Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

önalım davasında davacı sıfatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2015, 15:45   #1
Av.Günar

Varsayılan önalım davasında davacı sıfatı

Merhabalar; sorumu örnekle izah edeyim.Müvekkilimin 11.10.2015 tarihinde hisse aldığı taşınmazdan 10.09.2015 tarihinde hisse alan A kişisi müvekkilime karşı önalım hakkını kullanabilir mi?
Ben A kişisi de henüz yeni malik olduğundan yani onunda malik sıfatı kesinleşmediğinden dava açamayacağına dair aklımda bir bilgi kalmış ama nerde okuduğumu bulamıyorum. Fakat bir yandan da yeni malik hisse aldığı tarihte dava açan A kişisinin malik olması yeterlidir diye de bir bilgiye sahibim.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.Kolay gelsin.
Old 04-12-2015, 16:35   #2
Av.mehmet.av

Normal şartlarda önce alan kişi de paydaş sıfatına sahip olduğu için dava açabilir diye düşünüyorum.
Ancak, önalım davasının kabulü için bazı şartlar var biliyorsunuz.
Örneğin paydaşların ilgili hisse üzerinde fiili olarak kullandıkları alanlar belirli ise önalım davasının reddi gerekir. Bunun gibi örneğin satış olarak gösterilen yer gerçekte bağış ise yine davanın reddi gerekir.
Bir de sizin müvekkilden önce hisse alan ve size dava açan kişiye karşı diğer paydaşlar tarafından açılmış bir önlım davası var mıdır acaba?
Old 04-12-2015, 16:50   #3
Av. Ahmet GELEGEN

Tapuda ve tam anlamıyla malik sıfatını elinde bulunduran kişi, saat farkı ile dahi olsa sonradan sair taşınmazı edinene karşı ön alım davası açabileceği düşüncesindeyim.
Mehmet bey'e katılıyorum ön alım davasının şartlarını irdeleyip çıkış yolu arayabilirsiniz.
Old 04-12-2015, 22:54   #4
Yücel Kocabaş

Cevaplara katılıyorum.
Yargıtay 6.Hukuk Dairesi eski başkanlarından Müslim TUNABOYLU'nın açıklamalarına göre: ( Önalım Davaları,2004,sh: 26)

1." Tapudan pay satın alan şahıs hakkında önalım davası açılmaz veya açılan dava ret olursa o kimse gayrımenkulün paydaşı olur ve kendisinden sonra pay olanlar hakkında önalım davası açabilir." Yazarın 6.HD.si kararlarından verdiği örneğe göre "Davacı taşınmazda davalıdan 15 dakika önce pay satın almakla sonradan pay satın alan şahsa karşı şuf'a hakkının doğduğunu kabul etmek gerekir."

2.Ne zaman dava açılamaz " Paydaş olmayan kimseler aynı günde ve aynı tapu işlemi ile pay satın almışlarsa bunlardan biri diğeri aleyhine önalım davası açamaz. Alıcılar aynı anda paydaş olmuşlardır.Birinin diğerine göre farkı yoktur."
Old 05-12-2015, 13:19   #5
detay82

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Müvekkilimin 11.10.2015 tarihinde hisse aldığı taşınmazdan 10.09.2015 tarihinde hisse alan A kişisi müvekkilime karşı önalım hakkını kullanabilir mi?
Ben A kişisi de henüz yeni malik olduğundan yani onunda malik sıfatı kesinleşmediğinden dava açamayacağına dair aklımda bir bilgi kalmış ama nerde okuduğumu bulamıyorum.

Kesinleşmeyle ilgili şu durum söz konusu. A'nın paydaşlığı da, kendisinden önceki paydaşlara karşı henüz kesinleşmemiştir.

Eğer A'dan önceki paydaşlardan biri sadece A'ya karşı önalıma dayalı tapu iptal ve tescil davası açarsa, A'nın paydaşlığı kesinleşmediğinden, A'nın müvekkilinize karşı açtığı davada, bu davanın neticesi beklenir.

Eğer önceki paydaşların A'ya açtığı dava kabul edilir ve kesinleşirse, A'nın müvekkilinize açacağı dava reddedilir.

Özetle, müvekkilinizi A'nın davasından sadece önceki paydaşların açacağı dava kurtarabilir.
Old 05-12-2015, 18:40   #6
REŞAT YARATAN

Ön alım yani şufa davasında hisseyim satın alma tarihinde hissedar olan 3.kişi ya da kişiler ön alım davası açabilirler.

Böylesi bir davada sizin müvekkilden önce hisse satın alan şahıs dava açması durumunda eğer başkaca hissedar var ise onunla iş birliği içersinde bu şahsa ön alım davası açılabilir ki bu durumda deyim yerindeyse ava giden avlanır durumu yaşanır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi