Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tapuya Kaydedilen Gayrimenkul hakkında 10 yıl geçtikten sonra tapu tescil davası

Yanıt
Old 15-06-2009, 12:09   #1
laetitia

 
Kitap Tapuya Kaydedilen Gayrimenkul hakkında 10 yıl geçtikten sonra tapu tescil davası


Merhaba, ben stajyer avukatım ve adliye stajımında 3. ayı içerisindeyim. Bir konu hakkında değerli meslekdaşlarımın yardımını rica ediyorum. Medeni Kanunun ilgili maddesi ve Tapu Kanunun ilgili maddesine göre, tapuya kaydedilen gayrimenkuller hakkında 10 yıl geçtikten tapu tescil davası açılmaz der. İskan Belgesi ile hak iddia eden kişilerde, yer hazineye geçmiş olsa bile 10 yıl geçtikten sonra tapu tescil davası açılamaz iddiası ileri sürülebilecek midir? Hangi delillerle ispat edilebilir? Ayrıca bu durumda hazine avukatları nasıl hareket edecektir? Benim akrabalarımda, vakti zamanında Lozan Anlaşması sebebiyle mübadele ile Türkiye'ye gelmişler ve kendilerine de bazı yerler oturmaları için verilmiş ancak ne bir tapu kaydı nede emlak vergisi gibi kayıtları yok, o vakitler mübadele yolu ile Türkiyemize gelen vatandaşlarımızın çekmiş olduğu sıkıntıları, cefaları azda olsa torunları olarak hafifletebilmek amacıyla nasıl yardımcı olabilirz? Sadece ellerinde iskan belgesi var. Bu durumda ne yapabiliriz?

Saygılarımla,
Stj.Av.Ayşegül EREN
Old 26-06-2009, 18:09   #2
erkanaga

 
Varsayılan

Sadece taze bir hukukçu olarak sınav bilgilerimle size cevap vermem ne kadar doğru olur bilmiyorum ama Kadastro Kanunu 17 md. hükümlerinin gerçekleşmesi söz konusu olmuş mudur acaba?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Gayrimenkul Satış Vaadine Dayalı Tapu İptali ve Tescil Davası AV. İREM BATIBEKİ Meslektaşların Soruları 8 24-11-2016 20:31
Gayrimenkul satış vaadine dayanan tapu iptal ve tescil Av.Nilay TOPRAK Meslektaşların Soruları 5 02-09-2008 13:05
M.K 713/2 maddesine göre tapu iptali tescil kararlarının tapuya tescilinde tescil har Av.Adem Eyidoğan Meslektaşların Soruları 2 06-12-2007 00:40
Boşanma,2002den önce koop. girilen 2002den sonra tapuya tescil olan g.menkul av_mehmet Meslektaşların Soruları 2 14-11-2007 08:36


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03662395 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.