Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borcun taksitle ödenmesine ilişkin taahhüdü borçlu vekili yapabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2012, 15:58   #1
hazal85

Varsayılan Borcun taksitle ödenmesine ilişkin taahhüdü borçlu vekili yapabilir mi?

Merhabalar,

Forum içinde taahhüdü ihlale ilişkin pek çok konu başlığı bulunmasına karşın, cevabını bulamadığım bu soru için ayrıca bir başlık açmak durumunda kaldım.

Müvekkile karşı başlatılmış icra takibinde, borcun taksitle ödenmesi konusunda, icra müdürlüğünde yapılacak taahhütname için; borçlu şahsen icra müdürlüğüne gelerek orada bulunmalı ve taahhüdü bizzat imzalamalı mıdır; yoksa icra müdürlüğünde bu taahhüdün yapılması yönünde tarafımıza vereceği bir vekaletname ile bizim vekil olarak bu taahhüdü yapma ve imzalama yetkimiz olabilir mi?

Bazı icra müdürleri avukatların bu taahhütnameyi imzalamasını kabul ederken, bazıları borçlunun şahsen bulunmasının şart olduğunu söyledi. Ben de yasal bir dayanak araştırdım ancak herhangi bir bilgi bulamadım.

Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Yardımlarını için, şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 23-02-2012, 16:25   #2
AV.ERKUT

Sayın Meslektaşım,
Yargıtay uygulamalarına göre, cezaların şahsiliği ilkesi gereğince, taahhüdü bizzat borçlunun vermesi gerekmektedir. Borçlunun kendi iradesinden çıkmamış olan beyan suç oluşturmamaktadır.
Saygılarımla.
Old 23-02-2012, 20:18   #3
tiryakim

Eğer vekaletnamede bu husus düzenlenmişse yapabilir...
Old 24-02-2012, 01:55   #4
Av.Selim Balku

BK 388
HMK 74
HUMK 63

Özel yetkiyi isteyen hususlar belirtilmiş ancak bunların arasında dahi taahhüt sayılmamış.

ama;

Alacaklı İİK 111 gereği kabul etttikten sonra vekilin yapmış olduğu taahhüdün sakıncası ne olabilir? Onu da haricen düşünmek gerekir.

Kolay Gelsin
Old 27-02-2012, 17:41   #5
Av.Müjgan

Hukuk mantığında taahhüt beyanının doğrudan borçludan alınması gerektiği kanaatindeyim. Cezaların şahsiliği ilkesi, taahhütü ihlalin şekli bir suç oluşturması açısından... Ancak vekaletnamede özel yetki olması durumunda olabilir, ancak bu durumda dahi borçlu asile taahhütün kabul edildiği muhtırasının tebliği gerekir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi