Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal rejimi Davası Ne Zaman Açılır?

Konuyu Kilitleyin
Old 08-08-2007, 09:09   #1
Konuk

 
Varsayılan Mal rejimi Davası Ne Zaman Açılır?

Eşimle 5 yıl önce anlaşarak boşandık.Birbirimizden nafaka ve tazminat isteğimiz olmadı.

Evlilik sırasında her ikimiz de çalışıyorduk.Eşimin kazandığı para ile 2001 yılında bir ev alındı.Tapu eşimin adına kayıtlı.Evin alınmasına ben doğrudan katkıda bulunmadım,ama kazancımı ev ihtiyaçları için harcadım.

Sorum şu:

Bu ev evlilik sırasında alındığından benim hakkım var mı?

Bu konuda dava açmak istesem ne kadar zamanım var?
Old 08-08-2007, 15:56   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Ev eski Medeni Kanun döneminde satın alınmıştır.

Tarafların (edinilmiş mallara katılma rejiminin ) evlenme tarihinden itibaren geçerli olacağına dair bir sözleşme yapmadıklarını varsaydığımızda ; ev eski Medeni Kanunda öngörülen (mal ayrılığı ) rejimine tabi olacaktır. Bu yönden kadın Türk Medeni Kanunun 231 maddesinde öngörülen " katılma alacağı/artık değer " isteyemeyecek , fakat 227 maddesinde öngörülen " katkı payı /değer artış payını " şartları varsa isteyebilecektir.

Şartları varmıdır diye baktığımızda ;

743 sayılı Eski Medeni Kanunun 152 maddesi " Kadın ve çocukların münasip şekilde iaşesi, kocaya aittir." şeklinde düzenleme yaparak evlilik birliğinin giderlerinden kocanın sorumlu olacağını öngörmüştür.

Sayın (Konuk) ,

Somut olayda; evin satım bedelini eski koca ödemiştir ama, siz de kocaya ait yasal bir görev olan aile birliğinin giderlerini üstlenerek , evin alımında kocaya bu yönden katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Eğer giderleri üstlenmeseydiniz , eski koca öncelikle kazancından geçim giderlerini harcayacak arta kalan kısmını evin alım bedeli olarak ödeyecek, bu durumda parası yetişmeyeceği için ya o evi alamayacak yada daha ucuz fiyatlı bir alabilecekti.

Ev giderlerini kazancınızla karşıladığınızı mahkemede ispat edebilirseniz , ev giderleri için harcanan paranın tamamının veya hakimin değerlendirmesine göre belirli bir oranının katkı payı olarak kabul edilip, size ödenebileceği kanısındayım.

Zamanaşımı süresi ise; boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıldır. Zaman geçmiş değildir.

Saygılarımla.
Old 08-08-2007, 16:23   #3
Konuk

 
Varsayılan Boşanma sırasındaki beyanlar dikkat

Sayın meslektaşım Yücel Beyin görüşlerine katılmakla birlikte, boşanırken nasıl beyanda bulundunuz?
Artık birçok hakim boşanırken tarafların bir daha önüne mal rejimi tasfiyesi davası ile gelmemesini sağlamak üzere beyanda bulunmasını sağlıyor. Bu ne demek?
Eğer boşanma sırasında hakim önünde tarafların evlilik sırasında edindikleri mallar hakkında bir diğerinden hak ve alacağı yoktur veya belirli bir mal hakkında buna benzer ifadeler yer alan bir beyana imza attıysanız maalesef dava açsanız da davanız reddedilir.....
Bu hususu dikkatinize sunarım....
Old 08-08-2007, 22:39   #4
Konuk

 
Varsayılan

Açıklama.
Boşanma duruşmasında ve kararında ,sadece nafaka ve tazminat istenmediği belirtildi.Mallarla ilgili herhangi karar verilmedi.

Verilen bilgiler için çok teşekkürler.

İyi çalışmalar
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi,Boşanma Davası,Katkı Payı ve Tasfiye Av.Ali Osman Özdilek Aile Hukuku Çalışma Grubu 56 29-03-2017 03:38
Dava Dilekçesindeki Sözler Hakaret Sayılır mı? Manevi Tazminat Davası açılır mı? ağaoğlu Meslektaşların Soruları 13 01-12-2010 21:37
"Amir"e Manevi Tazminat Davası Açılır mı? prag Meslektaşların Soruları 2 28-02-2007 03:50
nüfus cüzdanı,ehliyeti ikametgahı dahi olmayan eşe karşı boşanma davası nasıl açılır carmen Meslektaşların Soruları 5 28-01-2007 17:30
Veraset ilamının iptali davası hangi durumda açılır ? blaze Meslektaşların Soruları 7 28-12-2006 18:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03750610 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.