Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşverenin çalışanının mailine izinsiz bakması -İş Akdinin Feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2011, 18:45   #1
butterfly

Acil İşverenin çalışanının mailine izinsiz bakması -İş Akdinin Feshi

Merhabalar,

İşverenin, kendi çalışanının iş mailine izinsiz bakması, işçi açısından haklı nedenle fesih sebebi midir?

Bu konu ile ilgili bilgisi olanların varsa yargıtay kararları ile birlikte görüşlerini sunmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler.
Old 31-03-2011, 19:14   #2
tiryakim

Olumlu Tez

Alıntı:
Yazan butterfly
Merhabalar,

İşverenin, kendi çalışanının iş mailine izinsiz bakması, işçi açısından haklı nedenle fesih sebebi midir?

Bu konu ile ilgili bilgisi olanların varsa yargıtay kararları ile birlikte görüşlerini sunmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler.

Kıymetli Meslektaşım butterfly ;

İnternette yaptığım araştırma sonucu 106 sayfalık bir teze ulaştım.Tez'e ulaştığım internetin linkini veriyorum.Umarım faydası olur.

http://www.belgeler.com/blg/1ghn/isv...s-of-employees

Faydası olacağı inancıyla...

Saygılar...
Old 31-03-2011, 19:33   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan butterfly
Merhabalar,

Teşekkürler.

Olayı, oluş şartları içinde değerlendirmek gerekir. Soruda buna ilişkin veriler olmadığı için net birşey söylemek zor.

Ancak, mail adresinin işyerince tahsis edilmş olması (işyeri uzantılı bir adres olması) işçinin bu adreste özel, eşiyle dostuyla postalaşamayacağı anlamına gelmez.

İşveren, işçinin özel hayatına ve haberleşme hakkına ve bunların gizliliğine saygı duymak ve uymak zorundadır.

E-postanın giriş şifresini nasıl edinmiş?

E-postalara bakılması ve şifresinin işverene verilmesi hususunda işçinin açık rızasının varlığı ortaya konulamadıkça fesih haklıdır kanısındayım.

Saygılar.
Old 31-03-2011, 20:31   #4
Adli Tip

İşçinin iş sözleşmesini "haklı" nedenle feshi, malumunuz olduğu üzere İş Kanunu 24. maddede düzenlenmiştir.

24. maddeye baktığımızda konuya uygulanabilecek tek hüküm, şu gibi görünüyor:

Alıntı:
İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.

Sayın Av. Ömer Güntay'ın da belirttiği gibi,
Alıntı:
Olayı, oluş şartları içinde değerlendirmek gerekir. Soruda buna ilişkin veriler olmadığı için net birşey söylemek zor.

LAKİN, mail adresinin işyerince tahsis edilmş olması (işyeri uzantılı bir adres olması) işçinin bu adreste özel, eşiyle dostuyla postalaşamayacağı anlamına da gelebilir! Bu hususta bir kural koyulmuş olabilir.

Ayrıca bkz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=58435

Saygılar,
Old 01-04-2011, 10:45   #5
butterfly

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben de yapmış olduğum araştırmada, iş akdinde bu hususta bir açık rıza bulunmazsa, işverenin iş yeri uzantılı dahi olsa mailine bakamayacağı sonucuna vardım ancak bununla ilgili herhangi bir Yargıtay Kararı bulamadım. Bu hususta yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi