Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasçılık belgesinde zümre hk.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2012, 10:28   #1
umutlaw

Varsayılan Mirasçılık belgesinde zümre hk.

Sayın Meslektaşlarım,
Murisin 'ikinci' resmi eşi ölmüş daha sonra ikinci eşi de ölmüş. İkinci eşin ilk eşinden olan çocukları annelerının ovey babalarından kalan mirasi payını belirlemek ve mirasçılık belgesi almak için mahkemeye başvurmuşlardır ancak hakim ovey babanın adını kararda yazmadığı sorun yaşamaktayız.

Bu konu hakkında yargıtay kararı ve değerli fikirlernize ihtiyaç duymaktayım.
Saygılarımla
Old 04-10-2012, 11:29   #2
Av.Kaya

Sayın meslektaşım,defalarca okumama rağmen sorunuzdan bir şey anlamadım.Daha açık yazarsanız belki bir faydamız olur.
Old 04-10-2012, 11:42   #3
umutlaw

Sayın Kaya hocalarımda 1990 lı yıllarda sürekli bana isyan ederlerdı

Değerli meslektaşım öncelikle ilgini,z için teşekkürler.

A, B ile ikinci evliliğini gerçekleştirmiştır.
A ve B nin her ikisinde ilk evliliklerinden çocukları vardır ancak kendi evliliklerinden her hangi bir çocukları yoktur.

A öldükten iki yıl sonra B de vefat eder.

A nin çocukları B nin çocuklarını görmezden gelerek mirasçılık belgesi çıkartırlar şimdi B nin çocuğu annesine A dan (ovey babasından) kalan pay hakkını almak için mahkemeye başvurmuş ancak hakim her nedense zümre açıklanması istenmiş isede buna dikkat etmeyerek A nin adını yazmadan sadece B nin pay haklarını belirtmiştir bu durumda A nin malları sözkonusu olduğundan tapu haklı olarak kararda A nin adı geçmediğinden işlem yapamıyor.
Umarım açıklayıcı olmusşturç
Sevgi ve saygılarımla
Old 04-10-2012, 11:56   #4
Av.Kaya

A'nın çocuklarının aldığı veraset ilamında, B'nin çocuğunun, kendi murisinden gelen 1/4 miras payı gösterilmemişse, o veraset ilamının iptali için dava açılması gerekir.
Old 04-10-2012, 12:11   #5
umutlaw

Evet üstadım biz de böyle yaptık ancak ortada ikinci bir karar var şimdi bana gereken şey şudur hakim karar verirken zümreye dikkat etmemiş bu hususta yargıtayın bir kararı veya yasal gerekçe arıyorum.
Old 05-10-2012, 10:49   #6
Av.Kaya

İkinci karardan kastınız yeni bir veraset ilamı mı,veraset ilamının iptali davasının reddi kararı mı? Eğer veraset ilamının iptali davasının reddi kararı ise temyizden başka yapacak bir şey yok.Bunun için Yargıtay kararına gerek yok.Verdiğiniz bilgilere göre B'nin çocuğu mirasçı olduğundan karar bozulacaktır.
Old 05-10-2012, 10:58   #7
umutlaw

Kastim ikinci karardir, birinci karar zaten gec elimize gec ulasti.
Old 05-10-2012, 11:29   #8
Av.Kaya

O zaman 1.veraset ilamının iptali için dava açacaksınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi