Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşkın Haciz ve %40 mevzusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2009, 14:52   #1
detay82

Varsayılan Taşkın Haciz ve %40 mevzusu

Herkese merhabalar,
Müvekkilin 14.000 TL borcu için 100.000 TL değerinde 5 adet aracına haciz konuluyor. Biz de icra memurunun muamelesini taşkın haciz sebebiyle şikayet ediyoruz. Davanın ekinde kasko poliçesinde değeri 24.000 TL olan aracın üzerindeki haczin durmasını diğerlerinin kaldırılmasını talep ettik. İcra mahkemesi 24.000 TL değeri olan aracın %40 tan satış yapılması durumunda borcu karşılamayacağı gerekçesiyle davamızı reddetti.

1. Mahkemenin kararı doğru mudur, hacze yetecek mallar tespit edilirken değeri %40 üzerinden mi dikkate alınmalı yoksa rayiç değer üzerinden mi
2. Mahkeme kararı henüz tebliğ edilmediğinden bir ikinci aracın poliçesini ekleyip bunun da üzerindeki haczin durmasını diğer üçü üzerindekinin kaldırılmasını talep edebilir miyim.
3. Tekrardan dava açsam şu anda derdestlikten reddedilebilir mi.
4. Bu karara karşı kanun yolu nedir ne yapabilirm bu karara karşı
herkese saygılar ve iyi hafta sonları
Old 20-12-2009, 19:19   #2
detay82

Zor bir konu sanırım. Ben de araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım. İcra hukukundan da biraz uzak olduğumdan icra hukuku uzmanlık alanı olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Old 21-12-2009, 12:50   #3
detay82

Bu konuda acil cevaplarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.
Old 21-12-2009, 17:29   #4
wellan

Yapılan haciz işleminde kıymet takdirine itiraz etmediniz mi?
Old 21-12-2009, 19:28   #5
detay82

Araçların üzerine haciz konulurken zaten uygulamada bir kıymet takdiri bulunmamaktadır.
Old 21-12-2009, 21:18   #6
wellan

Özür dilerim ben fiilen haciz edildi şeklinde anlamışım.Dosya borcunu aşan miktarda haciz yapılması durumunda şuan kararı bulamadığım için size sunamıyorum ama YARGITAY içtihatlarında memur muamelesini şikayet sebeplerinden hadiseye uygun olmama bendinde yorumlayarak uygulamıştı.Çünkü gerek haciz sırasında gerekse UYAP üzerinden konulacak olan haciz şerhlerinde(tapu,trafik) mümkün olduğunda borçlu ile alacaklının menfaatlerini dengelemek zorundadır.Ancak uygulamda borç miktarı ne kadar olursa olsaun doğrudan tapu,trafik,banka,89/1 haciz ihbarnamesi istenmektedir.Çoğu icra dairesinde eğer haciz sırasında haciz işlemi olmamışsa yani UYAP üzerinden haciz şerhi işlenmişse taşkın haciz hususuna dikkat edilmiyor.Ancak haciz sırasında re'sen yapılan kıymet takdiri az da olsa taşkın hacizi engelleyebiliyoru.Bu sebepledir ki sizin olayınızda memur muamelesini şikayet etmek zaruri olmuştur.İcra mahkemesinin yapmış olduğu yorum konusunda da eğer haciz şerhi işlenen araçlar açık artırmayla satılırsa ve ilk satışda satılamama durumunda ikinci satış için geçerli olan %40 lık bedeli karşılamayacağı düşünülmüştür.İcra mahkemesinin bu kararına karşı temyiz yoluna gitme hakkınız vardır.HUMK 237 gereğince icra ve iflas işlerine bakmakla görevli olan icra mahkemelerinin ihalenin feshi ve istihkak davaları dışında vermiş olduğu kararlar maddi anlamda kesn hüküm teşkil etmeyip menfii tespit davası açılmasında hukuki yararınızın olduğu görüşündeyim.Çünkü icra mahkemeleri asliye yada sulh hukuk mahkemeleri gibi genel mahkemelerden olmayıp basit yargılama usulünün uygulandığı mahkemelerdir.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 22-12-2009, 09:33   #7
detay82

Sorduğum soruların sadece 4 nolu bendine cevap vermiş bulunuyorsunuz. Yine de teşekkürler
Old 22-12-2009, 10:28   #8
avktderya

Selam ;
vergi dairesinin borç fazlasından 3. şahıslar elinde bulunan nakti haczedip bloke ettirmesi halinde de taşkın hacizden dolayı haczin fekkini talep edebilir miyiz?
teşekkür ediyorum şimdiden
saygılarımla
Old 13-01-2010, 00:26   #9
dila

merhaba ,
ben sorunuzu henüz okuyabildim,bu konuda haczin kaldırılmasına dair istemi içeren şikayetlere dair verilen kararlar kesin olup temyizi kabil değildir. Bu sebeple İİK 85 madde ile ilgili çok az yargıtay kararı var .
Ancak elimde emsal teşkil edebilecek yerel mahkeme kararları var dilerseniz size ulaştırabiliriz .Bunun yanında ;iki adet yargıtay kararı var.

İİD.14.06.1951 tarih 3212 Esas 3286 sayılı kararında da ‘’Haczedilmiş olan taşınmazın satış bedelinin borcu karşılamayacağı anlaşılmadıkça borçlunun diğer taşınmazlarına müracaat edilmeyeceği ‘’.....

Yargıtay İİD.27.04.1956 T.2530 Esas 2511 Sayılı kararında özetle İcra memurunun ,takip konusu alacak ve takip masraflarını karşılayacak miktardan fazla mal haciz etmemesi gerekeceği açıkca zikredilmiş .
başarılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi