Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyasında faizden feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2012, 15:08   #1
av_neriman

Varsayılan icra dosyasında faizden feragat

arkadaşlar çok acil bilginize ihtiyacım var. icra takibinde faizden tamamen feragat söz konusu olur mu ? 3. bir kişi tahhütte bulunacağını söyleyince ,alacaklı icra müdürüne bugüne kadar işleyen faizden feragat ediyorum diyor, icra müdürü tamamen feragat beyanı hazırlıyor ve taraflarca imzalanıyor.fakat 3. kişi taahhüt vermeye gelmiyor.Alacaklı henüz borç bitmediği için dosyanın yeniden hesaplanmasını istiyor ve icra müdüründen ;hesaba faizin işlenmeyeceği ,borç bitimine kadar böyle olacağı cevabını alıyor.ve bu arada icra müdürü değişiyor.şimdi alacaklı eski icra müdürü yüzünden mağdur olmuş durumda, bu nasıl giderilebilir?
Old 19-11-2012, 15:14   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av_neriman
arkadaşlar çok acil bilginize ihtiyacım var. icra takibinde faizden tamamen feragat söz konusu olur mu ? 3. bir kişi tahhütte bulunacağını söyleyince ,alacaklı icra müdürüne bugüne kadar işleyen faizden feragat ediyorum diyor, icra müdürü tamamen feragat beyanı hazırlıyor ve taraflarca imzalanıyor.fakat 3. kişi taahhüt vermeye gelmiyor.Alacaklı henüz borç bitmediği için dosyanın yeniden hesaplanmasını istiyor ve icra müdüründen ;hesaba faizin işlenmeyeceği ,borç bitimine kadar böyle olacağı cevabını alıyor.ve bu arada icra müdürü değişiyor.şimdi alacaklı eski icra müdürü yüzünden mağdur olmuş durumda, bu nasıl giderilebilir?

Acil cevap yazıyorum; bence icra müdürü doğru karar vermiş, feragat tüm sonuçları ile hüküm doğurmuştur. Buna dayanılarak taahhüt verilmiştir. Şartlı feragat olmaz. Siz feragat etmeseydiniz taahhüt alamayacaktınız. Taahhüt ihlal edildiyse buna dair işlemleri yapabilirsiniz.

Kolay Gelsin...
Old 19-11-2012, 15:28   #3
av_neriman

teşekkür ederim Selim Bey ama ortada alınmış bir taahhüt yok 3. kişi borca dahil olduktan sonra taahhüt vermeye gelmiyor. alacaklı faizden feragat etmiş oluyor.
Old 19-11-2012, 15:32   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av_neriman
teşekkür ederim Selim Bey ama ortada alınmış bir taahhüt yok 3. kişi borca dahil olduktan sonra taahhüt vermeye gelmiyor. alacaklı faizden feragat etmiş oluyor.

Evet Sayın Cengiz ALADAĞ'IN belirtmesiyle farkettim.

Daha da kötü olmuş

sonuç değişmeyecek kanımca....
Old 20-11-2012, 19:03   #5
stj.av.T.Kağan

Peki, taahhüdde işleyecek olan faizlerden de feragat etsek icra ceza ya şikayet hakkımız var mı ? Bu durumda taahhüd geçerli olur mu ?
Old 21-11-2012, 01:55   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan stj.av.T.Kağan
Peki, taahhüdde işleyecek olan faizlerden de feragat etsek icra ceza ya şikayet hakkımız var mı ? Bu durumda taahhüd geçerli olur mu ?

Taahhüt verilmişse ve şartlar olusmussa, icra mahkemesine, feragat olsa da, başvurulabilir.
Old 21-11-2012, 19:38   #7
stj.av.T.Kağan

Emin olduğum şey;işleyecek faizlerin hesaplanmaması veya eksik hesaplanması durumunda ceza verilmemesi..
Old 22-11-2012, 09:55   #8
Özgür Kınay

Vazgeçilen miktar için feragat harcı yatırdınız mı? Harç yatmadıysa işlem eksiktir. Ortada geçerli bir feragat yoktur.

Alıntı:
Kanunda aksine hüküm bulunmadıkça, herhangi bir icra takip işleminin yapılmasını isteyen kişi, o işlemin yapılması için kanunda öngörülen harcın tamamını peşin alarak ödemek zorundadır. Harcın tamamı ödenmedikçe, harca konu işlem yapılamaz (Harçlar Kanunu, mad. 127).

Alıntı:
e)Feragat harcı: “Her ne sebep ve suretle olursa olsun, icra takibinden vazgeçildiğinin zabıtnameye yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal satılıp paraya çevrildikten sonra takipten vazgeçilirse, tahsil harcı tam olarak alınır” (Harçlar Kanunu, mad. 23). Ayrıca belirtelim ki; ödeme emrinin tebliğe çıkarılmasından sonra fakat borçluya tebliğinden önce takipten feragat edilmesi halinde -bu aşamada tahsil harcı alınmadığından- feragat harcı alınmaz.
Old 22-11-2012, 10:04   #9
av_neriman

yani faizler toplamı , atıyorum 20.000 tl . bunun harcı yatırılacak , ? demi yanlış anlamadım
Old 22-11-2012, 12:15   #10
avmurat

Alıntı:
Yazan av_neriman
yani faizler toplamı , atıyorum 20.000 tl . bunun harcı yatırılacak , ? demi yanlış anlamadım
Bence harç, takibe kadar işlemiş faiz yönünden olabilir.Takipten sonra işleyecek faiz zaten harca tabi değil.
Old 22-11-2012, 12:18   #11
avmurat

Alıntı:
Yazan stj.av.T.Kağan
Emin olduğum şey;işleyecek faizlerin hesaplanmaması veya eksik hesaplanması durumunda ceza verilmemesi..
Benim bildiğim de şöyle:Taahhüt alınırken, taahhüt tarihi ile tahsil anına kadar işleyecek faizin de hesaplanması gerekiyor.Bu yapılmamışsa beraat sebebi oluyor.
Bunu önlemek için de ya taahhüt tarihinden tahsil anına kadar işleyecek faizin de hesaplanarak borca dahil edilmesi gerekiyor ya da taahhüt tarihinden itibaren işleyecek faizden feragat ediyorsunuz.
Diye biliyorum...
Old 22-11-2012, 18:14   #12
stj.av.T.Kağan

Feragat harcını yatırmadık.bu harcın hesabında takip çıkışını esas alırsak,takipten feragat etmiş oluruz.O zaman işleyecek faizi mutlaka hesaplatıp,o miktardan hesaplatacağız,yanlış mıyım ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi