Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gidilmeyen kurs ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-03-2009, 15:43   #1
Giyom Tell

Varsayılan Gidilmeyen kurs ücreti

Merhabalar,

Merak ettiğim bir mevzuyu sizlere danışmak istiyorum.

İstanbul'daki bir dil kursuna kayıt yaptırılmış ve kurs ücretine mukabil 6 adet senet imzalanmış.Ancak daha sonra kursa gidilmeyeceği sözlü olarak bildirilmiş ve kursa hiç devam edilmemiş.(Hiç bir derse girilmemiş).Ancak 6 ay geçtikten sonra söz konusu eğitim kurumu senetlerin ödenmesini talep etmektedir.Söz konusu bu senetlere dayanılarak icra takibine başlanması durumunda sizce yapılacak bir şey var mıdır?

Teşekkürler...
Old 03-03-2009, 22:07   #2
Adli Tip

Sayın Giyom Tell;

Aşağıdaki linkin sorunuza da cevap vereceğini sanıyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=36414

Saygolarımla,
Old 03-03-2009, 22:27   #3
avfatih

Özel eğitim kurumlarına ilişkin bir yönetmelik var orada açıkça kursa hiç gidilmediyse bedel talep edilemeyeceği belirtiliyor.
Old 03-03-2009, 23:09   #4
avfatih

Ücretlerin iadesi
ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ VE KURSİYER ÜCRETLERİ
TESPİT VE TAHSİL YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİKLER

MADDE 9 –
ESKİ
Öğrencinin il içinde veya il dışında başka bir kuruma naklolması,
d) Kurumların öğretime başlamasından önceki bir tarihte öğrencinin herhangi bir sebeple kurumdan ayrılması ve ayrılmak için müracaat etmesi,

YENİ
Okullarda, öğrencinin başka bir kuruma nakli,
ç) Kurumun eğitim-öğretim ortamının olumsuz yönde değiştiğinin tespit edilmesi,
d) Kurumların öğretime başlamasından önceki bir tarihte veya öğretim süresi altı aydan fazla olan kurumlarda öğretime başlanmasından bir ay sonra öğrenci ve kursiyerin herhangi bir sebeple kurumdan ayrılması ve ayrılmak için müracaat etmesi,
Old 04-03-2009, 09:08   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan avfatih
Özel eğitim kurumlarına ilişkin bir yönetmelik var orada açıkça kursa hiç gidilmediyse bedel talep edilemeyeceği belirtiliyor.

Soruda senetlerden bahsedilmektedir ve "kambiyo senetleri sebepten mücerrettir." Bahsedilen "senetler" kambiyo senedi niteliğindeyse ve senetlerde "kurs ücreti"nden bahsedilmemişse, menfi tespit davası açılması gerekir diye düşünmekteyim. Bahsettiğiniz Yönetmelik hükümlerinden de bu aşamada faydalınılabilecektir.

Saygılar,
Old 04-03-2009, 14:24   #6
brcgl

Bu durumda öncelikle sözleşmenin iptalini sağlamak kanımca yerinde olacaktır. Çünkü karşı taraf senet bedellerini talep ettiğine göre halen sözleşmenin geçerliliğini savunmaktadır. İptali isteyen şahıs,kursa gitmemesindeki haklı nedenlerini de beyan ederek Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilir ve buradan lehine bir karar alabilir. Bu karar ile birlikte senetleri de geri alabilir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi