Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

miras kalan malın boşanmada paylaşımı olur mu?

Konuyu Kilitleyin
Old 18-12-2008, 13:10   #1
Konuk

 
Varsayılan miras kalan malın boşanmada paylaşımı olur mu?

2001 yılında evlendim.Babam 2004’de öldü.4 mirascıyız. Diğer 3 mirascı(2 kardeşim ve annem), %25 hisselerini tapuda bana sattılar ve tapuyu üzerime aldım.Fakat ölene kadar kullanım hakkını %25 hissedarlardan olan anneme verdim.Boşanma durumunda eşim bu mal üzerinden herhangi bir pay alabilir mi?
Old 18-12-2008, 14:30   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı;

Medeni Kanun,220.madde 2. fıkrasına göre, malrejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhanği bir şekilde karşılıksız kazanma yolu ile elde ettiği malvarlığı değerleri,kişisel mal olarak sayılmıştır.

Buna göre sorunuzdaki babanızın mirası olarak size karşılıksız kazandırdığı %25 hisse kişisel malınızdır. Tasfiye hesabına dahil edilmeyecektir.

Ancak satın aldığınız ve size ait olmayan diğer mirasçılara ait hisseler değerleri itibarı ile (Eğer bedel evlilik sırasında kazandığınız para ile ödenmiş ise) tasfiye hesabında dikkate alınacaktır.

Kullanım hakkını annenize vermiş olmanız bu taşınmazdan kira geliri elde etmediğiniz anlamına gelir,tasfiye hesabında bu husus dikkate alınır ve yukarıdaki açıklamalar aynen devam eder.

Edinilmiş malara katılma rejiminin tasfiyesi davaları, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılabilirler.

Dava açan eşinizin alabileceği sadece ALACAK hakkıdır.Pay ve mülkiyet değildir.

Bu da iki şekilde olabilir; 1- Malların edinilmesine katkıda bulunmuş ise katkı payı veya değer artış payı alacağı dava edilebilir MK.227.madde anlamında ve

2-Tasfiye sonucu artık değer üzerindeki katılma payı alacağı dava edilebilir.

Mutlaka bir meslektaşımızın hukuki desteğini alınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise;bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sağ kalan eş ile birlikte mirasçı olan üst soyun miras paylaşımı Mehmet Celâlettin Pe Meslektaşların Soruları 4 22-10-2010 11:17
Miras kalan tapusuz evin paylaşımı Hak ve Nisfet Meslektaşların Soruları 3 15-07-2008 16:13
Boşanmada mal paylaşımı Av.Selma Eker Karakuş Meslektaşların Soruları 1 18-04-2008 09:40
Boşanmada Mal Paylaşımı/Mal Rejimi konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 12-03-2008 22:50
Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı beyazbulut Meslektaşların Soruları 4 20-01-2008 00:34


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03812504 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.