Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ceza Yargılamasında Mağdur Kavramı

Yanıt
Old 08-03-2018, 13:19   #1
sametcanaslan

 
Varsayılan Ceza Yargılamasında Mağdur Kavramı

Çağdaş Ceza Hukuku’ nun temel ilkelerinden olan masumiyet karinesi, suçsuzluk ilkesi veya uluslararası hukuk terimi olarak presumption of innocence; suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrinidir. Masumiyet karinesinin esasını, hukukta hüküm giydirmenin yalnızca iddia edilen suçların kanıtlanması yoluyla mümkün olduğu gerçeği oluşturmaktadır. Bu da hüküm giymemiş kimselerin suçlu sayılamayacağı veya suçlu olarak lanse edilemeyeceği ilkesini; yani masumiyet karinesini doğurur. Masumiyet karinesi evrensel bir yargı doktrini olup; İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde yer almaktadır. Buna bağlı olarak bu bildiriye taraf olan ülkeler, yasalarında bu doktrine yer vermek durumundadır.

Nitekim 2709 sayılı kanun olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 15 inci maddesi 2 inci fıkrasında ”suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz.” ibareleri yer almaktadır.

Herhangi bir suçun meydana geldiği iddiası ile, suçun pasif süjesi olduğu iddia edilen bireyi mağdur olarak nitelendirmek, gerek yargı makamı gerek süjeler üzerinde suçun oluştuğuna dair kanaat uyandırmaya sebebiyet verecektir. Bu kapsamda ceza muhakemesinde kullanılan ”mağdur” kavramı, terminolojik bir hatadır.

Velhasılı kelam, meydana geldiği iddia edilen suçun pasif süjesinin ”mağdur” olarak nitelendirilmesi, suçun işlendiğine dair ithama konu fiilin aktif süjesi olduğu kanaatiyle, hakkında ceza yargılaması yapılan bireyin, bahsedilen suçu işlediği kanaatini uyandırmaktadır. Bu da iddia edilen suçun, yargılama sonunda kesinleşmesini beklemeksizin, suçun aktif süjesi olduğu düşünülen bireyin suçlu olarak lanse edilmesine sebebiyet vermekte ve Çağdaş Ceza Hukuku’ nun temel ilkelerinden olan masumiyet karinesine aykırılık teşkil etmektedir. Bu kapsamda yargılama sürecinde, pasif süje ”mağdur” yerine; ”mağdur olduğu iddia edilen kişi” nitelendirmesi daha doğru bir kullanım olacaktır. Nitekim gelişmiş ülkelerde de, aynı anlamda olan ”alleged victim” kavramı kullanılmaktadır.

Kaynak : HukukiBLOG - Ceza Yargılamasında ”Mağdur” Kavramı
Old 03-11-2018, 22:41   #2
haykıransükutlar

 
Varsayılan Masumiyet Karinesi

Katılmakla birlikte, diğer bir nokta da, suçu ispatlanana/hüküm giyene kadar "masum" olarak addedilen ilgili kişinin, gerekirse tutuklanma gibi insanın en temel özgürlüklerinden biri olan özgürlük hakkının elinden alınarak bir nevi kısıtlanması. Bu hususun da tezat teşkil ettiği ve ifadenin kendisiyle bağdaşmadığı kanaatindeyim. Bu bahsi de yazınıza ilave etmek istedim üstadım.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ceza yargılamasında yargılamanın yenilenmesi lawyeryilmaz Meslektaşların Soruları 2 14-02-2017 15:53
Ceza Yargılamasında HUMK uygulanması Av. B. Zekeriya BENGİER Meslektaşların Soruları 2 12-03-2009 15:07
Ceza yargılamasında polislerin dinlenmesi.. talveq Meslektaşların Soruları 5 12-11-2008 15:31
Ceza Yargılamasında Birden Fazla Ceza Artırım Sebebi uygulanabilir mi avmehmetkaramanli Meslektaşların Soruları 3 23-05-2008 09:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06019211 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.