Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Internet sitesi üzerinden marka hakkının ihlali

Yanıt
Old 15-05-2008, 10:44   #1
tolga

Varsayılan Internet sitesi üzerinden marka hakkının ihlali

Sevgili meslektaşlarım,

Müvekkile ait belli bir sınıfta kayırlı bir marka var. Bu markanın adı altında da müvekkile ait bir web sitesi var. Müvekkilin ürünlerinin aynısını ismi, marka isminin Türkçe karakterlerle alan adı olarak kullanıldığı bir sitede teşhir edilmekte ve çarptırılmakta.

Bu sitenin whois ve ip kayıtlarını incelediğimizde ABD'den veri girişi yapıldığı ve bunu "Texaslı bir amerikalının" yaptığı bilgisine ulaşıyoruz.(Ne derece doğu olduğu meçhul olsa da)

Benim aklıma gelenler: ,

1- Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince veya haksız rekabet hükümleri gereğince dava açmak geldi. Lakin davalı adresi Amerikada olduğu için tebligat vs. ile bu dava uzun sürecektir, yine davalı bulunamayacağı için vekalet ve yargılama giderleri de karşı tarafa yüklenemeyecektir. Olsa olsa ihtiyaden durdurma alabiliriz, ancak bu durum masraflı olacaktır.

2- Marka korunması hk. KHK md. 61/a gereğince suç duyurusunda bulunmak ve ihtiyaden durdurma talep etmek. Bu yöntem daha az masraflı olacaktır. Ancak daha önce böyle bir şey yapmadığım için

a-) Uygulamada bu taraz şikayetlere nasıl bakılıyor? Sonuca ulaşılabiliyor mu?

b-) Müvekkilin markasının korunduğu sınıf ile internet sitesinin korunduğu sınıf farklı, acaba bu sorun yaratabilir mi?

Başkaca önerilerinizi yorumlarıızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar,sevgiler.
Old 15-05-2008, 11:09   #2
Admin

Malumunuz veçhile, markanızı Türkiye'de tescil ettirirken WIPO'ya tescil edilmesini talep etmediyseniz, korumanız sadece Türkiye içinde geçerlidir. Benim önerim TPE'ye başvurup markanızın WIPO'ya da tescilini istemeniz ve böylece dünya çapında koruma sağlamanız veya Amerikan Marka Patent Kurumunda başvurarak markanızın Amerika'da da tescilini sağlamanızdır. Markanız Amerika (veya tüm dünyada) korunduğunda, bu yayının sonlandırılması için internet sitesinin bağlı bulunduğu servis sağlayıcıya başvuru yapabilirsiniz, bu çoğunlukla sonuç verecektir. Hatta domain name markanın aynısı ise WIPO'ya başvurarak bu internet sitesinin isim hakkının size geçirilmesini de talep edebilirsiniz.

Amerikan Marka Kurumunda tescil yapmanız ise hiç güç değil: İnternet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz, Amerika dışından başvurular da kabul ediliyor ve 300-400 USD gibi bir ödemesi var, onu da kredi kartıyla internet üzerinden ödeyebiliyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Bence Amerika'da mukim bir kişiyle Türk marka yasalarına göre başka türlü mücadele etmeniz mümkün değil ya da en azından kolay değil. Mutlaka Türkiye içinde uğraşmayı istiyorsanız yayının filitre edilmesi talebiyle Mahkeme başvurmanız düşünülebilir ancak bence bu ihlalde filitrenin yasal şartları yok, o nedenle kabul göreceğini sanmıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi