Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sağ kalan eş ile birlikte mirasçı olan üst soyun miras paylaşımı

Yanıt
Old 23-07-2007, 21:17   #1
Mehmet Celâlettin Pe

 
Mahçup Sağ kalan eş ile birlikte mirasçı olan üst soyun miras paylaşımı

Sayın editör ;

Miras hukuku ile ilgili bir hususun tartışılmasını bilginize sunuyorum.

"A",alt soyu olmaksızın vefat etmiştir.Eşi ölüm tarihinde sağdır.Merhumun sağ olan ikinci zümre üst soyu eşi ile birlikte,A'ya varis olmuşlardır.A ile B arasında her hangi bir mal rejimi sözleşmesi yoktur.Yani yasal mal rejimi geçerlidir.

Müşterek paydaş oldukları taşınmaz ile ilgili bir sorun yoktur.

A'nın ölümü tarihi itibariyle bankada sağ eş "B " adına açılmış mevduat ve tahvil hesapları bulunmaktadır.

Sorun ; A'nın üst soyunun bu paradan pay talep edip edemeyeceğidir.Veraset ve intikal vergisi açısından pay alınıp alınamayacağına göre beyan gerekecektir.

Katkılarınızı bekliyorum.
Old 24-07-2007, 10:28   #2
Av.H.AtılAyaydın

 
Varsayılan

sorunuzdan anladığım kadarıyla miras bırakanın ikinci derecede üst soyundan bahsediyorsunuz, yani babanın babası, annesi ya da annenin babası,annesi ve bunların çocukları (yani miras bırakanın büyükana-babaları ve amca,hala,dayıları) . Bunlar mahfuz hisseli mirasçı olmadıklarından sağ kalan eş adına açılmış hesapla ilgili "tenkis davası" açmaları kanaatimce mümkün görünmüyor

Saygılar
Old 24-07-2007, 17:08   #3
Mehmet Celâlettin Pe

 
Varsayılan Konuya açıklık

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
sorunuzdan anladığım kadarıyla miras bırakanın ikinci derecede üst soyundan bahsediyorsunuz, yani babanın babası, annesi ya da annenin babası,annesi ve bunların çocukları (yani miras bırakanın büyükana-babaları ve amca,hala,dayıları) . Bunlar mahfuz hisseli mirasçı olmadıklarından sağ kalan eş adına açılmış hesapla ilgili "tenkis davası" açmaları kanaatimce mümkün görünmüyor

Saygılar


Sayın Ayaydın ilginize teşekkür ediyorum.Üst soydan kastım,ikinci zümre mirasçı olarak ölenin anne ve babasıydı.Eşin ölümü ile mal rejimi sona erdiğine göre,anne ve baba bankada sağ eş adına kayıtlı mevduattan pay talep edebilirler mi?Tekrar teşekkürler.
Old 28-07-2007, 17:46   #4
Av. Ö.Erol Yavuz

 
Varsayılan

Ölümün, 4721 sayılı TMK zamanında meydana geldiği, bu sebeple eşler arasında yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi olduğu varsayımı ile soruyu cevaplamaya çalışıyorum.

Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü ile sona erer. ( TMK m.225/1 ) Her eş veya mirasçıları, diğer eşe ait artık değerin yarısı ( katılma alacağı ) üzerinde hak sahibi olurlar. Alacaklar takas edilir. ( TMK m.236/1 )

Bu genel kuralların yanısıra, ayrıca bankadaki mevduatın niteliğine bakmak gerekir. Aşağıdaki linkten, Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar'ın, bu konuyla ilgili değerlendirmesine ulaşabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5191

Ölenin eşi adına kayıtlı mevduat ve tahvil hesabının, edinilmiş mal ya da yerine geçen değer olduğu sonucuna vardığınız takdirde, anne ve babanın da, terekeye ait bu mevduat üzerinde miras hakkı olduğu sonucu ortaya çıkar.

Saygılarımla.
Old 22-10-2010, 11:17   #5
janan

 
Varsayılan

Muris altsoy bırakmadan vefat etmiş. Geride mirasçı olarak eşi ve annesi babası kalmıştır. TArafların(yani muris ve sağ kalan eşin) evlilik birliği içerisinde almış oldukları taşınmaz sağ kalan eş üzerine kayıtlıdır. Aralarında herhangi bir mal paylaşımı sözleşmesi bulunmamakta. Yani taşınmazın yarısı murisindir. Murisin mirasçıları bu konuda nasıl bir yol izlemelelidir?? karışık anlattım sanırım ama değerli görüşlerinizi savunursanız sevinirim
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Miras paylaşımı... av.knel Meslektaşların Soruları 1 09-07-2007 08:36
hataen verasette adı geçmeyen mirasçı ,miras hakkını diğer mirasçıya devredecek mineartun Miras Hukuku Çalışma Grubu 3 10-04-2007 14:51
Miras Paylaşımı Avni Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 23:43
Miras Paylaşımı ILGAZ UZUN Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 03:16
miras paylaşımı bora Hukuk Soruları Arşivi 2 12-02-2002 00:46


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07247806 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.