Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra takibinde faizden feragat mümkün mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2010, 14:45   #1
Av.Arzu Erkan

Mutsuz İcra takibinde faizden feragat mümkün mü?

Herkese iyi çalışmalar.Borçlu aleyhine faturaya dayalı ilamsız takip yaptık, hacze gittik ve borçludan taahhüt aldık. Fakat haciz tutanağına taahhüt tarihine kadar işleyecek faiz yazılmamış, taahhüdü ihlalden dava açacaktık, fakat faiz kısmı eksik olduğu için elim kolum bağlandı.(Faizi takip tarihinden istedim. )Acaba ne yapabilirim, duruşmada hakime faizden feragat ettiğimizi söylesem olumlu sonuç alabilir miyim? Ya da haciz talebine borçlu taahhütte bulunacak olursa faizden feragat edeceğiz diye not düşsem , canım çok sıkıldı, yardımlarınızı acilen bekliyorum.
Old 10-05-2010, 16:38   #2
gunermeric

Merhaba,

Ben maalesef düşündüğünüz çözümlerin hiç birinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Zira taahhüdü ihlal davalarında ne kadar dikkat ederseniz edin hep bir açık bulunuyor. Kaldı ki haciz esnasında alınan taahhütde faiz eklenmediği için zaten baştan hukuka uygun olmadığından, sonradan bahsettiğiniz şekilde faizden feragat etseniz de olumlu sonuç alamayacağınız kanısındayım.

İyi çalışmalar.
Old 10-05-2010, 21:38   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Herkese iyi çalışmalar.Borçlu aleyhine faturaya dayalı ilamsız takip yaptık, hacze gittik ve borçludan taahhüt aldık. Fakat haciz tutanağına taahhüt tarihine kadar işleyecek faiz yazılmamış, taahhüdü ihlalden dava açacaktık, fakat faiz kısmı eksik olduğu için elim kolum bağlandı.(Faizi takip tarihinden istedim. )Acaba ne yapabilirim, duruşmada hakime faizden feragat ettiğimizi söylesem olumlu sonuç alabilir miyim? Ya da haciz talebine borçlu taahhütte bulunacak olursa faizden feragat edeceğiz diye not düşsem , canım çok sıkıldı, yardımlarınızı acilen bekliyorum.

Yani evrakta sahtecilik yapacağınızı beyan ediyorsunuz.
Old 10-05-2010, 23:14   #4
avbilgen

Sayın Gunermeric'e katılıyorum. Daha önce sadece bir defa ceza kararı alabilmeyi başaran bir olarak , mutlaka bir açık bulunuyor. Şikayet edeceğiniz mahkemenin ceza verdiği bir dosyadan örnek alıp, taahhüdü ona göre almak en uygun çözüm.
Old 12-05-2010, 09:50   #5
Av.Arzu Erkan

Sayın Ergin evrakta sahtecilik demesek Esasında alacaklı faiz istemiyor fakat bunu hakime izah edebilmek imkansız. Borçludan zar zor taahhüt alıyoruz, bir de mahkeme beraat verice gel de çıldırma. Bir de şöyle bir durum var. Hacze gittiğimizde dosya hesabını çıkarmıştık, borçluya yaklaşık şu kadar borcun var dedik.Biz daha teklif etmeden taahhütte bulunacağını söyledi. Tutanağı alacak kalemleri yazılmadan imzalattık, alacak kalemlerini dairede doldurduk.Taahhüt tarihine kadar işleyecek faizi yazmamışız. Faiz açısından borçlunun fazla bir kaybı yok.
Old 12-05-2010, 10:24   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Sayın Ergin evrakta sahtecilik demesek Esasında alacaklı faiz istemiyor fakat bunu hakime izah edebilmek imkansız. Borçludan zar zor taahhüt alıyoruz, bir de mahkeme beraat verice gel de çıldırma. Bir de şöyle bir durum var. Hacze gittiğimizde dosya hesabını çıkarmıştık, borçluya yaklaşık şu kadar borcun var dedik.Biz daha teklif etmeden taahhütte bulunacağını söyledi. Tutanağı alacak kalemleri yazılmadan imzalattık, alacak kalemlerini dairede doldurduk.Taahhüt tarihine kadar işleyecek faizi yazmamışız. Faiz açısından borçlunun fazla bir kaybı yok.

Yani evrak artık tamamlanmış. Evrağın ilk halinin tasdikli fotokopisini alan borçlu, sizin eklentinizden sonra evrakta sahtecilikten suç duyurusunda bulunursa, sonuç ne olur? Ben uyarayım da siz bildiğiniz gibi yapın.
Old 12-05-2010, 10:33   #7
Av.Arzu Erkan

uyarınız için teşekkür ederim sayın Ergin, maalesef ben de aynı şeyi düşündüm. Menkul haczi için talep açıyoruz ya oraya ekleme yapsam dedim.Acaba aynı evraktan mı bahsediyoruz? Haciz tutanağına ekleme yapmaktan bahsetmedim. Cevabınız yine değişir mi?
Old 12-05-2010, 10:37   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
uyarınız için teşekkür ederim sayın Ergin, maalesef ben de aynı şeyi düşündüm. Menkul haczi için talep açıyoruz ya oraya ekleme yapsam dedim.Acaba aynı evraktan mı bahsediyoruz? Haciz tutanağına ekleme yapmaktan bahsetmedim. Cevabınız yine değişir mi?

Oradaki talebinizin bir önemi yok. Önemli olan borçlunun taahhüt verdiği evrak...Çünkü ona göre yargılanacak.
Old 12-05-2010, 10:38   #9
Av.Arzu Erkan

İşte bu kötü oldu İlginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.
Old 12-05-2010, 10:42   #10
Levent Cirit

Kanımca borçlunun taahhüt ettiği evrakta faiz yazılmamış olması beraati gerektirmez çünkü borçlunun borcundan daha düşük bir meblağ taahhüt edilmiş ve bu taahhüt de alacaklı vekili tarafından kabul edilerek borçluya ihtarat yapılmış. Bu durumda mahkemenin taahhüdü ihlalden ceza vereceği kanaatindeyim.
Aksi olsa yani borçlunun faiz borcu 1.000 Tl iken siz taahhüde 1.500 yazsanız mahkeme reddedebilirdi ama bu durumda reddetmemesi gerekir.
Bence hiçbir işlem yapmayın, öylece kalsın.
Old 12-05-2010, 10:46   #11
Aybüke Kağan

aldığımız taahhütlerin hiçbirinde taahhüt tarihine kadar olan faiz hesaplanmadı.Taahhüdün alındığı tarihe göre hesap yapıldı . İhlal edilen taahhütlerin hepsinde de ceza çıktı.

Aslında taahhüdün bu şekilde alınması borçlu yararına.Çünkü dosyanın tüm borcu bu şekilde hesaplanmış oluyor.Borçlu bu miktarı öder de alacaklı sonradan faiz isterse bence hakkın kötüye kullanımı olur.tahhüt tutanağını o haliyle imzalamakla zaten zımnen işleyecek faizden feragat etmiş oluyor. Eğer tutanaktaki tutar gününde ödenirse bence dosya infaz edilmiş olur.Ödeme yapılmazsa hem taahhüdü ihlal olmuş olur hemde dosya kaldığı yerden devam eder.
Old 12-05-2010, 11:07   #12
Av.Arzu Erkan

Cevaplarınız için teşekkür ederim sayın Cirit ve sayın Kağan. Şansımı deneyeceğim, fakat her hakim de farklı bir tutum sergilediği için tedirginim.Umarım olumlu bir sonuç çıkar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi