Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK müdafiliği ve temyiz

Yanıt
Old 26-07-2010, 13:14   #1
zeynep1969

 
Varsayılan CMK müdafiliği ve temyiz

Zorunlu müdafilik yaptığım "kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde sayın almak" suçundan sanık 18 yaşından küçük suça sürüklenen çocuk hakkında TCK 191/2 maddesi gereğince denetimli serbestlik tedbirine hükmedildi.S.S.Çocuğun suçunu ikrar etmesi ve ve ekspertiz raporunda üstünde ele geçen maddenin esrar ihtiva eden ve esrar elde etmede kullanılan hint keneviri bitkisi uç kısımları olduğu tespit edilmiştir.Bu koşullar altında;zorunlu müdafi olduğum dikkate alınarak kararı temyiz etmeli miyim?
Old 26-07-2010, 13:34   #2
Levent Cirit

 
Varsayılan

Aleyhte bozma yasağı olduğunu düşündüğünüzde temyiz üzerine en kötü ihtimal zaten karar onanacak ve denetimli serbestlik tedbiri konusu kesinleşecektir. Bu sebeple temyiz etmenizde bir sakınca olmadığı kanaatindeyim. Ancak temyiz etmeyi gerektirecek hiçbir husus yok ise Yüksek Yargı'yı da boşa meşgul etmemenin yerinde olacağı düşüncesindeyim.
Old 26-07-2010, 14:34   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan zeynep1969
Zorunlu müdafilik yaptığım "kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde sayın almak" suçundan sanık 18 yaşından küçük suça sürüklenen çocuk hakkında TCK 191/2 maddesi gereğince denetimli serbestlik tedbirine hükmedildi.S.S.Çocuğun suçunu ikrar etmesi ve ve ekspertiz raporunda üstünde ele geçen maddenin esrar ihtiva eden ve esrar elde etmede kullanılan hint keneviri bitkisi uç kısımları olduğu tespit edilmiştir.Bu koşullar altında;zorunlu müdafi olduğum dikkate alınarak kararı temyiz etmeli miyim?

Etmeniz gerektiğini düşünüyorum.Aksi halde sorumluluğunuz doğabilir.Sanığın kaç yaşında olduğunu tam olarak belirtmemişsiniz ama 18 yaşından büyük olsa idi temyiz edip etmeme hususunda yazılı beyanını almanız gerekirdi.Sizin durumunuzda ise ulaşma imkanınız varsa kanuni temsilcisinden ve yine kendisinden temyiz edip etmeme hususunda yazılı beyan almanız mümkün değilse temyiz etmeniz bence yararınıza olur.
Old 26-07-2010, 16:15   #4
Defi-Def

 
Varsayılan

Sizin yaşadığınız sorunu bir iki dosyamda ben de yaşamıştım. Kimi zaman somut dosya, deliller sanığın savunması bir arada düşünüldüğünde bir ceza kararı dahi olsa verilen karar sanığın lehine ise temyiz yoluna başvurmadım. Elbette alabiliyorsanız temsilcisinin yazılı beyanını almak en uygunu olur ancak alınamıyorsa temyizin yarar sağlayıp sağlamayacağına bakılarak değerlendirme yapılmalıdır. Bu konuda takdir hakkının müdafide olması gerektiği fikrindeyim.
Old 26-07-2010, 19:59   #5
oceans17

 
Varsayılan

İnsanoğlu bu, 18 yaşından küçükte olsa! Siz ne kadar iyi niyetli olsanızda, karşınızdakinin ileride takınacağı durumu kestirmek çok zor. Bence hiç riske gerek yok. Temyiz etmenizin faydalı olacağı kanaatindeyim.
Old 27-07-2010, 15:38   #6
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan zeynep1969
Zorunlu müdafilik yaptığım "kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde sayın almak" suçundan sanık 18 yaşından küçük suça sürüklenen çocuk hakkında TCK 191/2 maddesi gereğince denetimli serbestlik tedbirine hükmedildi.S.S.Çocuğun suçunu ikrar etmesi ve ve ekspertiz raporunda üstünde ele geçen maddenin esrar ihtiva eden ve esrar elde etmede kullanılan hint keneviri bitkisi uç kısımları olduğu tespit edilmiştir.Bu koşullar altında;zorunlu müdafi olduğum dikkate alınarak kararı temyiz etmeli miyim?

Davayı vekaletname ile takip ediyor olsaydınız ne yapacaksanız aynısını yapınız.
Old 27-07-2010, 16:16   #7
Av.Bülent AKÇADAĞ

 
Varsayılan

Karar temyiz yolu açık olmak üzere mi verildi ?

Yoksa itiraza kabil mi ?

Şahsi kanaatim verilen cezanın denetim yönünden itiraza kabil olabileceğidir.

Ancak bu konunun tarafınızca netleştirilmesi gerekmektedir.
Old 28-07-2010, 10:08   #8
zeynep1969

 
Varsayılan

Karar temyiz yolu açık olmak üzere verilmiştir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanma , temyiz, temyiz edildikten sonra temyizden feragat Av. İlhan SALBAŞ Meslektaşların Soruları 6 22-06-2010 09:02
cmk müdafiliği ve stajerlik av.mfk Konumuz : Hukukçular 2 06-04-2010 21:22
Cmk müdafiliği - Bir olayda karşılaşılabilinecek olası sorunlar SUCCEED Meslektaşların Soruları 2 30-12-2009 20:24
Kararın Temyiz Edilmiş Sayıldığı Tarih - Temyiz Edenin Kusurunun Bulunmaması halit pamuk Meslektaşların Soruları 10 25-11-2009 07:46
temyiz sınırının altında kalan faiz miktarı temyiz edilebilir mi? avukat aktaş Meslektaşların Soruları 2 13-05-2009 14:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04323006 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.