Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda Arsa Olarak GÖzÜken DÜkkanin Tahlİyesİ

Yanıt
Old 03-09-2010, 14:35   #1
Av.bozkara

 
Önemli Tapuda Arsa Olarak GÖzÜken DÜkkanin Tahlİyesİ

Sevgili Meslektaşlarım,

Tapuda arsa olarak gözüken, ancak bir binanın giriş katında yer alan dükkan kira sözleşmesi ile pide kebap salonu olarak kullanılmak üzere kiraya veriliyor. Ancak müvekkil işyeri ihtiyacı nedeni ile tahliye talep etmek istiyor.

Bu yer tapuda arsa vasfında gözüktüğü için BK ya mı tabidir?Yoksa her ne kadar tapuda arsa olarak gözükse de üstü örtülü ve belediye sınırları içinde kaldığı için 6570 sayılı kanuna mı tabidir?

Saygılarımla
Old 03-09-2010, 14:39   #2
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.bozkara
Sevgili Meslektaşlarım,

Tapuda arsa olarak gözüken, ancak bir binanın giriş katında yer alan dükkan kira sözleşmesi ile pide kebap salonu olarak kullanılmak üzere kiraya veriliyor. Ancak müvekkil işyeri ihtiyacı nedeni ile tahliye talep etmek istiyor.

Bu yer tapuda arsa vasfında gözüktüğü için BK ya mı tabidir?Yoksa her ne kadar tapuda arsa olarak gözükse de üstü örtülü ve belediye sınırları içinde kaldığı için 6570 sayılı kanuna mı tabidir?

Saygılarımla

Taşınmazın tapudaki niteliği değil, 6570 sayılı yasanın 1. maddesindeki niteliklere sahip olup olmadığı önemlidir. Bu açıdan sorunuzdaki kiralanan için 6570 sayılı yasa uygulanır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mesken olarak gözüken konutta Mimarlık bürosu açılabilir mi JACELYN Meslektaşların Soruları 6 09-04-2015 14:24
boş olarak kiralanan arsa üzerine yapılan yapı hırs Meslektaşların Soruları 13 02-06-2013 21:59
Tapuda arsa vasfında gözüken dairenin satışında KDV sorunu? sailor1981 Meslektaşların Soruları 7 27-08-2009 16:25
tapuda dükkan olarak kayıtlı yerde lokanta işletilmesi av.özgül erişen Meslektaşların Soruları 1 01-04-2008 11:32
Tapuda arsa gözüken bina üzerindeki ortaklığın giderilmesi Av.Murat Bölükbaş Meslektaşların Soruları 2 10-04-2007 12:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03524804 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.