Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif Yöneticisine Rücu,kidem Tazminati

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2014, 15:09   #1
Matrix

Varsayılan Kooperatif Yöneticisine Rücu,kidem Tazminati

Değerli Meslektaşlar; Bir kooperatifte 5 Yıl önce meydana gelen hadisede; " Koop. Başkanı işçisine yönelik darp eyleminde bulunmuş; işçi ise, mahkeme tarafından haklı sebeple iş akdini feshettiğinden haklı bulunmuş ve karar bu yıl onanarak kesinleşmiştir.Şimdiki yönetim ise bu duruma sebebiyet veren geçmiş dönem kooperatif başkanına rücu etmek istemektedir." Bu husustaki görüş ve fikirlerinizi ve varsa Yargıtay kararlarını paylaşır mısınız? Teşekkürler...
Old 07-04-2014, 17:01   #2
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım,
Sizinde bildiğiniz gibi kooperatif yönetim kurulları idare ve temsil organı olduğundan yönetim kurulu üyeleri ile kooperatif tüzel kişiliği arasındaki hukuksal ilişki vekalet sözleşmesidir.Vekalet akdinde vekilin en önemli borçlarından biri özen gösterme borcu ve özen gösterme borcunun doğal bir sonucu olan sadakat borcudur.Özen borcu, vekilin yani yönetim kurulu üyelerinin basiretli bir vekil gibi hareket ederek işi görmeleri ,sadakat borcu da vekilin işi görürken müvekkiline zarar verecek her türlü davranıştan kaçınmasıdır.Yani vekil işi görürken müvekkilinin malvarlığının aktifini azaltacak davranışlardan kaçınmak zorunda olduğu gibi Pasifini arttıracak her türlü zarar verici davranıştan da kaçınacaktır.Sizin olayınızda vekil-kooperatif başkanı kusurlu davranışı ile çalıştırmış olduğu işçinin hizmet akdini haklı nedenle fesih ederek kooperatif tüzel kişiliğinin haksız yere kıdem tazminatı ödemesine neden olmuş, kısacası özen ve sadakat gösterme borcuna aykırı davranarak müvekkili kooperatifin mal varlığının azalmasına neden olmuştur.Bu hukuki çerçeve de olmak üzere kooperatif tüzel kişiliği adına eski yönetim kurulu başkanına karşı,meydana gelen zararda kusurlu bulunan vekilin sorumlu olduğuna ilişkin hükümlere (tbçk m 506) dayanarak tazminat davası açabilirsiniz.Saygılarımla ..Av.şükrü söğüt
Old 08-04-2014, 11:38   #3
Matrix

Değerli meslektaşıma teşekkür ediyorum. Bir başka meslektaşımızın düşüncesi de şu şekildedir; " Eğer işçi, kıdem tazminatını normal olarak hak etmiş olsa idi, yönetici bundan mes'ul olmayacak idi. O halde kıdem tazminatının dışında haksız olarak ödenmiş bir para var ise darp eden yönetici yalnızca bu miktardan sorumlu olmalıdır, kıdem tazminatından sorumlu tutulamaz...!"

Bu hususta Yargıtay kararı paylaşacak la da fikir sunacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi