Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmaz satışı , Eski malikin oğlunun ve gelinin oturmaya rıza dışı devam etmesi

Yanıt
Old 03-09-2012, 00:26   #1
evo09

 
Varsayılan Taşınmaz satışı , Eski malikin oğlunun ve gelinin oturmaya rıza dışı devam etmesi

Değerli meslektaşlarım, müvekkil A şahsından bir taşınmaz satın alıyor. Söz konusu taşınmazda A'nın oğlu ve gelini oturuyor. Taşınmazın tapudan devri yapılmasına rağmen halen de müvekkilimin rızası olmaksız A'nın oğlu ve gelini oturmaya devam etmekte. Bu durumda kime karşı nasıl bir dava açabiliriz? A'ya karşı açacağımız meni müdahale ve ecrimisil davası yeterli midir? Yoksa oğul ve geline karşı da dava açmamız gerekir mi?
Old 03-09-2012, 13:51   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

 
Varsayılan

MK.683 e göre bir şeye malik olan kimse el atmanın önlenmesi davası açabilir. Müşterek mülkiyette ( paylı mülkiyet ) maliklerden herbiri , hisse sahibi olduğu payı oranında ve müşterek yararların elverdiği ölçüde diğer hissedarları temsilen , MK.693 e göre müşterek mülkiyetteki taşınmazın tamamı hakkında el atmanın önlenmesi davası açabilir.Ayrıca 737 ve 738. maddeler de müşterek mülkiyette uygulanır.
İştirak halinde mülkiyette ( elbirliği mülkiyeti ) 702.maddeye göre ; ortaklardan herbiri ortaklığa giren hakları dava yoluyla koruma yetkisine sahiptir. El atmanın önlenmesi davasındaki davalı ise ; dava konusunda kendini göstermektedir.Bildiğiniz üzere her davanın bir kanuni dayanağı vardır.Bu tür davalarda fiili durumun kanuni karşılığı , haksız fiildir ve haksız fiile ilişkin davalar istisnai durumlar hariç ; haksız fiil failine karşı açılır . Taşınmazın işgali ; fiili olarak A tarafından gerçekleştirilmediğinden mezkur davada A’nın herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.Pekiyi diğerlerinin yani oğul ve gelinin sorumluluğu nedir ? Şayet oğul ve gelin geçerli bir kira aktine dayanarak g.menkulde oturuyor iseler onlara karşı da el atmanın önlenmesi davası açılamayacaktır. Bu durumda gayrimenkulde oturanlara karşı satın alma tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ihtiyaç nedeniyle tahliyeye ilişkin ihtar çekmeniz gerekmektedir.İhtarın çekilmesi şartıyla , satın alma tarihinin üzerinden 6 ay geçmesiyle tahliye davası açılabilecektir. Ancak , sadece yeni malik olma durumu tahliye hakkı kazandırmayıp ihtiyaç unsurunun ispatı gerekmektedir.Bu durum dışında eski malikle aktedilen kira sözleşmesindeki kira süresinin bitiminden itibaren de 1 ay içinde ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açılabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Harici araç satışı, yeni malik adına tescil yapılmadan eski malikin ölümü av.Tuğba Yazıcı Özbunar Meslektaşların Soruları 0 13-10-2011 13:15
boşanmış çiftlerden birinin aile konutunda oturmaya devam etmesi typhoon1910 Meslektaşların Soruları 5 01-06-2011 18:13
yurtdisinda bosanma/ oturmaya devam edebilir miyim/ çocuğum? konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 12-04-2010 00:13
eski malikin yeni malikten demirbaş eşyaları talep etmesi avukat 77 Meslektaşların Soruları 0 05-10-2008 15:05
Eski malikin Tahliye DAvasına Yeni Malikin Devam Hakkı hera2274 Meslektaşların Soruları 3 26-04-2008 22:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03541303 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.