Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ayıplı mal

Yanıt
Old 16-04-2012, 17:48   #1
AV.YSİ

 
Varsayılan ayıplı mal

Merhaba

değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

X Y' den satın alıp yurtdışına ihracat yapıyor. Mallar yurtdışınına teslim edildiğinde mallar devrilmiş, patlamış ve dökülmüş. Y X e fatura gönderiyor, X faturayı süresinde kabul etmiyor. Y X aleyhine icra takibi açıyor ve X de böyle borcum yok diye itiraz ediyor.
X sipariş fişinde malların ihracat malı olduğunu bildirmiyor, eğer bildirseydi mallar daha dayanıklı yapılırdı. İhracat malları sigortalı olmalı. Eğer mala sıcak dolum yapıldıysa malın direnci azalır... gibi birçok tahmin çıkabilir.
Y vekili olarak davayı neleri dayanak gösterek açmalıyım. Olay vuku bulalı bir seneyi geçmiş.
Old 16-04-2012, 17:54   #2
Av. Feyza Altun

 
Varsayılan

Meslektaşım,

Öncelikle malların naklye sırasında mı zarar gördüğü yükleme yapılırken tutanak tutuldu mu; mal gıda mıdır nedir; nakliye sırasında olay vuku buldu ise CMR konvansiyonu gibi birçok etmen etki edebilir davanıza.
Old 17-04-2012, 20:57   #3
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

 
Varsayılan

Öte yandan nakliyeyi kimin yaptırdığı da önemli yani yarar ve hasarın alıcıya geçtiği zaman önemli. Yine belirlenmesi gereken ürünün ayıplı olması dolayısıyla mı olay meydana geldi yoksa nakliyat esnasında kusurlu hareketler neticesinde mi meydana geldi.

Ayıplı mal olduğunu varsayarsak ticari satışlarda daha uzun bir süre için garanti verilmemiş ise 6 aylık sürede ayıptan doğan hakların kullanılması lazım aksi takdirde zamanaşımı söz konusu olur.

Ayıplı mal olmadığı, taşımadan kaynaklanan bir kusur varsa bu durumda nakliyeyi üstlenen kişi yani alıcının mı satıcının mı yaptırdığı önemli.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ayıplı Mal -Ayıplı Otomobil- Konusunda Emsal Bir Hukuk Genel Kurulu Kararı Av. Levent Kıray Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 16 13-08-2012 08:55
Ayıplı mal Av.Özlem PEKSÜSLÜ Meslektaşların Soruları 2 23-02-2011 15:04
ayıplı mal av.c_elif Meslektaşların Soruları 2 03-09-2010 10:54
ayıplı mal kevser06 Meslektaşların Soruları 7 02-07-2008 11:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03533006 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.