Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

uluslararasi cocuk haklari

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2013, 12:09   #1
Konuk

Varsayılan uluslararasi cocuk haklari

merhaba,5 yasindaki kizim ve ben cift vatandasiz,yani bulgarsitan ve turk,6 yildir evliyim,fakat gecimsizlik ve siddetten dolayi cok ayri kaldik esimden,kizim bulgaristanda dogdu ve buyudu,Turkiyeye barisma esnasida yaz aylarinda getirmistim ve o arada tekrar siddete maruz kaldgim icin esime evden uzaklastirma verildi,oturdgumuz ev kira ve magdur durumda kaldigim icin evden cikmak zorunda kaldim su an arkadaslrimin evindeyim,esim bosanma davasi acmis ve benim ondan 1 ay sonra haberim oldu muhtarliga gitmemle elime tebligat verildi,davayla ilgili ara karar verilmis kizimin bana verilmesi icin ve 600 tl nafaka baglanmis,esimde yabincalara verilen bulgar kimligi verilmisti kizimdan dolayi,yani serbest giris cikis yapabilir Bulgarsitana,dava dilekcesinde kizimi kaciriyor goremiyorum yazdigi icin yurt disina yasak verilmesini istemis ve o karara uylmus ,su an kizimla burda cok zor durumdayiz okuluna gidemiyor benim tum ailem ve ilk evliligimden cocuklarim Bulgaristandalar,ayrica bende bosanma davasi acmistim daha cevap gelmedi ,iki dava ayri ayri nasil olur,bu yasagin kaldirilmasi nasil olur,ne yapmam lazim zor durumdan kurtulmak icin ,cevabiniz icin teskkreler.
Old 02-11-2013, 15:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Alıntı:
ayrica bende bosanma davasi acmistim daha cevap gelmedi ,iki dava ayri ayri nasil olur
,

Koşulları varsa iki dava ilk açılan dava dosyasında birleştirlebilir.

Alıntı:
bu yasagin kaldirilmasi nasil olur,ne yapmam lazim zor durumdan kurtulmak icin
Müşterek çocuğun anne tarafından yurt dışına kaçırılabileceği endişesiyle yurt dışına küçüğün çıkışının yasaklanması, anneye ait olan velayet görevini aksatması yanında sürekliliği itibariyle de temel hak niteliğinde olan seyahat özgürlüğüne aykırıdır.Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca ancak kanunla belirli bir süre ile sınırlanabilir ve seyahat özgürlüğünün sürekli olarak sınırlandırılması da mümkün değildir.Bu özgürlük ancak, çocuğun korunması amacıyla tedbiren geçici bir süre sınırlandırılabilir.Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne “Herkes kendi ülkesi dahil herhangi bir ülkeden ayrılmakta özgürdür hükmü bulunmaktadır.Bu hakların kullanılmasına, demokratik bir toplumda gerekli ve yasaya uygun kısıtlamalardan başka hiçbir kısıtlama getirilemezVerilen ara kararın kaldırılması için mahkemeye dilekçe ile başvurunuz.

Olayla çok benzeşen Hukuk Genel Kurulu 2013 yılı kararı için aşağıdaki linki takip ediniz(19 nolu mesaj).

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4239

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 02-11-2013, 17:19   #3
Konuk

cavabiniz icin tesekkurler,esimin actigi davanin verilmis olan ara kararin cevap verme surem gecmis bu durumda nasil itiraz edebilirim
Old 02-11-2013, 17:52   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

1-Cevap verme süresinin başlaması için tebligatın usulüne uygun yapılmış olması gerekir.

Postacı sizi adreste bulamamış ise komşulardan soruşturmalı ve nerede olduğunuza ilişkin bilgi edinmeli ve bilgi edindiği kişinin imzası ve adını tebliğ evrakında yer almalıdır.Ayrıca size gelen tebligatla ilgili kapınıza haber kağıdı yapıştırmalıdır.

Bu usule uymadan yapılan tebligat usulsüzdür ve süreyi başlatmaz.

Bu konuda bir dilekçe ile başvuru yapabilir ve usulsüz tebligatın tespiti ile cevap sürenizin öğrenme tarihi olduğu yönünde karar verilmesini isteyebilirsiniz.

2-Cevap verme süresi içinde verilmez ise kural olarak dava dilekçesindeki iddiaları kabul etmediğiniz anlaşılacaktır.

3-Tedbir kararına ilişkin her zaman beyanda bulunabilirsiniz.Temel hak ve özgürlükler ihlal edilmeye devam ettiği sürece başvuru hakkı da devam eder.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi