Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kendİmİ Kayyim Tayİn Ettİrebİlİr Mİyİm?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2012, 13:27   #1
srdrs

Varsayılan Kendİmİ Kayyim Tayİn Ettİrebİlİr Mİyİm?

Sorunu kısaca özetler isek: Babalık davası açılacak. Anne hak düşürücü süreyi geçirdiğinden dava çocuk adına açılacak. Dava açmadan önce çocuk için kayyım tayini gerekli. Kayyım olarak babalık davasını ben açmak istemekteyim. Anneden vekalet alarak kendimi kayyım tayin ettiremeyeceğim (İlerde menfaat çatışması doğacağı da düşünüldüğünde) aşikar. Mk'nın 426. maddesi hakimin resen kayyım tayin edebileceğini belirtmektedir. Bu durumda tamamen üçüncü kişi sıfatıyla kendimin temsil kayyımı tayin edilmesini talep edebilirmiyim? Daha pratik çözüm önerileri mutlaka olacaktır. Başka avukatı tayin ettirin veya anne kendisi başvursun ve benim tayin edilmemi istesin gibi... Ama önemle soruma lütfen cevap verin. Çünkü birincisi bu tür ikircikli konularla uğraşmayı seviyorum, 2. si ne kadar çok işin içinde olursam bana getirisi o kadar fazla olacaktır. Saygılarımla...
Old 15-02-2012, 13:39   #2
kezzy

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/1318
K. 2004/2253
T. 26.2.2004
• BABALIK DAVASI ( Annenin Vekili Olan Avukatın Aynı Zamanda Çocuğa Kayyım Olarak Atanması - Avukatlık Kanunu'na Aykırılığı )
• KAYYIM TAYİNİ ( Annenin Vekili Olan Avukatın Aynı Zamanda Çocuğa/Babalık Davası - Avukatlık Kanunu'na Aykırılığı )
• AVUKATIN ANNENİN VEKİLİ OLMASI VE ÇOCUĞA KAYYIM OLARAK ATANMASI ( Babalık Davası - Avukatlık Kanunu'na Aykırılığı )
1136/m.38
4721/m.426/2
ÖZET : Anne ve çocuk tarafından açılan babalık davasında annenin vekili olan avukatın aynı zamanda çocuğa kayyım olarak atanması, Avukatlık Kanunu'na aykırıdır.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Babalık davasında, ana ile çocuk arasında her zaman yarar çatışması ihtimali bulunduğundan, kanun koyucu, çocuğa kayyım tayinini ( TMK.426/2 ) zorunlu tutmuştur.

Dava, ana ve çocuk tarafından birlikte açılmıştır. Çocuğa, davadan önce 21.8.2002 tarihli 2002/271-257 sayılı kararla kayyım atanmış, kayyımın çocuğu temsilen tayin ettiği avukat Ç.A., aynı zamanda ananın da vekili olarak davayı açmış ve takip etmiştir. Böylece ana ve çocuk davada aynı avukat tarafından temsil edilmişlerdir. Avukatlık Kanunu'nun 38/b maddesi gereğince davacı anne ile çocuğun menfaatleri çatıştığından aynı vekille temsil edilmeleri mümkün değildir. Bu yön gözetilmeden hüküm tesisi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ : Temyiz edilen kararın yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer yönlerin incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine oybirliğiyle karar verildi.

Babalık Davasına ilişkin Yargıtay Kararları için bknz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4034
Old 16-02-2012, 21:43   #3
Av. Hatun Olguner

Annenin vekili olmamışsanız kendiniz başvurarak çocuğa kayyım tayin edilmenizi isteyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi