Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı

Konuyu Kilitleyin
Old 08-04-2007, 14:08   #1
Konuk

 
Varsayılan Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı

Selamlar,

Evlilik dışı birliktelikten doğan 2.5 yaşında bir çocuğum var.Babası çocuğu henüz tanımadı ve bizi sürekli oyalıyor.

Babalık davası açmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Babalık davası sonucu olumlu olur ise ,çocuğumun soyadı ne olur?Baba nüfusuna kaydedilir mi?
Old 08-04-2007, 17:55   #2
Av.Ateş

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
Selamlar,

Evlilik dışı birliktelikten doğan 2.5 yaşında bir çocuğum var.Babası çocuğu henüz tanımadı ve bizi sürekli oyalıyor.

Babalık davası açmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Babalık davası sonucu olumlu olur ise ,çocuğumun soyadı ne olur?Baba nüfusuna kaydedilir mi?

Türk Medeni Kanununun babalık davası açmak için öngördüğü hakdüşürücü süreler başlıklı maddesi gayet açık.Bu maddede yazılı süreler dahilinde ancak babalık davası açmanız mümkündür.

"Madde 303.- Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava hakkı, doğumdan başlayarak bir yıl geçmekle düşer.
Çocuğa doğumdan sonra kayyım atanmışsa, çocuk hakkında bir yıllık süre, atamanın kayyıma tebliği tarihinde; hiç kayyım atanmamışsa çocuğun ergin olduğu tarihte işlemeye başlar.
Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar.
Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir. "

Babalık davalarında davacı lehine sonuç çıkması çocuğun babanın nüfusuna geçmesin ve haliyle babanın soyadını almasını sağlar.
Old 08-04-2007, 22:58   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Babalık davasınının anne tarafından açılması için yasal süre geçirilmiş ise çocuğa kayyım atanmasını istemek gereklidir..Çocuk için süre kayyım tayininden itibaren işlemeye başlayacaktır.


Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Soyadı (TMK 321 ),Anayasa Mah.Kararı Nedime Uğraş Aile Hukuku Çalışma Grubu 18 07-10-2009 23:10
Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması Fatma KAPUÇAM Meslektaşların Soruları 12 10-07-2009 02:01
Evlilik Dışı Doğan Çocukların Hakları Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 25-03-2007 15:47
Annenin Soyadı Değişikliği durumunda Velayet altında çocuğun soyadı Av.Ufuk Meslektaşların Soruları 7 12-01-2007 13:39
Evlilik Dışı Çocuk lutfu Hukuk Soruları Arşivi 1 18-02-2002 01:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03943610 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.