Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

7/30 belgesinde itiradan sonra 30 gün beklenmek zorunda mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-12-2015, 09:03   #1
notavukat

Varsayılan 7/30 belgesinde itiradan sonra 30 gün beklenmek zorunda mı?

Merhaba. İcra dairesi yoluyla kiracıya 7/30 belgesi gönderdik. Küracı 7 gün içinde itiraz etti. Biz de davayı açtık. Mahkeme lehimize karar verdi. Ancak Yargıtay'a yapılan itirazda Yargıtay'ın ilgili dairesi 30 gün süre beklenmedi diye usulden bozdu. İcra mahkemesi de ona uyarak davayı reddetti. Bu arada kiracı evi boşalttığından o açıdan sonuç doğmadı ama dava ve vekalet masrafı çıktı. Karşı taraf zaten ödememe iradesini 7 gün içinde itiraz ederek bildirmiş. 30 gün beklemek neden zorunlu? Üstelik Yargıtay'ın başka dairelerinde beklemek gerekmediği yönünde kararlar da var. Bu arada karar vekilin yüzüne okunduğundan sanırım tefhim oluyor ve temyiz süresi geçmiş durumda. Yapacağım bir şey var mı bilmiyorum ama Yargıtay'ın farklı dairelerinin bu kadar basit bir konuda farklı karar vermesi ayıptır, vatandaşa eziyettir, diyorum. Bu durumda yapacak bir şey var mı? İçtihadı birleştirme gibi bir yola gidebilir miyiz?
Cevaplara teşekkür ediyorum.
Old 04-12-2015, 15:21   #2
Av.Tuğba Göktepe

Sayın meslektaşım;
Borçlu 7 gün içerisinde itiraz etmişse de 30 günlük süreyi beklemek zorundasınız.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50374
Bu linki incelemenizi öneririm.
Old 04-12-2015, 15:29   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Üstelik Yargıtay'ın başka dairelerinde beklemek gerekmediği yönünde kararlar da var.
Örnek karar ekleyebilir misiniz?

Saygılarımla,
Old 04-12-2015, 16:03   #4
AV.ÖZGÜR ÇAM

13 örnek ilamsız takipte, haciz ve tahliye talebiyle takip başlatılır.
İtiraz süresi 7 gün, temerrüt süresi 818 sayılı B.K. 260 ile uyumlu olarak 30 gündür.

itiraz üzerine , alacağın tahsiline yönelik olarak "İtirazın kaldırılması” ve ya "itirazın iptali" istemiyle dava açılabilmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekmediği halde, "tahliyeye karar verilmesi” isteminde bulunabilmek için ödeme emrinde belirtilen -30, 6, 60 günlük- “temerrüt süresi”nin geçmiş olması gerekir.

6. HD. 22.2.2007 T. 13395/1700; 15.2.2007 T. 13005/1370; 12.2.2007 T. 12868/1151.
Old 05-06-2016, 13:55   #5
notavukat

Tüm yanıtlara teşekkür ediyorum. Uzun süredir siteye giremediğimden bugün yanıt verebiliyorum.

Yargıtay'ın bozma kararına ilk derece mahkemesi uymuş olduğundan ben de buna karşı tekrar temyize başvurdum. Duruşma ve karar gününde tüm sürelerin dolmuş olduğunu ve ödeme yapılmadığını belirttim. Sn. Çam tahliye talep edilebilmesi için 30 gün temerrüt süresi olduğundan söz etmiş yanıtında. Duruşma ve karar günü bu sürenin dolmuş olması yetmez mi? Duruşma ve karar günü 30 gün çoktan dolmuştu. Biz davayı itirazın kaldırılması ve tahliye talepli açmıştık. Ayrıca,30 gün dolmadan tahliye talep edilemiyorsa, mahkemenin şekil şartından tahliye talebini reddetmesi gerekmez miydi? Bu durumda karşı tarafın avukatlık ücretini ödemek durumunda kalmayacaktım.

Dilekçemde, 7 gün itiraz süresi sonunda hiçbir sonuç doğmayacaksa, yine de 30 gün beklenecekse, kanun koyucunun 7 gün itiraz süresi koymayacağını, bunun bir sonucu olması gerektiğini, ayrıca itiraz eden borçlunun kendi haksız davranışından 3 hafta daha hiçbir ödeme yapmadan oturarak fayda elde ettiğini belirttim. Henüz karar çıkmadı. Çıktığında sizlerle paylaşacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi