Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetkili mahkeme

Yanıt
Old 18-09-2006, 20:40   #1
Nuriye Değer

 
Varsayılan yetkili mahkeme

Bazen uzun bir yargılama süreci sonunda dosya yetkisizlik yada görevsizlik nedeni ile bozulur. Olayda muris sağlığında üzerine kayıtlı taşınmazlardan birini eşine satmıştır.Tapuda satış akdi düzenlenmiş gm eş adına intikal etmiştir. Muris öldükten sonra eşi taşınmazı 3. kişiye satmıştır.Gerçekte bağış olup tapuda satış şeklinde yapılan işlemin yoklukla malul olması gerekçe gösterilerek 3. şahsa satılan gm ün tapudaki satış bedeli değil gerçek değeri talep ediliyor.. Dava alacak davasıdır. Yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi midir ?Davalının ikametgahı yer mahkemesimidir? Bu yetki kamu düzeni ilgilendiren kesin yetki midir.?

Yanıt verecek arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 18-09-2006, 22:38   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Gayrimenkulün aynına ilişkin davalarda yetki kamu düzenine ilişkin olup, kesindir. Konu alacak da olsa öncelikle mahkeme dilekçede bildirilen harç değerinin doğruluğunu keşif sonrasında tespit ederek, yine kamu düzenine ilişkin görevi tayin edecek ve varsa eksik harcı ikmal ettirecektir. Olayınızda ayrıca gayrimenkulün gerçek değerinin talebi söz konusu, mahkemenin bu hususu keşif yapmak suretiyle tespit etmesi bir zorunluluk. Mutlak yetkili mahkeme gayrimenkulün bulunduğu yer mahkemesidir. Öte yandan muvazaalı işlemin tarafı olan kişi bu hususu yalnızca yazılı delille ispat edebilir. Yazılı deliliniz var herhalde?
Old 19-09-2006, 02:16   #3
ibreti

 
Varsayılan

Alıntı:
Madde 13 - Gayrimenkule mütaallik davalar, gayrimenkulün bulunduğu mahal mahkemesinde ikame olunur. Gayrimenkule mütaallik dava sebebi ne olursa olsun gayrimenkulün aynına veya gayrimenkul üzerinde bir hakka veya muvakkat olsa bile anın zilyedliğine veyahut hakkı hapsine mütedair olanlardır. İrtifak haklarına dair iddialarda, üzerine irtifak hakkı taallük eden malın bulunduğu mahal mahkemesi selahiyettardır.
diyor Hukuk Usulü Muhakemeleri kanunu..

Alıntı:
Gayrimenkule mütaallik dava sebebi ne olursa olsun gayrimenkulün aynına veya gayrimenkul üzerinde bir hakka veya muvakkat olsa bile anın zilyedliğine veyahut hakkı hapsine mütedair olanlardır.
olarak tanımlıyor bu davaları..

Halbuki somut olayda alacak davası var.. Bedel isteniyor. Yani bir tazminat davası.. Bu halde HUMK.m.13 hükmünü uygulama olanağı yok... Genel yetki kuralları uygulanması gerekir diye düşünüyorum..
Old 19-09-2006, 10:18   #4
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

13. madde "gayrımenkul üzerindeki bir ayni hakka ilişkin davalardır." bunun haricinde gayrimenkul üzerindeki şahsi haklara ilişkin davalar madde 13'e tabi değildir, başka bir misalle kira bedelinin ödenmsi davaları, işgal tazminatı (ecrimisil) davaları yada ipotekle temin edilmiş olan para alacağının ödenmesine ilişkin davalar da madde 13'e tabi değildir, bu misalleri vermemdeki amaç görnüşte her ne kadar gayrimenkülün aynına ilişkin olarak ileri sürülsede aslında ayna ilişkin davalar olmadığı için madde 13'ü uygulayamıyoruz...

Sayın Değer'in sorusuna gelirsek, gayrımenkülün satış bedelinin ödenmesi için açılan alacak davaları, tazminat davaları ayna ilişkin bir hak olmadığı için madde 13 değil "genel yetki kuralları" uygulanır...
Old 19-09-2006, 12:31   #5
atk

 
Varsayılan

Sözkonusu dava gm.satış bedelinin tazminine ilişkin ılduğu için genel yetki kuralı çerçevesinde açılabileceğini düşünüyorum.Ancak gayrimenkülün bulunduğu yer mahkemesinde açılamıyacağı
anlamına gelmez,sadece yer mahkemesinin yetkisi kamu düzenine ilişkin ve kesin değildir.
Old 19-09-2006, 14:43   #6
AV.BERAT KAZLI

 
Varsayılan

olay gm ün aynına ilişkin olduğu için gm ün bulunduğu yer mah. si yetkilidir. gm ün aynına ilişkin davalarda kesin yetki sözkonusudur, kamu düzenindendir.
Old 19-09-2006, 14:57   #7
Av. Çetin

 
Varsayılan

Baki Kuru-Ramazan Arslan-Ejder Yılmaz, Medeni Usul Hukuku kitabında (16. baskı) 183. sayfası bu konuya değinmiş, yazılanlara göre Sayın ibreti ve Sayın Selim Balku görüşlerinde haklılar... Bende onlara katılıyorum...
Old 19-09-2006, 15:22   #8
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Dava alacak davası da olsa ayni hakla sıkı sıkıya bağlı, taraf muvazaası iddia ediliyor ve gerçek değerin tespiti talep ediliyor. Gerçek değer taraf beyanlarına göre belirlenemeyeceğine ve taşınmaz başında yapılacak keşfe istinaden alıncak bilirkişi raporuna ihtiyaç bulunduğuna göre, 13. maddedeki kesin yetki kuralı uygulanmalıdır. Böylesi bir iddia karşısında istinabe yolu ile keşif olanaklı değildir. Bunlar Yargıtay'ın görüşleridir. Baki Kuru hocanın görüşleri her zaman Yargıtay'ca kabul görmüyor malesef, bundan çok daha alakasız davalarda verilmiş yetki yönünden bozma kararları var. Uygulama çok katı. Kendi hukuk mantığımda davalının ikametgahı mahkemesinde açılabileceği fikrindeyim ama uygulama tam tersi..
Old 20-09-2006, 11:47   #9
Av.Ender

 
Varsayılan

Yetkili Mahkeme Taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir.Bu yetki Kamu düzenine ilişkindir
Old 15-12-2011, 07:59   #10
onur_k

 
Varsayılan

iki taşınmaz varsa ve biri merkezde diğeri ilçede ise davaları il merkezinde ve ilçede,yani ayrı yerlerde mi açabiliriz?
Old 04-01-2012, 15:30   #11
av.tülayç

 
Varsayılan

Sayın Onur k,

HMK 12/3 gereğince taşınmazlardan herhangi birinin bulunduğu yer mahkemesinde açabilirsiniz.. hangisi sizin için daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz..

kolaylıklar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İtirazın İptali Yetkili Mahkeme hamburabi42 Meslektaşların Soruları 6 12-10-2010 11:43
Boşanma davasında yetkili mahkeme askeri hakim Meslektaşların Soruları 5 17-01-2008 14:09
Şube'nin sicil kaydı ve yetkili mahkeme attorneytalay Meslektaşların Soruları 4 28-11-2006 16:57
İzale-i Şüyuuda Yetkili Mahkeme hamburabi42 Meslektaşların Soruları 12 11-10-2006 15:45
Boşanmada Yetkili Mahkeme Murat^^ Hukuk Soruları Arşivi 2 06-06-2002 23:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10484505 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.