Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yapı Kooperaftifi Tasfiyesinden sonra Cezai Sorumluluk hk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2009, 11:16   #1
Av.Sema

Varsayılan Yapı Kooperaftifi Tasfiyesinden sonra Cezai Sorumluluk hk

Değerli meslektaşlarım,Kooperatifin tasfiyesinden sonra cezai sorumluluk olup olmadığı konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.Bu konuda elinde örnek karar olanlar bana gönderebilirse çok sevinirim.Konuyu açıcak olursam; yapı kooperatifi usulule uygun olarak tasfiye edilmiş ve 3 er ay süre ile Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiş ve süresi içinde herhangibir itiraz olmamış ve kooperatif tasfiye edilmiş.Tasfiyeden sonra üyelerden biri kooperatif başkanının eşini sigortalı gösterdiği,borçların zamanında ödenmediği vs üyelerin zarar uğratıldığını ileri sürerek savcılığa dilekçe vermiş.Birkaç avukat arkadaşımla tartıştık,kimisi tasfiyeden sonra görevi kötüye kullanma,görevi ihmalden ceza davası açılamaz diyor kimisi açılabilir diyor.Bu konuyu sizlerle de paylaşmak istedim.Benim tercihim de açılamaması yönünde ama bunlar tercihle olmuyor.Elinde tasfiyeden sonra ceza davası açılamayacğı yönünde örnek karar var ise gönderebilirse çok sevinirim.Bu arada benim müvekkilim önceki yıllarda denetçi, son yıl da tasfiye için kooperatif başkanı olup tasfiye işlemlerini yapmış.Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.Kolay gelsin.
Old 09-02-2009, 18:11   #3
metin sahin

Mahçup Tasfİyeden Önce İŞlenmesİ

tasfiyeden önce işlenen suçlar için dava açıluır.İligil mururu zamana bakmak gerekir
Old 15-02-2009, 00:44   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunda zaman aşımı süresi 1163 sayılı KoopK.nda düzenlenmemiş 98. maddenin yollaması ile TTK.m.340 ve onun yollaması ile TTK.m.309'daki süreler uygulanacaktır. Buna göre, davacının zararı ve mesul olan kimseyi öğrendiği tarihten itibaren iki yıl ve herhalde zararı doğuran fiilin vukuu tarihinden itibaren beş yıllık bir zamanaşımı süresi vardır. Şu kadar ki, sorumluluğu gerektiren fiil cezayı müstelzim olup Ceza Kanunu’na göre daha uzun zamanaşımına tabi bulunuyorsa, tazminat davasına da o zamanaşımı tatbik olunur (TTK m.309/IV).
Tasfiyenin yapılmış olması ya da olmamasının konuyla hiç bir ilgisi bulunmadığı kanatindeyim.
Old 15-02-2009, 17:15   #5
metin sahin

Mutlu Aynı şeyi belirtmiştim.

İdari huku tecrübe ve bilgime gre siz doktorla aynı şeyi belirttiğimi açıklamıştı9m.Saygılar.İdari hukuk soruları bana e maillerseniz mutlu olurum sayın hukuk doktoru
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi