Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşkın (fazla) haciz

Yanıt
Old 23-01-2008, 11:41   #1
Av.Eda.P

 
Varsayılan Taşkın (fazla) haciz

Saygıdeğer meslektaşlarım,
Diyelim ki 25.000-YTl lik bir çekimiz var ve biz bu çek için ihtiyati haciz kararı alarak işleme başlıyoruz. Borçluya ait bir ev ve 3 araç üzerine ihtiyaten haciz koyuyor ve sonra normal hacze çeviriyoruz. Haciz konulan gayrimenkul üzerinde ipotek, araçlar üzerinde de rehin var ancak borçlu borcunun 25.000 olduğu haczedilen malların ise değerinin yaklaşık 300.000 değerinde olduğunu iddia ederek dava açıyor. Sizce alacağımı mallar üzerindeki diğer kayıtlar nedeniyle garanti altına alamamış olmam bana borç bedelinden oldukça yüksek değerde ihtiyati (taşkın) haciz yapma şansı verir mi? Bu konuya ilişkin elinde yargıtay kararı olan bir meslektaşım varsa ve bana gönderirse sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim
Old 24-01-2008, 16:59   #2
ahmetyılmaz

 
Varsayılan

özür yanlıs oldu

T.C.
YARGITAY
Yirmibirinci Hukuk Dairesi
Esas No
: 2000/03575
Karar No
: 2000/03801
Tarih
: 15.05.2000

HACZİN KALDIRILMASI

HACZİ KABİL BELEDİYE TAŞINMAZLARI
ÖZET:
Bilirkişi incelemesi ile. Belediye Yasasına göre haczi kabil olmayan taşınmazları saptamak, haczi mümkün takınmazlar açısından değer tesbiti yaparak, alacak miktarını karşılayacak taşınmazları belirlemek ve fazla hacizleri kaldırmak gerekir.
*Davacı, davalı kurumun Belediye Başkanlığına ait gayri menkulleri üzerine konulan haczin kaldırılmasına karar verilmesini istemiştir.

*Mahkeme, ilamında belirtildiği şekilde isteğin kabulüne karar vermiştir.

*Hükmün, davalı vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve tetkik hakimi tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tesbit edildi.

*Davanın yasal dayanağı hangi malların haczedilemeyeceği konusunu düzenleyen 6183 sayılı Yasanın 3986 sayılı Yasa ile değişik 70. maddesidir .

*Maddenin birinci bendi aynen "233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi İktisadi Devlet Teşekkülleri, Kamu İktisadi Kuruluşları, bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve mahalli idarenin malları hariç olmak üzere devlet malları ile hususi kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen malların haczedilemeyeceğini hükme bağlamıştır. Belediye de mahalli idarelerden sayıldığına göre, kural olarak belediye mallarının haczedilebileceğinin kabulü gerekir. Ancak maddede, hususi kanunlarda haczi caiz olmadığı gösterilen malların haczedilemeyeceği öngörülmektedir. Belediye mallarının haczi ile ilgili 1580 sayılı Belediye Kanununun 19/7. maddesine göre , Belediyenin bahçeleri, umuma ait akar olmayan açık ve kapalı yerleri, belediye vergi ve resimleri ile kamu hizmetine tahsis edilen ve akar olmayan emsal ve eşyası haczedilemez. Somut olayda K… K…. Belediye Başkanlığının hangi gayrimenkullerine haciz konduğu dosya içeriğinden anlaşılmamaktadır.

*Yapılacak iş, bilirkişi incelemesi ile 1580 sayılı Belediye Kanununun 19/7. maddesinde haczi mümkün olmadığı belirtilen taşınmazları saptamak, haczi mümkün olan taşınmazlar açısından da değer belirlenmesi yaparak alacak miktarını karşılayacak taşınmazları belirlemek ve fazla hacizleri kaldırmaktan ibarettir.

*Mahkemece, açıklanan bu maddi ve hukuki olgular göz önünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

*O halde, davalının bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.

* Sonuç: Hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle (BOZULMASINA) , 15.05.2000 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 24-01-2008, 17:23   #3
Av.Eda.P

 
Varsayılan

Meslektaşım,
iki yanıtınız içinde teşekkür ederim yalnız sanırım yargıtay kararı daha çok kamuya tahsis edilmiş ve bu nedenle haczedilemeyecek mallara ilişkin.
Yine de teşekkürler
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
taşkın inşaatta ifraz sorunu Av.Öznur A. Arabacı Meslektaşların Soruları 3 07-01-2014 17:16
Aynı eşya üzerinde birden fazla haciz olması ve öncelik ares139 Meslektaşların Soruları 13 08-02-2009 23:54
temyiz aşamasında bekletici mesele- taşkın inşaat Av. Nurgül Meslektaşların Soruları 1 14-12-2007 14:47
Ortaklığın Giderilmesi, Satışın İptali - Taşkın İnşaat damista Meslektaşların Soruları 0 07-09-2007 11:27
ihtiyati haciz kararı almadan ihityati haciz dosyasına ödeme. seyitsonmez Meslektaşların Soruları 5 02-04-2007 15:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03108907 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.