Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Manevi Tazminatta Zamanaşımı Süresi Nedir..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2010, 16:14   #1
nanu

Varsayılan Manevi Tazminatta Zamanaşımı Süresi Nedir..

Selamlar,
Müvekkilim
Hakaretten dolayı Sulh Ceza Mahkemesince Adli Para Cezasına Çarptırıldıktan 2 sene sonra müşteki Manevi Tazminat Davası açmıştır.Benim bildiğime göre,hakaret davasının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde açılmalı diye hatırlıyorum.Müşteki ise iki yılı geçkin süre sonra,Sulh Ceza Mahkemesini delil göstererek müvekkilim aleyhinde manevi tazminat açmıştır.Acaba zamanaşımını öne sürebilirmiyiz.

İkinci sorum ise;karşılıklı hakarette her iki tarafa ceza verilir mi..Sadece merak ettiğimden sordum.Teşekkür ederim.
Old 13-01-2010, 17:19   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan nanu
Selamlar,
Müvekkilim
Hakaretten dolayı Sulh Ceza Mahkemesince Adli Para Cezasına Çarptırıldıktan 2 sene sonra müşteki Manevi Tazminat Davası açmıştır.Benim bildiğime göre,hakaret davasının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde açılmalı diye hatırlıyorum.Müşteki ise iki yılı geçkin süre sonra,Sulh Ceza Mahkemesini delil göstererek müvekkilim aleyhinde manevi tazminat açmıştır.Acaba zamanaşımını öne sürebilirmiyiz.

İkinci sorum ise;karşılıklı hakarette her iki tarafa ceza verilir mi..Sadece merak ettiğimden sordum.Teşekkür ederim.

Tazminat davası konusu suç teşkil eden bir olay dayanak kılınarak açılıyorsa, tabi olduğu zamanaşımı süresi; ceza zamanaşımı kadardır, dolayısıyla muhtemelen süresi içindedir, siz yine de tarihleri ve tabi olunan ceza zamanaşımını inceleyin.

Karşılıklı hakarette ise hakim, taraflardan biri veya her ikisinin de cezasından indirim yapabileceği gibi; hiç ceza da vermeyebilir. (TCK.m.129/son)

Alıntı:

(3)
Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

Saygılarımla.
Old 13-01-2010, 17:54   #3
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan nanu
Selamlar,
Müvekkilim

Sn. Şehper Hanım'ın mesajına katılıyorum. Yalnızca ilgili yasa maddesini alıntılayarak katkı sunmak istedim (BK md. 60/1 ve 2):

Alıntı:
(V) MÜRURU ZAMAN

Madde 60 - Zarar ve ziyan yahut manevi zarar namiyle nakdi bir meblağ tediyesine müteallik dava, mutazarrır olan tarafın zarara ve failine ittılaı tarihinden itibaren bir sene ve her halde zararı müstelzim fiilin vukuundan itibaren on sene mürurundan sonra istima olunmaz.

Şukadar ki zarar ve ziyan davası, ceza kanunları mucibince müddeti daha uzun müruru zamana tabi cezayı müstelzim bir fiilden neşet etmiş olursa şahsi davaya da o müruru zaman tatbik olunur.

Saygılarımla...
Old 14-01-2010, 00:50   #4
nanu

Hakaret suçunun ceza zamanaşımı altı aydır.Tazminatta ise bir yıl olarak biliyorum.Hatta bir müvekkilim için manevi tazminat açtık;fakat bir yılı geçtiği için red olmuştu.Bu konuda yargitay kararı varsa seinirim.
Old 07-03-2011, 17:29   #5
Av Sinan Sertel

Kabul edildi mi zamanaşımı itirazınız ? Aynı konu benim önüme de geldi, bende itiraz etmeyi düşünüyorum.
Old 07-03-2011, 20:17   #6
BALDIRAN

Hakaret suçunun zamanaşımı altı ay değildir, şikayet süresi altı aydır, dava zamanaşımı süresi ise 8 yıl,ceza zamanaşımı süresi 10 yıldır Bu nedenle, bu süre zarfında tazminat davası açılmışsa zamanaşımı geçmemiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi