Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tck 257/2

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2013, 10:40   #1
Av.Elkan

Varsayılan Tck 257/2

TCK 257/2 ile ilgili örnek karar arıyorum. Paylaşacak arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 02-10-2013, 11:18   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av.Elkan,
Alıntı:
Yazan Av.Elkan
TCK 257/2 ile ilgili örnek karar arıyorum. Paylaşacak arkadaşlara teşekkür ederim.
İnceleyiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=945
Old 03-10-2013, 14:32   #4
Av.Elkan

Paylaşımlar için teşekkür ederim. o kararları incelemiştim. Hukuk programlarındanda bir çok karar buldum.

ilginç bir sonuçla karşılaştım yalnız. TCK 257. maddeyi göre yargılanan avukatlara 2-3 duruşmaya girmedi diye ceza verilmiş.

ancak ihale yasasına aykırı milyn tl.lik ihale yapan vali berat etmiş

25 milyonluk bir icra takibi ile ilgili görülen bir davada 8 tane Adli Tıp uzmanının sahte imza raporu verdiği için tedbir kararı verilen bir dosyada duruşmaya beş gün kala karşı taraf avukatının talebi ile tek bir bilirkişi raporu alarak tedbiri kaldıran bir hakim berat etmiş..

yüzlerci dosyayı takipsiz bırakarak zamanaşımına neden olan savcılar berat etmiş.

benzer örnekler çok. Ben avukatların da berat etmesi gerektiği yönünde kararlar arıyordum... Ancak bu madde ile ilgili görevi kötüye kullanma , yada görevi ihmal suç tipine uygun hareket yapılmış ise avukat iseniz bu yeterli ceza almak için ama hakim, savcı ya da vali iseniz suçun gerçekleşmesi için ayrıca kişilere menfaat temini, kişilerin mağduriyetine neden olma ya da kamunun maddi bir zarara uğradığının ayrıc ispat edilmesi gerektiği belirtiliyor. Açık bir ayrımcalık var suç tipinin mesleğe göre uygulanmasını da şahit oluyoruz. Yargımız sağolsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,09472990 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.