Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracı bulunduğum iş yerinden hava parası talep edebilir miyim ?

Yanıt
Old 28-05-2020, 23:22   #1
Aydneliz

 
Varsayılan Kiracı bulunduğum iş yerinden hava parası talep edebilir miyim ?

Değerli meslektaşlarım Merhabalar, bir konuyla ilgili fikirlerinize ihtiyacım var. Yaklaşık 2 sene önce kiraladığım bir dairede avukatlık bürosu olarak faaliyet sürdürmekteyim. Daire sahibi evi satışa çıkardı ve öğrendiğime göre daireyi satın alacak kişi de bir avukat ve burayı avukatlık bürosu olarak kullanacak. Sorum şu; daha önce konut olarak kullanılan ve benim kiralamamla işyeri sıfatı kazanmış bu yerden çıkmam halinde hava parası talep edebilir miyim? Hali hazırda tanınırlığım var ve bu yerde gelir elde ediyorum . Yeni taşınacak kişi de benim de aynı mesleği icra edecek. Bununla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim ya da seçenek yaptırımlar nelerdir ?
Old 29-05-2020, 10:01   #2
Admin

 
Varsayılan

Hukuki bir dayanağa istinaden talep edebilir miyim diye soruyorsanız, benim görüşüm edemezsiniz, BK'da böyle bir düzenleme yok. Kaldı ki olması da mantıklı değil, o zaman her kiracı benzer bir taleple gelirdi. BK'daki "en yakın" madde 321'de kiracının yaptığı masraflarla ilgili ve o madde bile aksine yazılı sözleşme yoksa kiracının yaptığı masraflar nedeniyle kiralayanda oluşan değer artışını kiralayandan talep edemeyeceğini öngörüyor.

Bu düşüncem düzenli veya yeni müşteri akışının önemli sayılabileceği işyerleri için de geçerli. Örneğin tanınır bir midyeci tahliye edilip, onun yerine başka bir midyeci gelseydi, o işyerine eski midyecinin müşterilerinin gelmeye devam etmesi söz konusu olacaktı ancak bence o durumda dahi eski kiracının böyle bir talebi olamayacaktı. (Kira hukuku yönünden irdeliyorum, TTK haksız rekabet yönünden ayrı tartışmak gerek).

Ancak avukatlık ofisi gibi dışarıdan yabancı gelişinin son derece sınırlı olduğu bir işyeri için bence bu talepte bulunmak tamamen imkansız. Bir kişinin başka bir avukatlık ofisine gitmek isterken, kapıda onun taşıdığını görüp, orada faaliyet gösteren yeni avukata vekalet çıkarma ihtimali yok denecek kadar az. Sadece tabelada avukatlık ofisi görüp avukatı hiç tanımadan gelip müvekkili olma ihtimali de çok sınırlı.

Öte yandan yeni malikin açacağı tahliye davasının en az 2 yıl süreceği ve bu süre içinde sizi çıkartması mümkün olamayacağı düşünüldüğünde uygulamada kiracıların benzer taleplerde bulunduğunu biliyoruz. Bu noktada taleplerin hukuki dayanağı olup olmaması pratikte çok birşey ifade etmiyor maalesef.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yurt dışında Sığınma talep edebilir miyim? Avrupa insan hakları mah. gidebilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-03-2015 12:36
Babamdan Nafaka Talep Edebilir Miyim Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 05-07-2014 16:42
Çalışmıyor, borcu var nafaka talep edebilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 29-07-2010 21:24
duruşma talep edebilir miyim? erdemlihukukcu Meslektaşların Soruları 2 23-04-2007 10:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03709412 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.