Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

erteleme yerine adli para cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2010, 09:40   #1
AV. İLKER VURAL

Varsayılan erteleme yerine adli para cezası

müvekkilim bir kişiye tokat atması sebebiyle, basit yaralama suçundan yargılandı. biz yazılı ve sözlü savunmamızda erteleme veye hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini talep ettik. ancak hakim TCK m.86/2 gereğince 1000 - TL adli para cezasına hükmetti. müvekkilim asgari ücretle çalışıyor, bu cezayı öderken zorlanacak. kararı temyiz etsek erteleme hükmü verilmesi gerekirdi şeklinde karar bozulabilr mi? yargıtay kararı olan meslektaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. saygılarımla. av. ilker vural
Old 19-10-2010, 10:55   #2
zeynep1969

Sn.Vural,
TCK m.51'deki koşulların oluşup oluşmadığının tespiti ile kararı temyiz edip etmeyeceğinize karar vermenizde fayda vardır.Saygılarımla.
Old 19-10-2010, 17:01   #3
AV. İLKER VURAL

zeynep hanım teşekkürler. galiba bu karar kesindi, sabah duruşma tutanağını almamıştım. buna bir çare yok mu acaba?
Old 19-10-2010, 22:40   #4
Av.Erkan Şenses

CMK m. 309 uyarınca 'Kanun Yararına Bozma' yoluna gidilebilir. Ancak bu usul hukuka aykırı bir hüküm varsa işletilebilir, hüküm açıkça hukuka aykırı ise işletilebilir. Takdiren, erteleme yerine para cezasına çevirme yaptırımında hukuka aykırılık yoktur kanımca. Kolaylıklar dilerim..
Old 19-10-2010, 23:31   #5
lawlaz

diğer meslektaşlarıma katılmakla birlikte bir hakim arkadaşımın tavsiyesi üzerine yargıtay yolu kapalı kesin bir kararı temyiz ettim. Hakim temyiz kararımı kesin karar olduğundan reddetti bende hakimin temziyin reddi kararını tekrar temyiz ettim ve dosya yargıtaya gitti. Dosya incelendi ve bozuldu. hukukta herzaman 2+2 4 etmiyor bunu öğrendim
Old 21-10-2010, 11:18   #6
AV. İLKER VURAL

hepinize çok teşekkür ederim, sayın lawlaz tavsiyenize uyacağım, yani benim düşüncem, sonuç olarak hakimin sanığın lehine olan hükmü uygulaması gerekir. bıçakla kasten yaralama suçunda erteleme veren hakim, bir tokata 1000-tl para cezası veriyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi