Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Malİ Tatİlle Temyİz SÜresİ Etkİlenİr Mİ?

Yanıt
Old 07-07-2007, 18:07   #1
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan Malİ Tatİlle Temyİz SÜresİ Etkİlenİr Mİ?

Bilindiği üzere, İdari Yargılama Usulü Kanunun 46/2. maddesinde “Özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde, Danıştay dava daireleri ile idare ve vergi mahkemelerinin nihai kararlarına karşı tebliğ tarihini izleyen otuz gün içinde Danıştayda temyiz yoluna başvurulabilir.” hükmüne rağmen;
28.03.2007 tarih ve 26476 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak, 07.07.2007 tarihinden itibaren ilk kez uygulamaya giren MALÎ TATİL İHDAS EDİLMESİ HAKKINDA KANUN’un 1/d maddesi “vergiyle ilgili işlemlere ilişkin dava açma süreleri malî tatil süresince işlemez. Belirtilen süreler malî tatilin bitiminden itibaren tekrar işlemeye başlar.” hükmünde olup,

vergi mahkemesinden 12.03.2007 tarihinde tebliğ alınan karara karşı 30 günlük temyiz süresine ve cevaplaşma sürelerine bir etkisi var mıdır?
Old 07-07-2007, 18:42   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
KANUN NO: 5604
MALİ TATİL İHDAS EDİLMESİ HAKKINDA KANUN
Kabul Tarihi: 15 Mart 2007
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 28 Mart 2007 - Sayı: 26476

MADDE 1- (1) Her yıl temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) mali tatil uygulanır. Haziran ayının son gününün tatil günü olması halinde, mali tatil, temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlar.

(2) Son günü mali tatile rastlayan aşağıda belirtilen süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılır:

a) Beyana dayalı tarhiyatta, kanuni süresinde verilmesi gereken beyannamelerin verilme süreleri.

b) İkmalen, re'sen veya idarece yapılan tarhiyatta, vadesi mali tatile rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları ve gecikme faizlerinin ödeme süresi.

c) Tarh edilen vergilere ve/veya kesilen cezalara karşı uzlaşma talep etme veya cezada indirim hükümlerinden yararlanmak amacıyla yapılacak başvurulara ilişkin süreler.

d) Devamlı bilgi verme hükümleri kapsamında verilmesi gereken bilgilerin verilmesine ilişkin süreler.

(3) Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirli sürelerde yapılması gereken muhasebe kayıt süreleri, bildirim süreleri ve vergiyle ilgili işlemlere ilişkin dava açma süreleri mali tatil süresince işlemez. Belirtilen süreler mali tatilin bitiminden itibaren tekrar işlemeye başlar.


Yasada dava açma süresinden söz edilmektedir. Bu nedenle temyiz ve cevaplaşma sürelerinin bu kapsama dahil edilmemesi gerektiğini düşünmekteyim.

12.03.2007 tarihinde alınan kararın temyiz süresi 30 gün olduğuna göre pratikte bu yasadan yararlanma olanağınız zaten bulunmamaktadır.Çünkü mali tatil 1 temmuzda başlamaktadır.

Saygılarımla
Old 07-07-2007, 19:11   #3
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan

Sayın Ergin,

İlginize teşekkür ederiz.

Aynı zamanda 12.03.2007 hatalı tarih yazdığımızı fark ettik. Doğrusu 12.06.2007 olacak idi.
Old 07-07-2007, 19:19   #4
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Rica ederim Sayın Önder...

Yasa tahdidi olarak, 'dava açma süresi' dediği için; temyiz süresinin kesilmeyeceğini yazdım. Ancak yine yasa tekniği açısından yetersiz bir yasa daha bence...Mükellefe iyilik yapıp dava açma süresini mali tatil sonuna bırakmış; ancak temyiz süresi bakımından böyle bir düzenleme öngörülmemiştir. Yasakoyucu için davanın açılmasının önemli ve fakat kararın temyiz edilmesinin fazlaca öneminin olmadığını anlıyorum.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mal Rejimleri Davalarında Zamanaşimi Süresı Doc.Dr.Şükran ŞIPKA Aile Hukuku Çalışma Grubu 18 21-02-2017 14:08
Çekte İbraz SÜresİ Hesabi av.myıldız Meslektaşların Soruları 13 30-01-2014 11:01
malı satan alt firmanın zararı.. avsağdıç Meslektaşların Soruları 2 29-06-2007 13:21
Malı beğenmedim, iade ediyorum... Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 24 29-06-2007 03:26
Haczedilebilir Malı Bulunmayan A.Ş. lere Fesih Davası Açalım (mı) ?!! Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 4 28-05-2002 17:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03945708 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.