Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yöneticinin kapıcı iş sözleşmesini feshetme yetkisi var mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2015, 08:23   #1
avemre

Varsayılan Yöneticinin kapıcı iş sözleşmesini feshetme yetkisi var mıdır?

Müvekkil apartman yöneticiliği 10 yıllık kıdemi bulunan kapıcısının işine son verecek. Ancak burada kafama takılanlar var Yardımcı olursanız sevinirim.

1)İş aktinin feshini yöneticilik yapabilir mi?

Zira Konut Kapıcıları Yönetmeliği

Madde 4 - Konut yöneticisi, İş Kanunu ve bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında ve yargı uyuşmazlıklarında işverenin temsilcisidir.

Yöneticinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:

a) İşverence kendisine yazılı yetki verilmesi koşulu ile iş ve toplu iş sözleşmesi yapmak, değiştirmek ve fesh etmek,

şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Kat Mülkiyeti Kanununda da açık bir şekilde bu sorunun cevabı yoktur. Yönetici, kapıcının iş aktini feshetmek için çağrı yapıp kat malikleri kurulunda karar mı aldırmalıdır?
Old 06-08-2015, 08:32   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avemre
Müvekkil apartman yöneticiliği 10 yıllık kıdemi bulunan kapıcısının işine son verecek. Ancak burada kafama takılanlar var Yardımcı olursanız sevinirim.

1)İş aktinin feshini yöneticilik yapabilir mi?

Zira Konut Kapıcıları Yönetmeliği

Madde 4 - Konut yöneticisi, İş Kanunu ve bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında ve yargı uyuşmazlıklarında işverenin temsilcisidir.

Yöneticinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:

a) İşverence kendisine yazılı yetki verilmesi koşulu ile iş ve toplu iş sözleşmesi yapmak, değiştirmek ve fesh etmek,

şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Kat Mülkiyeti Kanununda da açık bir şekilde bu sorunun cevabı yoktur. Yönetici, kapıcının iş aktini feshetmek için çağrı yapıp kat malikleri kurulunda karar mı aldırmalıdır?

Sayın meslektaşım,
Yazdığınız maddeler sorunuza açıkça yanıt vermektedir. Yönetici, varsa yönetim planında, yoksa kat malikleri kurulu tarafından kendisine böyle bir yazılı yetki verilmiş ise, kapıcının iş akdini feshedebilir. Dolayısıyla öncelikle yönetim planına bakılmalıdır. Orada bu yönde bir yetki yoksa kat malikleri kurulu toplantısı yapılarak bu konu hakkında bir karar ya da yöneticiye yetki verilmelidir.
Old 06-08-2015, 08:40   #3
avemre

İlgili yönetmelikte sorunun cevabı gayet net fakat Kat Mülkiyeti Kanunu'nda da yöneticinin görevleri başlıklı 35. maddede:

g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması;

h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına alınması;

hususları belirtilmiştir. Bu genel ve soyut ifadeler acaba "görevlerine riayet etmeyen kapıcının işine derhal son vermek" yetkisini de kapsar mı diye düşünüyorum.
Old 06-08-2015, 08:59   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Yönetici ,sizin de alıntıladığınız üzere, gerek genel düzenlemeler gerekse özel düzenlemeler gereği işveren vekili niteliğinde.

Yönetmelik ile de iş sözleşmesini feshedebilmesi için, kendisine "yazılı yetki verilmiş olması" koşulu aranmaktadır. Bu durumda, Sayın ALADAĞ'ın da belirttiği gibi Yönetim Planında böyle bir yetkisi bulunmuyorsa, bu hususta kat malikleri kurul kararı ile yetki alınarak fesih gerçekleştirmelidir.
Old 06-08-2015, 09:05   #5
avemre

Sn ALADAĞ ve IŞIK ilginiz için teşekkür ederim.

Yönetim planını bulamıyorlar. Tapudan temin edebiliriz diye düşünüyorum. Yönetim planları matbu olup çoğunda kapıcı ile iş akti yapılması ve feshi ile ilgili hüküm vardır diye düşünüyorum???
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi