Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Talebe Rağmen Delil Toplamayan Hakim Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2023, 14:47   #1
avsoruc

Varsayılan Talebe Rağmen Delil Toplamayan Hakim Sorunu

Sevgili meslektaşlarım, bu zamana değin meslekte beni en çok yıpratan husus; haklı olduğumuzu düşündüğüm davalarda hakimlerin delil toplamaması oluyor. Birkaç örnek vermek istiyorum. Ben işin içinden çıkamadım, siz ne yapmamı önerirsiniz?

dava: boşanma davası(birleşen dosya)
sebep: zina
iddiamız: erkeğin evlilik birliği içerisinde kadını aldatması
delil: otel kayıtları

Ben bu delilin toplanmasını birleşen dosya bakımından hem birleşen dava dilekçemde hem de delil dilekçemde istemiştim(belki buradaki hatam kaç yıl geriye dönük kayıt istediğimi bildirmemiş olmak). Neticeten hakim, bu delilin toplanmasına karar verdi ancak asıl dava açılış tarihinden geriye dönük 1 yılın otel kaydını istemiş. Oysa ben bu delilin toplanmasını birleşen dosyada istemiştim. Neticeten kayıtlar geldi bir şey çıkmadı. Lakin, kredi kartı ekstrelerinin celbi de geldi bu sırada ve gördük ki karşı davalı; dava açılmadan 2 yıl evvel bir otele ödeme yapmış. Bunun üzerine; kredi kartı ekstresine de istinaden daha geri tarihi de içerir şekilde Emniyet Müdürlüğünden kayıtları isteyelim şeklinde talepte bulundum. Zira karşı davalının ilişkisi de devam ediyor, hak düşürücü süre gibi bir şey de yok. İlişkilerinin devam ettiği kredi kartı ekstrelerinde de görünüyor. Karar, buna rağmen ret geldi. Ret sebebi olarak karşı davalının kaldığı tarihi, oteli, adresi bildirmemişim. Bu şekilde talep hmk’ya aykırıymış. Fakat size soruyorum, ben bunları nereden bilebilirim? Bunların mahkeme tarafından talebimizle araştırılıp bulunması ve davanın aydınlatılması gerekmez mi? En kötü ihtimalle hmk 145 var. Konu zina sebepli boşanma ve en önemli delil otel kaydı. Fakat anlamadığım bir biçimde talebim reddediliyor.

Diğer bir davamda ise; asıl dosyada ve birleşen dosyada aynı tanıkları bildirdik. Ama dinleteceğimiz konular farklı. Tanıklar asıl davada dinlenirken birleşen dosyaya yönelik iki kelam bir şey söylediler. O beyana da karşı taraf vekili haklı olarak itiraz etti, asıl dosyanın konusu değil diyerek. Şimdi hakim; asıl dosyada o tanıklar zaten dinlendi diyerek birleşen dosya için dinlemiyor. Oysa soru bile sormadı birleşen dosya hakkında tanığa.

Gelin bu işin içinden çıkalım, ama nasıl?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi