Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu iptal ve muvazaa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2013, 14:08   #1
vekilim77

Varsayılan tapu iptal ve muvazaa

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.Öncelikle mevzudan kısaca bahsedeyim.Müvekkilimin annesi 1997 senesinden önce bir arsa satın alıyor,ancak devir işlemlerini yaptırmıyor.97 senesinde hastalanıyor.Bu sırada müvekkilin 3 erkek kardeşi annelerinin hastalığından faydalanarak arsayı satan şahsı bulup satış ve devir işlemlerini resmiyete döküp arsanın mülkiyetini kendi adlarına tapuya tescil ettiriyorlar.Ancak müvekkilim ve diğer kız kardeşlere durumu haber vermiyorlar.Anne de daha sonra vefat ediyor.Şimdi sorum 1997 senesinde yapılan bu işlem muvazaaya girer mi?Dava açmak için zamanaşımı süresi dolmuşmudur?Ben içinden çıkamadım yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.
Old 08-10-2013, 14:37   #2
Av. Çıldır

Sn Meslektaşım;

Olayda muvazaa olmadığı kanaatindeyim. Zira muvazaada taraflar arasında aslında olmayan bir sözleşmeyi kurma iradesi olması gerekiyor. Burada vefaat eden annenin böyle bir iradesi söz konusu olmadığı gibi artık sözleşmenin tarafı olmaktan da çıkmış gibi gözüküyor.

Sözleşmenin bir tarafından satıcı eski malik ve diğer tarafında ise çocuklar var. Paranın anne tarafından verilmesi maliğin anne olduğu anlamına gelmiyor.

Ancak siz bu paranın anne tarafından verildiğini kanıtlayabilirseniz ödenen paranın tenkisini talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Tenkis davası için zamanaşımı sürelerinin 1 ve 10 yıl olduğunu biliyorum.
Old 08-10-2013, 15:27   #3
vekilim77

ilginizden dolayı teşekkür ederim.Yeri satan kadın halen yaşıyor ve yeri anneye sattığına dair tanıklık yapacak.Ancak olayda müvekkilin kardeşleri anneden habersiz ve izinsiz olarak bu işi yapıyorlar.zamanaşımına tabi olmayan bir dava ile bu iş halledilebilir mi?Yolsuz tescil durumuna girer mi?
Old 08-10-2013, 16:11   #4
mfk

mk 716 burada gündeme gelebilir mi bilmiyorum... burada mirasçıların devri isteme hakkı var arada her ne kadar yazılı bir sözleşme olmasa da satan kadının tanıklığı üzerine bunun bir etkisi olmaz diye düşünüyorum... taşınmazı üzerlerine tescil ettiren kardeşlerin öyle bir tescili isteme hakları yok dolayısıyla tescilin hukuki dayanağı yok... yolsuz tescil söz konusu olduğu için tapu iptali ve tescil davası açabilirsiniz kanaatindeyim...
Old 22-10-2013, 11:16   #5
volkankul

Taşınmaz satışı açısından; paranın ödendiği ancak tapuda devir yapılmadığı iddiası uygulamada çoğunlukla dikkate alınmıyor.Bu açıdan muvazaa iddiasının ispatı pek mümkün gibi gözükmüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi