Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Katkı payı davası mı sebepsiz zenginleşme davası mı açılmalı?

Yanıt
Old 27-06-2008, 15:38   #1
üye21665

 
Varsayılan Katkı payı davası mı sebepsiz zenginleşme davası mı açılmalı?

Merhaba,

Bir müvekkilime eşi boşanmalarının hemen akabinde müvekkil üzerine kayıtlı taşınmaz için katkı payı davası açmış ve kazanmış. Ancak katkı payı davası henüz kesinleşmemiş.

Müvekkil de eşinin üzerine kayıtlı olan ancak evlilik birliği devam ederken eşinin bir akrabasına satmış olduğu eve yaptığı katkıya ilişkin alacak davası açmak istiyor. Müvekkil boşanma davasından çok sonra evin 3. şahsa satıldığını öğrenmiş

Taşınmaz evlilik birliği içinde üçüncü şahsa satılmış olsa da yine katkı payı davası açabilir miyiz? Yoksa sebepsiz zenginleşme davası mı açmak gerekir?

Sebepsiz zenginleşme davası açar isek, zamanaşımı süresi müvekkilin, eşinin üzerine kayıtlı evi üçüncü şahsa sattığını öğrendiği tarihten itibaren mi yoksa, müvekkilin eşinin açtığı ve kazandığı katkı payı davasının kesinleştiği tarihten itibaren mi başlar?
Old 27-06-2008, 15:44   #2
miss_lawyer

 
Varsayılan

benim de buna benzer bir davam var, müvekkil, dava konusu evi evlilik birliği devam ederken satmış, sonra taraflar boşandı ve karşı taraf, müvekkile katkı payı alacağı olduğundan bahisle aile mahkemesinde katkı payı alacağı davası açtı. Sizin olayınıda da sebepsiz zenginleşme değil katkı payı davası açılmalıdır kanaatindeyim.
Old 27-06-2008, 15:48   #3
üye21665

 
Varsayılan

Sayın miss lawyer, davanız sonuçlandı mı acaba veya gidişat ne yönde? Cevabınız için çok teşekkür ederim
Old 27-06-2008, 15:51   #4
miss_lawyer

 
Varsayılan

Şu an dosyanın durumu: gayrimenkulün değeri konusunda bilirkişi raporu alındı, ben raporda hesap hatalarına değindim fakat reddedlidi, bunun üzerine katkı payı oranının ne olduğu konusunda ek bilirkişi raporu alınmasını talep ettim, şu an dosya bu yönüyle bilirkişide, herhalde rapor gelince de karara çıkacak.
Old 27-06-2008, 15:57   #5
üye21665

 
Varsayılan

teşekkürler
Old 07-07-2008, 11:30   #6
Av.Ünzile Küçüköner

 
Varsayılan

Merhaba

Söz konusu mala yapılan katkı, Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi süresince yapılmış ise,Değer Artış Payı Alacağı talep edebilirsiniz ( katkı önceki rejim döneminde ise de katkı payı alacağı talep edebilirsiniz) , mal elden çıkmış ise TMK md.227/ f.2 gereği, hakim, alacağı hakkaniyete uygun olarak belirleyecektir.

TMK Madde 227 - Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır; bir değer kaybı söz konusu olduğunda katkının başlangıçtaki değeri esas alınır.
Böyle bir malın daha önce elden çıkarılmış olması halinde hakim, diğer eşe ödenecek alacağı hakkaniyete uygun olarak belirler.

Ayrıca değer artış payı alacağı ile birlikte;

Söz konusu mal, diğer eşin edinilmiş malı niteliğinde ise ve TMK md.229 /b.2 koşulları varsa,katılma alacağı talebinde de bulunabilir,yine koşulları varsa TMK md.241 gereği malı devralmış olan 3.şahsa karşı da davayı ihbar edebilirsiniz.

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:
1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,
2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.
Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.


Saygılar

Av.Ünzile Küçüköner
Mersin Barosu





Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Alacak davası mı- Sebepsiz Zenginleşme Davası mı- Maddi Tazminat mı açılmalı sarissa Meslektaşların Soruları 5 19-03-2009 14:04
katkı payı davası avpınar Meslektaşların Soruları 3 29-08-2007 10:50
Alacak Davası vs. Sebepsiz Zenginleşme Av.Eren Şener Meslektaşların Soruları 4 07-06-2007 16:36


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03968501 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.