kadından hem de erkek maaşından birlikte mi kesinti yapıldı ona bakmak lazım.
Kaldı ki hesaplar tek olsa bile hak sahibi olarak hem erkeğin hem de kadının tasarruf edebileceği şekilde bugünkü ödemelerin yapılması gerekir.
Old 22-07-2008, 17:52   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Reddedilen önerge;

Alıntı:
TBMM Başkanlığına

Verilen Önerge"Görüşülmekte olan 237 sıra sayılı yasanın çerçeve maddesinin geçici 18 maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesini arz ve teklif ederiz:

İmzalar
--
--



"Konut edindirme yardımı hak sahiplerine iadesinde evlilik birliğinde eşlere eşit olarak,boşanma halinde boşanma tarihleri gözönüne alınarak evlilik birliğinin devam ettiği süre değerlendirilp orantı kurularak eşlere iade olunur"



Gerekçe:

Kaldırılan 3320 sayılı yasanın 1.mad.7.fıkrasında "eşlerden her ikisi de yardıma müstehaksa bu yardım aile reisine yapılır denilmektedir.2001 yılında kabul edilen Medeni Kanun uyarınca eşler arasında eşitlik kabul edilmiş olmakla,iade işleminde de eşitliğin sağlanması""
Old 30-07-2008, 14:51   #5
atk

 
Varsayılan

Burada acaba o dönemlerde hesaplar birleştirilirken aile reisi kavramından yola çıkılarak evli olan eşlerden sadece tek başına erkeğin maaşından mı kesinti yapıldı yoksa her nekadar hesaplar tek ise de hem kadından hem de erkek maaşından birlikte mi kesinti yapıldı ona bakmak lazım.
Kaldı ki hesaplar tek olsa bile hak sahibi olarak hem erkeğin hem de kadının tasarruf edebileceği şekilde bugünkü ödemelerin yapılması gerekir.[/quote

Eşlerden sadece birinin maşından kesinti yapıldı diye biliyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanan Kadınlar Hangi Zorlukları Yaşıyor? Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 16 03-11-2010 12:25
Yasak Ağacın Yasak Meyvesi AV.ZAFER TUNCA Ceza Hukuku Çalışma Grubu 25 13-07-2009 10:43
Boşanan Gebe Kadının Evlenmesi Yasak ,Bu Eşitsiz ve Haksız Değil Mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 24-06-2008 22:05
Boşanan Kadına Şiddetten Korunma Hakkı tükenmez kalem Hukuk Haberleri 3 09-05-2008 19:54
Boşanmış Gebe Kadınlara Doğuma Kadar Evlilik Yasak Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 15 05-03-2008 14:08


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04973507 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.