Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çek şikayetlerinde yetkili mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2009, 17:03   #1
SOFTWARE

Varsayılan çek şikayetlerinde yetkili mahkeme

Sayın Meslektaşlarım,
Karşılıksız çek şikayetinde bulunduğum bir dosyamda Sulh Ceza Mahkemesinden duruşmaya çağrı kağıdı geldi. Çek yasasındaki değişiklikleri kontrol ettim. 5941 Sayılı yeni kanunun 5. maddesinin 4. fıkrasında''soruşturma evresinde Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine, sulh ceza hakimi tarafından kovuşturma evresinde resen mahkeme tarafından,karşılıksız çekle ilgili olarak, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı verilir.'' şeklindeki hükmü okudum. Tarafıma vekil olarak çıkarılan davetiyede ''Karşılıksız Çek Keşide Etme''suçu diye yazılı. Yaklaşık 4 ay sonrasına da gün verilmiş. Karşılıksız Çek Keşide Etme Suçunda görevli mahkeme Asliye ceza mahkemesi olmaktan çıktı sulh ceza mahkemesi mi oldu yoksa Sayın Cumhuriyet Savcıları ve Hakimlerimiz yukarıdaki hükmü yanlış mı yorumluyorlar anlayamadım. Yukarıdaki hükmü yorumladığımda Sulh Ceza Hakiminin evrak üzerinde inceleme yapıp ''Çek keşide etme yasağı'' vermesi gerektiğini anlıyorum. Benim kaçırdığım bir hüküm ya da başkaca bir yenilik mi var....yardımcı olursanız sevinirim...teşekkürler
Old 30-12-2009, 17:12   #2
Av.Şevval

yeni yasaya göre artık karşılıksız çek davalarına sulh ceza mahkemeleri bakıyor.Eski davalar asliye cezada görülecek.
Old 30-12-2009, 17:17   #3
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan SOFTWARE
Sayın Meslektaşlarım,
Karşılıksız çek şikayetinde bulunduğum bir dosyamda Sulh Ceza Mahkemesinden duruşmaya çağrı kağıdı geldi. Çek yasasındaki değişiklikleri kontrol ettim. 5941 Sayılı yeni kanunun 5. maddesinin 4. fıkrasında''soruşturma evresinde Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine, sulh ceza hakimi tarafından kovuşturma evresinde resen mahkeme tarafından,karşılıksız çekle ilgili olarak, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı verilir.'' şeklindeki hükmü okudum. Tarafıma vekil olarak çıkarılan davetiyede ''Karşılıksız Çek Keşide Etme''suçu diye yazılı. Yaklaşık 4 ay sonrasına da gün verilmiş. Karşılıksız Çek Keşide Etme Suçunda görevli mahkeme Asliye ceza mahkemesi olmaktan çıktı sulh ceza mahkemesi mi oldu yoksa Sayın Cumhuriyet Savcıları ve Hakimlerimiz yukarıdaki hükmü yanlış mı yorumluyorlar anlayamadım. Yukarıdaki hükmü yorumladığımda Sulh Ceza Hakiminin evrak üzerinde inceleme yapıp ''Çek keşide etme yasağı'' vermesi gerektiğini anlıyorum. Benim kaçırdığım bir hüküm ya da başkaca bir yenilik mi var....yardımcı olursanız sevinirim...teşekkürler

Merhabalar;

Sulh ceza mahkemelerinin görevli olduğuna ilişkin bir hüküm okudum ama şimdi bulamıyorum

Ayrıca; 5941 s. Kanun md. 7/4:

Alıntı:
(4) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar 3167 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinde tanımlanan suçtan dolayı açılmış olan davalar bakımından asliye ceza mahkemesinin görevi devam eder.
Old 30-12-2009, 17:32   #4
8xy

konuyla alakalı olarak kafalar hala karışık. hakimler farklı düşünüyorlar.

ancak benim kanundan anladığım şu: kanunun yürürlüğünden önceki suçlara asliye ceza mahkemesi bakmaya devam edecek fakat yürürlükten sonraki suçlar için sulh ceza mahkemelerine dava açılacak.
Old 30-12-2009, 17:39   #5
SOFTWARE

Sn Şevval, Sn. Özgür KARABULUT,
Teşekkür ediyorum. Fakat hükmü ben de bulamadım.Onun için yardın istedim. Sn. Özgür KARABULUT,5941 sayılı yasanın 7/4 'te bahsettiğimiz konu düzenlenmemiş. Bu hüküm karşılıksız çekle ilgiliolarak işlem yapmayan banka görevlilerinin cezalandırılmasına dair. Eğer 5/4 ü kastediyorsanız. Bu hükmü ben de okudum hatta sorumda da yazdım. Yorum hatası mı yapıyorum diye de teyid almak istedim. Yeni bir yasa...İncelemize rağmen eksik kalabiliyoruz. cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Old 30-12-2009, 17:59   #6
gursan

Yeni yasada GÖREVLİ mahkeme belirtilmemiştir.
Bu nedenle;
5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 10. maddesi;

"Sulh ceza mahkemesinin görevi
MADDE 10 - Kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis cezaları ve bunlara bağlı adli para cezaları ile bağımsız olarak hükmedilecek adli para cezalarına ve güvenlik tedbirlerine ilişkin hükümlerin uygulanması, sulh ceza mahkemelerinin görevi içindedir"
şeklindedir. Bu hüküm dolayısıyla 5941 sayılı yeni çek kanununda GÖREVLİ mahkeme belirtilmediğinden ÇEK KANUNUNUN İHLALİNDEN KAYNAKLANAN DAVALARA SULH CEZA MAHKEMESİNDE BAKILACAKTIR.
Old 30-12-2009, 18:03   #7
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan SOFTWARE
Sn Şevval, Sn. Özgür KARABULUT,
Teşekkür ediyorum. Fakat hükmü ben de bulamadım.Onun için yardın istedim. Sn. Özgür KARABULUT,5941 sayılı yasanın 7/4 'te bahsettiğimiz konu düzenlenmemiş. Bu hüküm karşılıksız çekle ilgiliolarak işlem yapmayan banka görevlilerinin cezalandırılmasına dair. Eğer 5/4 ü kastediyorsanız. Bu hükmü ben de okudum hatta sorumda da yazdım. Yorum hatası mı yapıyorum diye de teyid almak istedim. Yeni bir yasa...İncelemize rağmen eksik kalabiliyoruz. cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Kullandığım içtihat programında arama yaparken maddeleri karıştırmışım, haklısınız. Sözünü ettiğim madde 5. maddedir:

Old 30-12-2009, 18:13   #8
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan gursan
Yeni yasada GÖREVLİ mahkeme belirtilmemiştir.
Bu nedenle;
5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 10. maddesi;

"Sulh ceza mahkemesinin görevi
MADDE 10 - Kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis cezaları ve bunlara bağlı adli para cezaları ile bağımsız olarak hükmedilecek adli para cezalarına ve güvenlik tedbirlerine ilişkin hükümlerin uygulanması, sulh ceza mahkemelerinin görevi içindedir"
şeklindedir. Bu hüküm dolayısıyla 5941 sayılı yeni çek kanununda GÖREVLİ mahkeme belirtilmediğinden ÇEK KANUNUNUN İHLALİNDEN KAYNAKLANAN DAVALARA SULH CEZA MAHKEMESİNDE BAKILACAKTIR.

Öncelikle, doğru bilgilendirme için açık teşekkür.

5235 sayılı Yasa hükmüne rağmen, 3167 döneminde asliye ceza mahkemelerinin görevli olmasının sebebi, 3167 sayılı Yasa'da "asliye ceza mahkemelerinin" görevli olduğu açıkça yazılı olması idi.

5941 sayılı Yasa'da ise böyle bir istisna olmadığı için 5235 sayılı Yasa uygulanır.
Old 31-12-2009, 08:54   #9
SOFTWARE

Sn. gursan
Çok teşekkür ediyorum.
Old 04-01-2010, 09:54   #10
didem kunal

bilgi paylaşımınız için çok teşekkürediyorum. Gerçekten çok faydalı oldu
Old 28-10-2010, 14:51   #11
eren60

Varsayılan geçiş hükümleri

ÇEK KANUNU

Kanun Numarası : 5941

Kanun Kabul Tarihi :14/12/2009

Resmi Gazete Tarihi : 20/12/2009

Resmi Gazete Sayısı : 27438

CEZA SORUMLULUĞU, ÇEK DÜZENLEME VE ÇEK HESABI AÇMA YASAĞI

Madde 5 -
...
(4) Karşılıksız çek düzenleyen, adına karşılıksız çek düzenlenen ve ileri düzenleme tarihli çek üzerinde yazılı tarihe göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, karşılığını ilgili banka hesabında bulundurmayan gerçek ve tüzel kişi hakkında, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının talebi üzerine, sulh ceza hâkimi tarafından, kovuşturma evresinde resen mahkeme tarafından, karşılıksız çıkan her bir çekle ilgili olarak, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilir.

GEÇİŞ HÜKÜMLERİ
....

(4) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar 3167 sayılı Kanunun 16 ncı Madde sinde tanımlanan suçtan dolayı açılmış olan davalar bakımından asliye ceza mahkemesinin görevi devam eder.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi